2
Year
Warranty
Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
Hisense C2 Ultra
Laser Smart Mini Projector
£1,399
Save £759.79
Was £2,158.79
Spread the cost:
£116.59 for 12 months at 0.0% APR***
Service that goes further
- Product code: C2TUKULTRA
- 65-300 Adjustable Projection Size -The C2 Ultra offers consumers a huge projection range from 65 to 300, so no matter the size of your space youll enjoy the perfect picture
- Pure Triple Laser Light Source
- 110% BT.2020 Super Wide Colour Gamut -110%BT.2020 super wide colour brings whatever you're watching to life in over a billion colours
- Warranty - 2 years parts and labour
Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 286 x 247 x 247
| Type | Laser Smart Mini Projector |
| Brand | Hisense |
| Model | C2 Ultra |
| Also known as: | C2TUKULTRA |
| EAN: | 6942351409399 |
| 65-300 Adjustable Projection Size -The C2 Ultra offers consumers a huge projection range from 65 to 300, so no matter the size of your space youll enjoy the perfect picture | |
| Pure Triple Laser Light Source - Hisense Trichroma Laser Source, produces a wide spectrum of colours ensuring the most pure picture and true to life details | |
| 110% BT.2020 Super Wide Colour Gamut -110%BT.2020 super wide colour brings whatever you're watching to life in over a billion colours. Natural scenery, desert sands, grasslands...No matter what you watch | |
| Designed for Xbox - Designed for Xbox. C2 Ultra automatically gives games top priority by dramatically reduces latency with wireless accessories for responsiveness you can feel | |
| Dolby Vision, HDR10 & HLG - Enjoy a superior cinema-like experience anytime, anywhere with IMAX Enhanced & Dolby Vision certifications, making the C2 Ultra Smart projector the prefect choice for home theatres and creating an immersive audiovisual experience |
| Projector brightness | 3000 ANSI lumens |
| Projector native resolution | UHD 4K (3840x2160) |
| Contrast ratio (typical) | 2000:1 |
| Native aspect ratio | 16:9 |
| Light source type | Laser |
| Service life of light source | 25000 h |
| Throw ratio | 1.5 |
| VGA (D-Sub) ports quantity | 0 |
| HDMI ports quantity | 0 |
| Composite video in | 0 |
| Component video (YPbPr/YCbCr) in | 0 |
| USB 2.0 ports quantity | 1 |
| USB 2.0 Type-A ports quantity | 0 |
| USB 2.0 Type-C ports quantity | 0 |
| USB 2.0 Type-B ports quantity | 0 |
| Mini-USB 2.0 ports quantity | 0 |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 1 |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-C ports quantity | 0 |
| Headphone outputs | 0 |
| RF input | 1 |
| Audio Return Channel (ARC) | Yes |
| Ethernet LAN | Yes |
| Wi-Fi | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Noise level | 38 dB |
| Screen mirroring | Yes |
| Electronic Programme Guide (EPG) | Yes |
| Country of origin | China |
| High Dynamic Range (HDR) supported | Yes |
| High Dynamic Range (HDR) technology | Dolby Vision, High Dynamic Range 10 (HDR10), High Dynamic Range 10+ (HDR10 Plus) |
| Video apps | All 4, Amazon Prime Video, Apple TV, DAZN, Disney+, My5, NOW TV, Netflix, Paramount+, YouTube |
| RMS rated power | 40 W |
| Number of built-in speakers | 3 |
| Audio decoders | Dolby Atmos |
| Product colour | Grey |
| Display resolution | 3840 x 2160 pixels |
| Power consumption (typical) | 180 W |
| Power consumption (standby) | 0.5 W |
| Width | 247 mm |
| Depth | 247 mm |
| Height | 286 mm |
| Package width | 403 mm |
| Package depth | 336 mm |
| Package height | 278 mm |
| Package weight | 9.7 kg |
| Remote control included | Yes |
| Cables included | AC |
| Expanded Polystyrene (EPS) packaging weight | 3 kg |
| Paper packaging weight | 200 g |
| Metal packaging weight | 0 g |
| Wood packaging weight | 0 g |
| Plastic packaging weight | 200 g |
2 years parts and labour. We advise that you register your Hisense appliance and activate your warranty at hisense.warrantyonline.co.uk/welcome.
2
Year
Warranty
Compare with similar items
Customers also bought
Free or Next Day Delivery
from 2nd May
This item is In Stock at our warehouse and ready for immediate delivery.
Free and Next Day Delivery offers are subject to postcode and availability. You can find your earliest delivery date at checkout.
For more details about our delivery service, visit our appliance delivery page.
*Delivery available subject to postcode.
Click & Collect
from LE4 1AU
If you need an item straight away, you can choose the "Click & Collect" option on the basket page and pick the item up yourself direct from our warehouse in Leicester.
Installation services can not be added to your order when choosing Click & Collect. Find out more about Click & Collect.
Product Protection
to complement your guarantee
Your quote
Cover for as long as you need it
£8.79
a month
What's covered
- Repairs for accidental damage - starting today
- A replacement (with same or similar features) if your appliance can't be fixed - we'll cover installation costs up to £50 for white, laundry and TV products
- Call-outs, parts and labour included, with no excess to pay
What's not covered
- Cosmetic and malicious damage
- Costs that you may incur due to your product being unusable
- Installation (other than £50 for white, laundry and TV products) and disposal charges for a replacement product
Flexible Finance Options
Spread the cost of your new appliance with our payment options. Choose from the options below and tailor your payments to your needs.
£0 today. 3 interest free payments of £466.33 with a 3 month plan. Read More





Loading
You've added an item to your basket.