Also known as: BOSCPACK154
EAN: 4242005555888
Need more information: See our guide to heat pump tumble dryers
Easy Clean with A++: efficient drying. Easy-to-clean condenser filter
Super Quick 40: Fast drying for smaller loads
Anti Vibration Design: extremely stable and quiet thanks to special vibration protection
Auto Dry: Automatically senses when your load is dried
Sensitive Drying System: for gentle drying without creases
Appliance placement Freestanding
Loading type Front-load
Drying system Heat pump
Product colour White
Control type Rotary, Touch
Built-in display Yes
Door hinge Right
Door colour White
Drum volume 112 L
Display type LED
Cord length 1.8 m
Rated capacity 8 kg
Condensation efficiency class B
Drying programs Blouse/shirt, Mix, Quick, Sport, Towel, Wool
Cycle time 205 min
Noise emission class D
Noise level 63 dB
Delayed start timer Yes
Delay start (max) 24 h
Buzzer Yes
Child lock Yes
Adjustable feet Yes
Feet adjustment 15 mm
Water tank full indicator Yes
Energy consumption 1.74 kWh
Annual energy consumption 216 kWh
Heat source Electric
Energy efficiency scale A+++ to D
Connected load 600 W
AC input voltage 220 - 240 V
AC input frequency 50 Hz
Current 10 A
Power consumption (off) 0.15 W
Depth 613 mm
Width 598 mm
Height 842 mm
Weight 48.2 kg
Depth with door closed 648 mm
Depth with door open 1096 mm
Package width 620 mm
Package depth 675 mm
Package height 880 mm
Energy efficiency class (old) A++
Bosch WAN28259GB Series 4
Washing Machine, 9kg, 1400 Spin, White, A Rated
Type Washing Machine
Brand Bosch
Model WAN28259GB Series 4
Also known as: BOSCPACK154
EAN: 4242005422203
Best energy class A: save energy with the most efficient class A
Speed Perfect: get the perfect clean in up to 65% less time
Iron Assist: reduce wrinkles up to 50%
Reload function: forgot an item? Add it easily to the wash
Loading type Front-load
Product colour White
Built-in display Yes
Control type Buttons, Rotary
Door hinge Left
Display illumination Yes
Door opening Side opening
Door opening angle 171°
Door colour White
Cord length 2.1 m
Drum volume 65 L
Viewing window Yes
Rated capacity 9 kg
Maximum spin speed 1400 RPM
Spin-drying class B
Noise emission class A
Noise level (spin) 72 dB
Delayed start timer Yes
Load balancing system Yes
Foam control system Yes
Delay start (max) 24 h
Cycle time (max) 228 min
Cycle time (quick washing program) 15 min
Adjustable spin speed Yes
Automatic load recognition Yes
Residual moisture 51.4%
Adjustable temperature Yes
Add garment (pause) function Yes
Child lock Yes
Remaining time indication Yes
Drum Clean Yes
Buzzer Yes
Bosch technologies (clothes care) ActiveWater Plus, Iron Assist, Reload, SpeedPerfect
Energy efficiency class A
Energy consumption per 100 cycles 49 kWh
Water consumption per cycle 47 L
Energy efficiency scale A to G
Energy consumption washing per cycle 0.489 kWh
Power consumption (off) 0.15 W
Power consumption (left-on) 0.5 W
Connected load 2300 W
AC input voltage 220 - 240 V
AC input frequency 50 Hz
Current 10 A
Width 598 mm
Depth 590 mm
Height 845 mm
Weight 70.3 kg
Depth with door closed 633 mm
Depth with door open 1063 mm