2
Year
Warranty
Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
Bosch HBG7741B1B Serie 8
Built-In Electric Single Oven with Pyrolytic Cleaning, Black, A+ Rated
Retail Price
£849
Free Delivery
Spread the cost:
£70.75 for 12 months at 0.0% APR***
Save more together
Service that goes further
In Stock
Free or Next Day Delivery from 19th May*
Installation & Recycling Available**
Protection available from £5.99 p/m
Flexible Finance Options
£70.75 for 12 months at 0.0% APR***
***Representative Example
- Representative - 23.9% APR (variable)
- Purchase interest rate - 23.9% p.a. (variable)
- Assumed Credit Limit - £1,200
- Product code: HBG7741B1B
- Capacity (Usable Litres) - 71
- Electrical Connection - Hard Wired
- Digital Control Ring: simple and intuitive oven control
- TFT Touch Display
- Warranty - 2 years parts and labour
Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 595 x 594 x 548 (excluding handle and door)
Energy
Rating
| Type | Built-In Electric Single Oven |
| Brand | Bosch |
| Model | HBG7741B1B Serie 8 |
| Also known as: | HBG7741B1B |
| EAN: | 4242005326587 |
| Digital Control Ring: simple and intuitive oven control | |
| TFT Touch Display: intuitive control with the Digital Control Ring and TFT touchscreen | |
| Automatic Switch-off: stops cooking as soon as the dish is done | |
| Oven Assistant with Voice Control: easily set the right programme | |
| Pyrolytic self-cleaning: automatic oven cleaning, with wipe-away ash |
| Number of ovens | 1 |
| Oven size | Medium |
| Oven type | Electric |
| Total oven(s) interior capacity | 71 L |
| Total oven power | 3600 W |
| Oven net capacity | 71 L |
| Grill | Yes |
| Oven defrost function | Yes |
| Pizza making function | Yes |
| Self-cleaning | Yes |
| Bottom heating | Yes |
| Hot air grilling | Yes |
| Conventional cooking | Yes |
| Maximum temperature (conventional) | 300 °C |
| Minimum temperature (convection) | 30 °C |
| Cleaning type | Hydrolytic + Pyrolytic |
| Appliance placement | Built-in |
| Product colour | Black |
| Control type | Touch |
| Built-in display | Yes |
| Control position | Front / Top front |
| Handle colour | Stainless steel |
| Knobs colour | Black |
| Display type | TFT |
| Door hinge | Down |
| Number of grids | 2 |
| Cord length | 1.2 m |
| Wi-Fi controlled | Yes |
| Delayed start timer | Yes |
| Timer duration | 20 min |
| Child lock | Yes |
| Residual heat indicator | Yes |
| Energy consumption (conventional) | 0.87 kWh |
| Energy consumption (forced convection) | 0.69 kWh |
| Energy efficiency scale | A+++ to D |
| Connected load | 3600 W |
| AC input voltage | 220 - 240 V |
| AC input frequency | 50 - 60 Hz |
| Current | 16 A |
| Power plug type | Hard Wired |
| Energy efficiency class (old) | A+ |
| Interior light | Yes |
| Lamps quantity | 1 lamp(s) |
| Lamp type | LED |
| Installation compartment width | 568 mm |
| Installation compartment depth | 550 mm |
| Installation compartment height | 595 mm |
| Width | 594 mm |
| Depth | 548 mm |
| Height | 595 mm |
| Weight | 40.2 kg |
| Installation compartment width (min) | 560 mm |
| Installation compartment height (min) | 585 mm |
| Package width | 680 mm |
| Package depth | 670 mm |
| Package height | 670 mm |
| Baking tray | Yes |
| Number of baking trays | 1 |
Important Product Information: This is a built in Single Oven; it can be built in at eye-level or underneath a worktop.
Loading
2 years parts and labour.To activate your warranty go to www.bosch-home.co.uk/customer-service/warranty#/Togglebox=9197539-15284478-1/.
2
Year
Warranty
Buy together and save more
Compare with similar items
Customers also bought
Customer Reviews
Compatible Microwave
Buy together and save more. Choose an option below to add both products to your basket.
Free or Next Day Delivery
from 19th May
This item is In Stock at our warehouse and ready for immediate delivery.
Free and Next Day Delivery offers are subject to postcode and availability. You can find your earliest delivery date at checkout.
For more details about our delivery service, visit our appliance delivery page.
*Delivery available subject to postcode.
Click & Collect
from LE4 1AU
If you need an item straight away, you can choose the "Click & Collect" option on the basket page and pick the item up yourself direct from our warehouse in Leicester.
Installation services can not be added to your order when choosing Click & Collect. Find out more about Click & Collect.
Installation Service
Let us install your new appliance for you. Our installation service covers most of the UK, but you can check if it's available in your area by entering your postcode on the basket page.
Visit our appliance installation page to learn more about pricing and what's included.
**Installation available subject to postcode.
Recycling Services
We can take away your old appliance, unwrap your new one and recycle all that pesky packaging for you.
Just select 'Recycle Old Appliance' and 'Unwrap and Recycle Packaging' on the basket page.
Find out more about our appliance and packaging recycling service.
Product Protection
to complement your guarantee
Your quote
Cover for as long as you need it
£5.99
a month
What's covered
- Repairs for accidental damage - starting today
- A replacement (with same or similar features) if your appliance can't be fixed - we'll cover installation costs up to £50 for white, laundry and TV products
- Call-outs, parts and labour included, with no excess to pay
What's not covered
- Cosmetic and malicious damage
- Costs that you may incur due to your product being unusable
- Installation (other than £50 for white, laundry and TV products) and disposal charges for a replacement product
Flexible Finance Options
Spread the cost of your new appliance with our payment options. Choose from the options below and tailor your payments to your needs.
£0 today, then 3 payments of £283 at 0% interest when you choose a 3 month plan. Read More
Save even more with Marks+
NEW 120 Day Returns
Discover the perks:
Save £20 on this item
Free recycling (worth £25)
Exclusive competitions
Register for only £19.99
- Membership valid for 12 months
- Membership will not automatically renew
Add a microwave





You've added an item to your basket.