Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
Samsung SpaceMax BRD27600EWW
Integrated One Door WiFi Fridge - White
(Discontinued)
This item is not currently available
Service that goes further
- Product code: BRD27600EWW
- Net Capacity - Fridge 270 Litres
- SpaceMax - Extra storage capacity thanks to thinner walls
- No Frost - Prevents any build-up of ice, saving you the hassle of defrosting
- Slide Hinge
- Warranty - 5 years parts and labour
Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 1775 x 540 x 550
Energy
Rating
| Type | Integrated One Door WiFi Fridge - White |
| Brand | Samsung |
| Model | SpaceMax BRD27600EWW |
| Also known as: | BRD27600EWW |
| EAN: | 8806094773804 |
| SpaceMax - Extra storage capacity thanks to thinner walls | |
| No Frost - Prevents any build-up of ice, saving you the hassle of defrosting | |
| Slide Hinge - The innovative Slide Hinge is easier and quicker to install than a fixed hinge, freeing up your time to enjoy your new kitchen | |
| SmartThings - Helpful notifications, energy monitoring and remote engineer assistance |
| Product colour | White |
| Fridge number of shelves/baskets | 5 |
| Number of vegetable drawers | 0 |
| Door hinge | Left |
| Reversible doors | Yes |
| Door assembly | Door slider |
| Display type | LED |
| Egg balcony | Yes |
| Shelves material | Glass |
| Built-in capability | Yes |
| Inverter technology | Yes |
| Fridge net capacity | 270 L |
| Noise level | 35 dB |
| Multi-airflow system | Yes |
| Super Cool function | Yes |
| No Frost system | Yes |
| Automatic defrost (fridge) | Yes |
| Adjustable thermostat | Yes |
| Holiday function | Yes |
| Minimum operating temperature | 10 °C |
| Maximum operating temperature | 43 °C |
| Fresh zone compartment | Yes |
| Fridge interior light | Yes |
| Lamp type | LED |
| Adjustable feet | Yes |
| Cord length | 1 m |
| Wi-Fi | Yes |
| Energy efficiency class | E |
| Annual energy consumption | 177 kWh |
| Width | 540 mm |
| Depth | 550 mm |
| Height | 1775 mm |
| Depth without handle | 550 mm |
| Weight | 64 kg |
| Package dimensions (WxDxH) | 540 x 629 x 1860 mm |
| Package width | 540 mm |
| Package depth | 629 mm |
| Package height | 1860 mm |
| Package weight | 67 kg |
| Dimensions (WxDxH) | 540 x 550 x 1775 mm |
| Total net capacity | 270 L |
| Country of origin | Poland |
| Operating temperature (T-T) | 10 - 43 °C |
Important Product Information: This is a built in Larder Fridge; it needs to be built into a tall cabinet and will NOT fit underneath a worktop.
Important Product Information: This appliance is designed NOT to have anything placed on top
More inside, same outside
SpaceMax™ Technology
Now you can get the best of both worlds with SpaceMax ™. Thin walls mean more space for food storage on the inside, while the outside size stays the same. All without compromising on performance. You really can get the best of both worlds.
Smarter and more efficient food storage
Save time, effort and energy storing your food. Simply monitor and manage the fridges performance anytime, anywhere using the SmartThings App[1]. It includes an AI Energy Mode[2] that lets you monitor and reduce your energy use.
Easy remote control anytime, anywhere
Wi-Fi Embedded & SmartThings
Monitor and manage the fridges performance anytime, anywhere using its embedded Wi-Fi and the SmartThings App[3]. You can control the Rapid Cooling modes, change the temperature and get alerts if the door is left open. You can also monitor its energy consumption and diagnose any issues.
Energy Saving
SmartThings AI Energy Mode
Monitor and proactively save energy. AI Energy Mode[4] analyses your refrigerator usage patterns and estimates power consumption, based on AI technology. If the estimated electric bill exceeds your present target, it recommends you to activate the saving mode to reduce energy use[4].
Put defrosting on ice
No Frost
Wouldn't finding the ice cream be that bit easier with a frost free fridge freezer? The Total No Frost feature maintains an even temperature, preventing ice build-up and saving you the time and hassle of defrosting.
Play it cool
All-Around Cooling
Never lose your cool with All-Around Cooling. It does what it says on the tinmoving cool air around the fridge to keep food fresh with a constant temperature. So everything from chickens to cucumbers will be evenly chilled. Every item stays ideally cooled no matter where its stored in the fridge.
Control the freshness with two temperature zones
Optimal Fresh +
The Optimal Fresh + box features two temperature zones, so you can maximise the freshness of different foods at the same time. Store your meats and fish in the left side where its cooler, and keep your fruit and veg at its best on the right. Or, you can set it for a single temperature to maximise space. Its that easy for you to keep food fresh.
Chill your wine, champers and more
Rack & Shelf™
Keep your wine and champagne perfectly chilled with the extra-wide wine rack, so youre always ready for a special toast. And if thats not your style, the wide, flat shelf is great for storing pizza or large plates too.
The power is yours
Power Cool / Power Freeze
Enjoy a rapid cooling performance. At the touch of a button, Power Cool blows intensely cold air into the fridge to quickly cool your groceries or favorite drinks. Power Freeze delivers a fast blast of cold air into the freezer. Its great for freezing or firming up frozen food and making ice.
Easier to store and access frozen food
Easy Access Freezer
Access frozen food much more easily. The Easy Access Freezer is located at the bottom of the fridge, so it is much more convenient to reach. This unique feature
makes it easier for children or disabled people in a wheelchair to put in or take out frozen items that are heavy or hard to hold.
Lasting eco-consciousness
Digital Inverter Technology
Enjoy a long-lasting performance that helps protect the environment by reducing waste electrical and electronic equipment[5]. Samsung appliances are built using high quality components and engineering, so they offer outstanding durability. Thanks to the extended parts warranty period of 20 years[6] on the Digital Inverter Motors and Digital Inverter Compressors, you can enjoy your appliances for longer.
Wi-Fi Embedded & SmartThings
Monitor and manage the fridges performance anytime, anywhere using its embedded Wi-Fi and the SmartThings App.
SmartThings AI Energy Mode
AI Energy Mode analyses your refrigerator usage patterns and estimates power consumption, based on AI technology.
SpaceMax™ Technology
Thin walls mean more space for food storage on the inside, while the outside size stays the same.
SmartThings Cooking
Smart cooking, Tasty food
Manage, prepare and buy food more effectively. SmartThings Cooking[7] lets you create a list of the food in your refrigerator and manage expiry dates, so you can check what you have anytime, anywhere. It also recommends personalized recipes based on your preferences and existing ingredients.
SmartThings Energy
Efficient energy use, Smart savings
Manage your energy usage to reduce your carbon footprint and save money. SmartThings Energy[8] provides energy efficiency tips. It also monitors the energy consumption of appliances[9] in real-time and compares it to the previous month. And it alerts you if your monthly targets might be exceeded.
SmartThings Home Care
Smart maintenance, Easy upkeep
Take care of your refrigerator more easily. SmartThings Home Care[10] provides real-time monitoring and alerts. You can check on its status, including the condition of the water filter. It also automatically notifies you if parts need replacing or problems are detected, and suggests a solution.
Loading
You've added an item to your basket.