Also known as: BOSCPACK156
EAN: 4242005470532
Need more information: See our guide to heat pump tumble dryers
Auto Dry: automatically senses when your preferred level is reached
Easy Clean with A++: efficient drying. Easy-to-clean condenser filter
Anti-Vibration Design: extremely stable vibration protection ensures a smooth operation
Eco friendly gas: dry your clothes with the most environmentally friendly cooling agent
LED Display with touch button: delay the start or end time of your drying cycle by up to 24 hours
Display type LED
Cord length 1.795 m
Rated capacity 8 kg
Condensation efficiency class B
Drying programs Blouse/shirt, Cotton, Delicate/silk, Mix, Quick, Sport, Timed, Towel, Wool
Cycle time 205 min
Noise level 65 dB
Refrigerating medium R290
Adjustable feet Yes
Feet adjustment 15 mm
Energy efficiency class A++
Energy consumption 1.14 kWh
Annual energy consumption 235 kWh
Heat source Electric
Energy efficiency scale A++ to D
Connected load 600 W
AC input voltage 220 - 240 V
AC input frequency 50 Hz
Current 10 A
Bosch technologies (clothes care) AntiVibration Design, AutoDry
Depth 613 mm
Width 598 mm
Height 842 mm
Weight 48.6 kg
Bosch WAN28259GB Series 4
Washing Machine, 9kg, 1400 Spin, White, A Rated
Type Washing Machine
Brand Bosch
Model WAN28259GB Series 4
Also known as: BOSCPACK156
EAN: 4242005422203
Best energy class A: save energy with the most efficient class A
Speed Perfect: get the perfect clean in up to 65% less time
Iron Assist: reduce wrinkles up to 50%
Viewing window Yes
Rated capacity 9 kg
Maximum spin speed 1400 RPM
Spin-drying class B
Noise emission class A
Delay start (max) 24 h
Cycle time (max) 228 min
Automatic load recognition Yes
Residual moisture 51.4%
Adjustable temperature Yes
Add garment (pause) function Yes
Energy efficiency class A
Energy consumption per 100 cycles 49 kWh
Water consumption per cycle 47 L
Energy efficiency scale A to G
Energy consumption washing per cycle 0.489 kWh
Power consumption (off) 0.15 W
Power consumption (left-on) 0.5 W
Connected load 2300 W
AC input voltage 220 - 240 V
AC input frequency 50 Hz
Current 10 A
Width 598 mm
Depth 590 mm
Height 845 mm
Weight 70.3 kg
Depth with door closed 633 mm
Depth with door open 1063 mm