1
Year
Warranty
Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
DeLonghi DTRM 905DF
90cm Dual Fuel Range Cooker, Stainless Steel, A Rated
Retail Price
£949
Save £50
Was £999
Free Delivery
Spread the cost:
£79.09 for 12 months at 0.0% APR***
Save more together
Service that goes further
Low Stock
Free or Next Day Delivery from 30th April*
Installation & Recycling Available**
Protection available from £7.19 p/m
Flexible Finance Options
£79.09 for 12 months at 0.0% APR***
***Representative Example
- Representative - 23.9% APR (variable)
- Purchase interest rate - 23.9% p.a. (variable)
- Assumed Credit Limit - £1,200
- Product code: C97TDX005X
- Color: stainless steel
- Hob Type - Gas hob
- Number of Ovens - 2
- Number of Zones - 5
- Warranty - 1 year parts and labour
Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 928 x 900 x 600 (excluding handles and knobs)
Energy
Rating
| Type | 90cm Dual Fuel Range Cooker |
| Brand | DeLonghi |
| Model | DTRM 905DF |
| Also known as: | C97TDX005X |
| EAN: | 8024651216513 |
| Color: stainless steel | |
| Stainless steel moulded h30mm cooktop | |
| 5 gas burners of which 1 double crown | |
| Cast iron pan supports | |
| Minute minder | |
| Black knobs | |
| Full glass door with see through glass | |
| Brushed metal finishing handle | |
| Double glass door with removable inner glasses (main oven) | |
| Double glass door with removable inner glass (aux oven) | |
| MAIN oven | |
| Electric multifunction oven 11 functions | |
| A class | |
| 74 net liters cavity with 5 levels side racks | |
| Easy to clean enamel cavity | |
| 1 oven lamp | |
| Cooling fan | |
| Thermostat 40-250C | |
| Easy steam function | |
| Idroclean function | |
| Booster fast preheating | |
| 40C leavening | |
| AUX oven | |
| Electric static oven 6 functions | |
| 47 net liters cavity with 5 levels side racks | |
| Thermostat 50-250C | |
| Drop down door storage compartment | |
| Adjustable feet | |
| Accessories: 2 wire handles, 2 trivets, 2 flat shelves, 2 trays |
| Product type | Freestanding cooker |
| Product colour | Stainless steel |
| Control type | Rotary |
| Colour name | Stainless steel |
| Handle colour | Stainless steel |
| Handle material | Metal |
| Housing material | Steel |
| Control position | Front |
| Integrated clock | Yes |
| Storage compartment | Yes |
| Storage compartment position | Bottom |
| Storage compartment type | Drop down door compartment |
| Hob type | Gas |
| Number of cooking zones | 5 zone(s) |
| Gas type | NG + LPG (Propane/Butane) |
| Liquefied Natural Gas (LNG) compatibility | Yes |
| Liquefied Petroleum Gas (LPG) convertible | Yes |
| Number of gas cooking zones | 5 zone(s) |
| Number of electric cooking zones | 0 zone(s) |
| Electronic ignition type | Automatic ignition |
| Cooking zone 1 position | Right front |
| Cooking zone 1 power source | Gas |
| Cooking zone 1 type | Auxiliary |
| Cooking zone 1 power | 1000 W |
| Cooking zone 2 position | Right rear |
| Cooking zone 2 power source | Gas |
| Cooking zone 2 type | Semi-rapid |
| Cooking zone 2 power | 1750 W |
| Cooking zone 3 position | Left front |
| Cooking zone 3 power source | Gas |
| Cooking zone 3 type | Rapid |
| Cooking zone 3 power | 3000 W |
| Cooking zone 4 position | Central |
| Cooking zone 4 power source | Gas |
| Cooking zone 4 type | Double crown |
| Cooking zone 4 power | 4000 W |
| Cooking zone 5 position | Left rear |
| Cooking zone 5 power source | Gas |
| Cooking zone 5 type | Semirapid |
| Cooking zone 5 power | 1750 W |
| Flame failure device | Yes |
| Pan support material | Cast iron |
| Oven size | Medium |
| Number of ovens | 2 |
| Oven power source | Electric |
| Oven net capacity | 74 L |
| Grill | Yes |
| Defrost function | Yes |
| Oven position | Left |
| Oven interior coating | Enamel |
| Oven door opening | Drop down opening |
| Oven door material | Glass/metal |
| Number of glass door panels | 2 |
| Removable oven door | Yes |
| Removable door glass | Yes |
| Number of shelves | 5 shelves |
| Number of shelf positions | 5 |
| Interior light | Yes |
| Lamps quantity | 1 lamp(s) |
| Number of functions | 11 |
| Number of auto cooking programs | 0 |
| Fast heat | Yes |
| Top heating | Yes |
| Top and bottom heating | Yes |
| Top heating + Grill | Yes |
| Top heating + Grill + Fan | Yes |
| Top, bottom & fan | Yes |
| Bottom heating | Yes |
| Convection cooking | Yes |
| Conventional cooking | Yes |
| Steam cooking | Yes |
| Slow cooking | Yes |
| Cleaning type | Hydrolytic |
| Cleaning technology | Idroclean |
| Number of fans | 1 fan(s) |
| Easy to clean (oven) | Yes |
| Oven 2 size | Medium |
| Oven 2 power source | Electric |
| Oven 2 position | Right |
| Oven 2 net capacity | 47 L |
| Oven 2 grill | Yes |
| Oven 2 door opening | Drop down opening |
| Oven 2 door material | Glass/metal |
| Removable oven 2 door | Yes |
| Oven 2 removable door glass | Yes |
| Oven 2 number of shelf positions | 5 |
| Oven 2 interior light | Yes |
| Oven 2 number of functions | 6 |
| Oven 2 internal coating | Enamel |
| Oven timer | Yes |
| Oven timer type | Mechanical |
| Adjustable feet | Yes |
| Ready alarm | Yes |
| Energy efficiency class | A |
| Energy consumption (conventional) | 3900 kWh |
| Oven 2 energy efficiency class | A |
| Width | 900 mm |
| Depth | 600 mm |
| Height | 928 mm |
| Weight | 70 kg |
| Package weight | 76 kg |
| Country of origin | Italy |
1 year parts and labour. Keep a copy of your Sales Invoice as proof of purchase.
1
Year
Warranty
Buy together and save more
Compare with similar items
Customers also bought
Compatible Hood
Buy together and save more. Choose an option below to add both products to your basket.
Free or Next Day Delivery
from 30th April
This item is In Stock at our warehouse and ready for immediate delivery.
Free and Next Day Delivery offers are subject to postcode and availability. You can find your earliest delivery date at checkout.
For more details about our delivery service, visit our appliance delivery page.
*Delivery available subject to postcode.
Click & Collect
from LE4 1AU
If you need an item straight away, you can choose the "Click & Collect" option on the basket page and pick the item up yourself direct from our warehouse in Leicester.
Installation services can not be added to your order when choosing Click & Collect. Find out more about Click & Collect.
Installation Service
Let us install your new appliance for you. Our installation service covers most of the UK, but you can check if it's available in your area by entering your postcode on the basket page.
Visit our appliance installation page to learn more about pricing and what's included.
**Installation available subject to postcode.
Recycling Services
We can take away your old appliance, unwrap your new one and recycle all that pesky packaging for you.
Just select 'Recycle Old Appliance' and 'Unwrap and Recycle Packaging' on the basket page.
Find out more about our appliance and packaging recycling service.
Product Protection
to complement your guarantee
Your quote
Cover for as long as you need it
£7.19
a month
What's covered
- Repairs for accidental damage - starting today
- A replacement (with same or similar features) if your appliance can't be fixed - we'll cover installation costs up to £50 for white, laundry and TV products
- Call-outs, parts and labour included, with no excess to pay
What's not covered
- Cosmetic and malicious damage
- Costs that you may incur due to your product being unusable
- Installation (other than £50 for white, laundry and TV products) and disposal charges for a replacement product
Flexible Finance Options
Spread the cost of your new appliance with our payment options. Choose from the options below and tailor your payments to your needs.
£0 today. 3 interest free payments of £316.33 with a 3 month plan. Read More
Save even more with Marks+
NEW 120 Day Returns
Discover the perks:
Save an extra £30 on this item
Free recycling (worth £25)
Free tastecard (worth £79.99)
Exclusive competitions
Register for only £19.99
- Membership valid for 12 months
- Membership will not automatically renew
Add a hood




Loading
You've added an item to your basket.