Also known as: BOSCPACK155
EAN: 4242005555888
Need more information: See our guide to heat pump tumble dryers
Easy Clean with A++: efficient drying. Easy-to-clean condenser filter
Super Quick 40: Fast drying for smaller loads
Anti Vibration Design: extremely stable and quiet thanks to special vibration protection
Auto Dry: Automatically senses when your load is dried
Sensitive Drying System: for gentle drying without creases
Product colour White
Control type Rotary, Touch
Display type LED
Cord length 1.8 m
Rated capacity 8 kg
Condensation efficiency class B
Drying programs Blouse/shirt, Mix, Quick, Sport, Towel, Wool
Cycle time 205 min
Noise emission class D
Noise level 63 dB
Adjustable feet Yes
Feet adjustment 15 mm
Water tank full indicator Yes
Energy consumption 1.74 kWh
Annual energy consumption 216 kWh
Heat source Electric
Energy efficiency scale A+++ to D
Connected load 600 W
AC input voltage 220 - 240 V
AC input frequency 50 Hz
Current 10 A
Power consumption (off) 0.15 W
Depth 613 mm
Width 598 mm
Height 842 mm
Weight 48.2 kg
Depth with door closed 648 mm
Depth with door open 1096 mm
Package width 620 mm
Package depth 675 mm
Package height 880 mm
Energy efficiency class (old) A++
Bosch WAN28258GB Series 4
Washing Machine, 8kg, 1400 Spin, White, A Rated
Type Washing Machine
Brand Bosch
Model WAN28258GB Series 4
Also known as: BOSCPACK155
EAN: 4242005414048
Best energy class A: save energy with the most efficient class A
Speed Perfect: get the perfect clean in up to 65% less time
Iron Assist: reduce wrinkles up to 50%
Spin-drying class B
Noise emission class B
Delay start (max) 24 h
Cycle time (max) 213 min
Cycle time (quick washing program) 15 min
Water Plus Yes
Adjustable spin speed Yes
Automatic load recognition Yes
Residual moisture 53%
Buzzer Yes
On/off button Yes
Bosch technologies (clothes care) ActiveWater Plus, Iron Assist, Reload, SpeedPerfect
Energy efficiency class A
Energy consumption per 100 cycles 46 kWh
Water consumption per cycle 47 L
Energy efficiency scale A to G
Energy consumption washing per cycle 0.461 kWh
Power consumption (off) 0.15 W
Power consumption (left-on) 0.5 W
Connected load 2300 W
AC input voltage 220 - 240 V
AC input frequency 50 Hz
Current 10 A
Width 598 mm
Depth 590 mm
Height 845 mm
Weight 70.3 kg
Depth with door closed 633 mm
Depth with door open 1063 mm