5
Year
Warranty
Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
Samsung BRB80F26ADS0EU
Total No Frost Integrated Fridge Freezer, Sliding Hinge, 70/30, D Rated
£949
Service that goes further
- Product code: BRB80F26ADS0EU
- Net Capacity - Fridge 190 Litres/Freezer 74 Litres
- Extra storage capacity thanks to thinner walls
- Optimal humidity levels to help keep food as fresh as can be
- Smart energy savings
- Warranty - 5 years parts and labour
Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 1775 x 540 x 550
Energy
Rating
| Type | Total No Frost Integrated Fridge Freezer |
| Brand | Samsung |
| Model | BRB80F26ADS0EU |
| EAN: | 8806097060789 |
| Extra storage capacity thanks to thinner walls | |
| Optimal humidity levels to help keep food as fresh as can be | |
| Smart energy savings | |
| Helpful notifications, energy monitoring and remote engineer assistance |
| Appliance placement | Built-in |
| Product colour | White |
| Reversible doors | Yes |
| Door hinge type | Sliding hinge |
| Control type | Touch |
| Refrigerating medium | R600a |
| Shelves material | Tempered glass |
| Adjustable shelves | Yes |
| Inverter technology | Yes |
| Recessed handle(s) | Yes |
| Total net capacity | 264 L |
| Climate class | N-ST |
| Noise emission class | B |
| Noise level | 35 dB |
| Minimum operating temperature | 16 °C |
| Maximum operating temperature | 38 °C |
| Holiday function | Yes |
| Fridge net capacity | 190 L |
| No Frost (fridge) | Yes |
| Fridge number of shelves/baskets | 3 |
| Number of vegetable drawers | 2 |
| Super Cool function | Yes |
| Fridge interior light | Yes |
| Lamp type | LED |
| Fridge door balconies | 6 |
| Egg balcony | Yes |
| Number of egg balconies | 6 |
| Bottle rack | Yes |
| Fridge temperature range | 1 - 7 °C |
| Freezer position | Bottom-placed |
| Freezer net capacity | 74 L |
| Freezing capacity | 6 kg/24h |
| Storage time during power failure | 6 h |
| Star rating | 4* |
| No Frost (freezer) | Yes |
| Freezer number of shelves/baskets | 1 |
| Fast freeze function | Yes |
| Freezer interior light | Yes |
| Freezer drawers quantity | 2 |
| Freezer temperature (min) | -20 °C |
| Freezer temperature rise (max) | 5 °C/h |
| Ice cube tray | Yes |
| Fresh zone compartment | Yes |
| Door open alarm | Yes |
| Wi-Fi | Yes |
| Energy efficiency class | D |
| Annual energy consumption | 185 kWh |
| Energy efficiency scale | A to G |
| Power source | Electric |
| Power plug type | Type G |
| Width | 540 mm |
| Depth | 550 mm |
| Height | 1775 mm |
| Weight | 68 kg |
| Installation compartment width | 640 mm |
| Installation compartment depth | 580 mm |
| Installation compartment height | 1800 mm |
| Samsung technologies (food storage) | AI Energy, All-Around Cooling, Cool Select+, Digital Inverter Compressor, Humidity Fresh +, Metal Cooling, Optimal Fresh +, PowerCool, PowerFreeze, SmartThings, SpaceMax™ Technology, Total No Frost, Twin Cooling, WiFi |
| Package width | 600 mm |
| Package depth | 629 mm |
| Package height | 1864 mm |
| Package weight | 70 kg |
| No Frost system | Yes |
| Country of origin | Poland |
| Total capacity | 267 L |
| Wine rack | 1 |
Important Product Information: This appliance is designed NOT to have anything placed on top
5 years parts and labour, subject to registration within 90 days of purchase.To activate your warranty go to www.samsung.com/uk/fiveyearwarranty/.
5
Year
Warranty
Compare with similar items
Customers also bought
Customer Reviews
Delivery
We do not have this item in stock at the moment. When you place your order with us, we will order this item from the manufacturer.
It generally takes 6-12 working days for the item to arrive at our warehouse.
We will then contact you to arrange a delivery date.
For more details about our delivery service, visit our appliance delivery page.
*Delivery available subject to postcode.

Loading
You've added an item to your basket.