10
Year Parts
Warranty
+ 1 Year Labour
Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
Beko BM3WT3841W EnergySpin
Washing Machine, 8kg, 1400 Spin, White, A Rated
£249
Service that goes further
- Product code: BM3WT3841W
- Capacity (kg) - 8
- Spin Speed (rpm) - 1400
- EnergySpin
- Quick Programme - 8kg in 28 min
- Warranty - 10 years parts and 1 years labour
Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 845 x 600 x 546 (depth excludes knobs and door)
Energy
Rating
| Type | Washing Machine |
| Brand | Beko |
| Model | BM3WT3841W EnergySpin |
| Also known as: | BM3WT3841W |
| EAN: | 8690842633744 |
| EnergySpin | |
| Quick Programme - 8kg in 28 min | |
| RecycledTub Washing Machines | |
| Child Safety Lock | |
| Anti-Allergy Programme |
| Appliance placement | Freestanding |
| Loading type | Front-load |
| Product colour | White |
| Built-in display | Yes |
| Control type | Rotary |
| Door hinge | Left |
| Inverter technology | Yes |
| Display type | LED |
| Door opening | Side opening |
| Door opening angle | 170° |
| Door colour | White |
| Drum material | Stainless steel |
| Door handle colour | White |
| Outlet hose length | 1.3 m |
| Water fill | Cold |
| Motor type | Brushless |
| Viewing window | Yes |
| Rated capacity | 8 kg |
| Maximum spin speed | 1400 RPM |
| Spin-drying class | B |
| Number of washing programs | 15 |
| Noise emission class | B |
| Noise level (spin) | 76 dB |
| Delayed start timer | Yes |
| Washing programs | Auto, Blouse/shirt, Cold, CoolClean, Cotton, Cottons with pre-wash, Eco, Eco 40-60°C, Hand/wool, Hygiene/anti-allergy, Mix, Quick, Quick 14min, Rinse, Spin/drain, Stain care, Synthetics |
| Load balancing system | Yes |
| Delay start (max) | 24 h |
| Cycle time (max) | 218 min |
| Cycle time (quick washing program, small load) | 14 min |
| Cycle time (quick washing program) | 28 min |
| Half-load | Yes |
| Rinse hold | Yes |
| Rinse Plus function | Yes |
| Adjustable spin speed | Yes |
| Residual moisture | 53% |
| Adjustable temperature | Yes |
| Add garment (pause) function | Yes |
| Fast+ function | Yes |
| Minimum water flow pressure | 100 kPa |
| Maximum water flow pressure | 1000 kPa |
| No spin | Yes |
| Child lock | Yes |
| Remaining time indication | Yes |
| Sensor program selection | Yes |
| Drum Clean | Yes |
| LED program stage indicator | Yes |
| Adjustable feet | Yes |
| Feet adjustment | 15 mm |
| Number of adjustable feet | 4 |
| Energy efficiency class | A |
| Energy consumption per 100 cycles | 47 kWh |
| Water consumption per cycle | 47 L |
| Energy efficiency scale | A to G |
| Energy consumption washing per cycle | 0.468 kWh |
| Connected load | 2200 W |
| AC input voltage | 230 V |
| AC input frequency | 50 Hz |
| Current | 10 A |
| Power plug type | Type G |
| Power plug current | 13 A |
| Energy efficiency index (EU 2017/1369) | 1.031 |
| Width | 600 mm |
| Depth | 546 mm |
| Height | 845 mm |
| Weight | 64 kg |
| Packaging content | Energy label, hoses |
| Manual | Yes |
| Package width | 650 mm |
| Package depth | 565 mm |
| Package height | 885 mm |
| Package weight | 65 kg |
| Number of programs | 15 |
| Hose diameter | 20 mm |
| Professional installation required | Yes |
| Required tools | Standard tool box |
| Spare part retention | 7 year(s) |
| Hose extender compatible | Yes |
| Installation notes | Remove Polly block, Remove Transit Bolts |
| Washing class | A |
Like most modern washing machines, this one is cold fill only. Some older washers also have a hot water intake, but in reality, little hot water ever gets into these machines on most washes. This is because hot water cools rapidly in household water pipes, and by the time it starts to run hot the washing machine has almost finished filling. This is particularly true nowadays because modern washing machines use a lot less water than ever before.
Door Tested 20,000 Times For Proven Durability
For added peace of mind, our washing machines undergo rigorous testing to ensure lasting durability. Each door is tested to open and close 20,000 times, guaranteeing reliable performance wash after wash.
EnergySpin
Experience enhanced energy savings with Beko's EnergySpin technology. Using specially designed drum movements, this innovation dissolves detergent more effectively while optimising heat usage, delivering energy savings of up to 35% across all everyday wash cycles without compromising washing performance.
Quick Programme - 8kg in 28 min
You don't need to wait hours for your washing machine to finish its cycle thanks to our Quick programme. You'll be able to wash a full 8kg load of laundry in 28 minutes - saving you time and money.
RecycledTub® Washing Machines
Recycled plastic bottles are used in the production of Beko RecycledTub® machine tubs, accounting for up to 10% of the materials used in each tub. By transforming recycled plastic bottles into high-performance materials, Beko is taking small steps to reduce the embedded carbon footprint of the product, whilst also minimising the use of virgin plastic.
Child Safety Lock
You can stop curious little fingers from meddling with your washing cycle thanks to our child safety lock.
Anti-Allergy Programme
Great for allergy or asthma sufferers, our Anti-Allergy programme, helps reduce the number of allergens in your laundry including cat, dog and pollen allergens, as well as bacteria and fungi.
Loading
10 years parts and 1 years labour. We advise that you register your Beko appliance and activate your warranty at www.beko.co.uk/register.
10
Year Parts
Warranty
+ 1 Year Labour
Compare with similar items
Customers also bought
Delivery
We do not have this item in stock at the moment. When you place your order with us, we will order this item from the manufacturer.
It generally takes 6-12 working days for the item to arrive at our warehouse.
We will then contact you to arrange a delivery date.
For more details about our delivery service, visit our appliance delivery page.
*Delivery available subject to postcode.

You've added an item to your basket.