2
Year
Warranty
Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
BOSCPACK200
Bosch Built-In Electric Single Oven, Built-In Microwave & Warming Drawer
£2,207
Free Delivery
Spread the cost:
£183.92 for 12 months at 0.0% APR***
Service that goes further
HBG7741B1B Serie 8
Built-In Electric Single Oven
- A+
- Capacity (Usable Litres) - 71
- Electrical Connection - Hard Wired
- Digital Control Ring: simple and intuitive oven control
- TFT Touch Display
- Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 595 x 594 x 548 (excluding handle and door)
- Warranty - 2 years parts and labour
BFL7221B1B Series 8
Built-In Microwave
- Capacity (Usable Litres) - 21
- Power Output - 900 W
- Digital Control Ring: simple and intuitive oven control
- TFT Touch Display
- Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 382 x 594 x 319
- Warranty - 2 years parts and labour
BIC7101B1B Series 8
Warming Drawer
- Maximum Weight Capacity - 25 kg
- Capacity (Litres) - 20
- Push-pull mechanism
- Home Connect - Remote Monitoring and Control
- Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 140 x 594 x 518
- Warranty - 2 years parts and labour
Bosch HBG7741B1B Serie 8
Built-In Electric Single Oven with Pyrolytic Cleaning, Black, A+ Rated
| Type | Built-In Electric Single Oven |
| Brand | Bosch |
| Model | HBG7741B1B Serie 8 |
| Components | HBG7741B1B, BFL7221B1B, BIC7101B1B |
| Also known as: | BOSCPACK200 |
| EAN: | 4242005326587 |
| Digital Control Ring: simple and intuitive oven control | |
| TFT Touch Display: intuitive control with the Digital Control Ring and TFT touchscreen | |
| Automatic Switch-off: stops cooking as soon as the dish is done | |
| Oven Assistant with Voice Control: easily set the right programme | |
| Pyrolytic self-cleaning: automatic oven cleaning, with wipe-away ash |
| Number of ovens | 1 |
| Oven size | Medium |
| Oven type | Electric |
| Total oven(s) interior capacity | 71 L |
| Total oven power | 3600 W |
| Oven net capacity | 71 L |
| Grill | Yes |
| Oven defrost function | Yes |
| Pizza making function | Yes |
| Self-cleaning | Yes |
| Bottom heating | Yes |
| Hot air grilling | Yes |
| Conventional cooking | Yes |
| Maximum temperature (conventional) | 300 °C |
| Minimum temperature (convection) | 30 °C |
| Cleaning type | Hydrolytic + Pyrolytic |
| Appliance placement | Built-in |
| Product colour | Black |
| Control type | Touch |
| Built-in display | Yes |
| Control position | Front / Top front |
| Handle colour | Stainless steel |
| Knobs colour | Black |
| Display type | TFT |
| Door hinge | Down |
| Number of grids | 2 |
| Cord length | 1.2 m |
| Wi-Fi controlled | Yes |
| Delayed start timer | Yes |
| Timer duration | 20 min |
| Child lock | Yes |
| Residual heat indicator | Yes |
| Energy consumption (conventional) | 0.87 kWh |
| Energy consumption (forced convection) | 0.69 kWh |
| Energy efficiency scale | A+++ to D |
| Connected load | 3600 W |
| AC input voltage | 220 - 240 V |
| AC input frequency | 50 - 60 Hz |
| Current | 16 A |
| Power plug type | Hard Wired |
| Energy efficiency class (old) | A+ |
| Interior light | Yes |
| Lamps quantity | 1 lamp(s) |
| Lamp type | LED |
| Installation compartment width | 568 mm |
| Installation compartment depth | 550 mm |
| Installation compartment height | 595 mm |
| Width | 594 mm |
| Depth | 548 mm |
| Height | 595 mm |
| Weight | 40.2 kg |
| Installation compartment width (min) | 560 mm |
| Installation compartment height (min) | 585 mm |
| Package width | 680 mm |
| Package depth | 670 mm |
| Package height | 670 mm |
| Baking tray | Yes |
| Number of baking trays | 1 |
Important Product Information: This is a built in Single Oven; it can be built in at eye-level or underneath a worktop.
Bosch BFL7221B1B Series 8
Built-In Microwave, Black
| Type | Built-In Microwave |
| Brand | Bosch |
| Model | BFL7221B1B Series 8 |
| Components | HBG7741B1B, BFL7221B1B, BIC7101B1B |
| Also known as: | BOSCPACK200 |
| EAN: | 4242005322671 |
| Digital Control Ring: simple and intuitive oven control | |
| TFT Touch Display: intuitive control with the Digital Control Ring and TFT touchscreen | |
| AutoPilot 7: every dish is a perfect success thanks to 7 pre-set automatic programmes | |
| easy-to-use thanks to direct access to additional functions, temperature recommendation and temperature indication | |
| Cleaning Assistance: less cleaning effort |
| Product type | Combination microwave |
| Appliance placement | Built-in |
| Interior capacity | 21 L |
| Product colour | Black |
| Microwave power | 900 W |
| Control type | Touch |
| Built-in display | Yes |
| Number of power levels | 5 |
| Door open type | Button |
| Door hinge | Left |
| Door opening | Drop down opening |
| Interior light | Yes |
| Display type | TFT |
| Timer | Yes |
| Cord length | 1.75 m |
| Defrost function | Yes |
| Number of cooking programs | 4 |
| Number of auto cooking programs | 7 |
| Connected load | 1220 W |
| AC input voltage | 220 - 240 V |
| AC input frequency | 50 - 60 Hz |
| Current | 10 A |
| Width | 594 mm |
| Depth | 319 mm |
| Height | 382 mm |
| Interior dimensions (W x D x H) | 350 x 270 x 230 mm |
| Installation compartment width | 560 mm |
| Installation compartment depth | 550 mm |
| Installation compartment height | 380 mm |
| Weight | 17 kg |
| Manual | Yes |
| Bosch technologies (cooking) | AutoPilot 7, Cleaning Assistance, Digital Control Ring |
| Package weight | 18.9 kg |
Bosch BIC7101B1B Series 8
Warming Drawer, Black
| Type | Warming Drawer |
| Brand | Bosch |
| Model | BIC7101B1B Series 8 |
| Components | HBG7741B1B, BFL7221B1B, BIC7101B1B |
| Also known as: | BOSCPACK200 |
| EAN: | 4242005322978 |
| Push-pull mechanism: easy opening and closing thanks to a clever spring mechanism | |
| Home Connect - Remote Monitoring and Control |
| Capacity | 20 L |
| Product colour | Black |
| Suitable for | Indoor |
| Number of place settings | 12 place settings |
| Maximum weight capacity | 25 kg |
| Espresso cups capacity | 64 cups |
| Soft close system | Yes |
| AC input voltage | 220 - 240 V |
| AC input frequency | 50/60 Hz |
| Current rating | 10 A |
| Width | 594 mm |
| Depth | 518 mm |
| Height | 140 mm |
| Weight | 18.8 kg |
| Installation compartment width | 560 mm |
| Installation compartment depth | 550 mm |
| Installation compartment height | 140 mm |
| Package width | 660 mm |
| Package depth | 700 mm |
| Package height | 250 mm |

Important Product Information: This is a built in Single Oven; it can be built in at eye-level or underneath a worktop.
Loading
2 years parts and labour.To activate your warranty go to www.bosch-home.co.uk/customer-service/warranty#/Togglebox=9197539-15284478-1/.
2
Year
Warranty
Free or Next Day Delivery
from 3rd April
This item is In Stock at our warehouse and ready for immediate delivery.
Free and Next Day Delivery offers are subject to postcode and availability. You can find your earliest delivery date at checkout.
For more details about our delivery service, visit our appliance delivery page.
*Delivery available subject to postcode.
Click & Collect
from LE4 1AU
If you need an item straight away, you can choose the "Click & Collect" option on the basket page and pick the item up yourself direct from our warehouse in Leicester.
Installation services can not be added to your order when choosing Click & Collect. Find out more about Click & Collect.
Installation Service
Let us install your new appliance for you. Our installation service covers most of the UK, but you can check if it's available in your area by entering your postcode on the basket page.
Visit our appliance installation page to learn more about pricing and what's included.
**Installation available subject to postcode.
Recycling Services
We can take away your old appliance, unwrap your new one and recycle all that pesky packaging for you.
Just select 'Recycle Old Appliance' and 'Unwrap and Recycle Packaging' on the basket page.
Find out more about our appliance and packaging recycling service.
Flexible Finance Options
Spread the cost of your new appliance with our payment options. Choose from the options below and tailor your payments to your needs.
You've added an item to your basket.