Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
Neff C24MT73G0B N90
Compact Oven with Microwave Function
(Discontinued)
This item is not currently available
Service that goes further
- Product code: C24MT73G0B
- Capacity (Usable Litres) - 45
- Electrical Connection - Hard Wired
- Premium 6.8-inch Full Touch TFT Display
- Inverter Technology: gradual, even heating for your meals
- Warranty - 2 years parts and labour
Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 455 x 596 x 548
| Type | Compact Oven with Microwave Function |
| Brand | Neff |
| Model | C24MT73G0B N90 |
| Also known as: | C24MT73G0B |
| EAN: | 4242004266532 |
| Premium 6.8-inch Full Touch TFT Display: easy and intuitive interface for maximum comfort | |
| Inverter Technology: gradual, even heating for your meals | |
| Combined microwave and oven - the convenient solution to save space and time | |
| Pyrolytic Self-Cleaning with Easy Clean: the perfect cleaning partnership | |
| Multipoint Meatprobe: the three-point thermometer for delicious roasts done just right! |
| Number of ovens | 1 |
| Oven size | Medium |
| Oven type | Electric |
| Total oven(s) interior capacity | 45 L |
| Total oven power | 3600 W |
| Oven net capacity | 45 L |
| Grill | Yes |
| Convection cooking | Yes |
| Microwave cooking | Yes |
| Reheat function | Yes |
| Keep warm function | Yes |
| Pizza making function | Yes |
| Self-cleaning | Yes |
| Bottom heating | Yes |
| Top and bottom heating | Yes |
| Oven thermostat range | 30 - 300 °C |
| Maximum temperature (convection) | 300 °C |
| Microwave power | 900 W |
| Number of microwave power levels | 5 |
| Slow cooking | Yes |
| Number of cooking programs | 20 |
| Minimum temperature (convection) | 30 °C |
| Cleaning type | Pyrolytic |
| Appliance placement | Built-in |
| Product colour | Black, Stainless steel |
| Control type | Touch |
| Built-in display | Yes |
| Control position | Top front |
| Display type | TFT |
| Door hinge | Down |
| Oven door opening | Drop down opening |
| Soft closing door | Yes |
| Cord length | 1.5 m |
| Wi-Fi controlled | Yes |
| Apps supported | Home Connect |
| Food probe | Yes |
| Child lock | Yes |
| Residual heat indicator | Yes |
| Connected load | 3600 W |
| AC input voltage | 220 - 240 V |
| Current | 16 A |
| Power plug type | Hard Wired |
| Bread making capability | Yes |
| Interior light | Yes |
| Lamps quantity | 1 lamp(s) |
| Lamp type | LED |
| NEFF technologies (cooking) | Home Connect |
| Installation compartment width | 568 mm |
| Installation compartment depth | 550 mm |
| Installation compartment height | 455 mm |
| Width | 596 mm |
| Depth | 548 mm |
| Height | 455 mm |
| Weight | 34.7 kg |
| Installation compartment width (min) | 560 mm |
| Installation compartment height (min) | 450 mm |
| Baking tray | Yes |
| Telescopic rail included | Yes |
Important Product Information: This is a built in Compact Oven, it can be built in at eye-level or underneath a worktop.
Compare with similar items
Customers also bought
Installation Service
Let us install your new appliance for you. Our installation service covers most of the UK, but you can check if it's available in your area by entering your postcode on the basket page.
Visit our appliance installation page to learn more about pricing and what's included.
**Installation available subject to postcode.
Recycling Services
We can take away your old appliance, unwrap your new one and recycle all that pesky packaging for you.
Just select 'Recycle Old Appliance' and 'Unwrap and Recycle Packaging' on the basket page.
Find out more about our appliance and packaging recycling service.

Loading
You've added an item to your basket.