Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
DeLonghi DSRM 905G
90cm Gas Range Cooker
(Discontinued)
This item is not currently available
Service that goes further
- Product code: C9S3DX047X
- Auto Ignition And Flame Safety Devices Fitted On All Burners
- Hob Type - Gas hob
- Number of Ovens - 1
- Number of Burners - 5
- Warranty - 1 year parts and labour
Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 916 x 900 x 600 (excluding handles and knobs)
Energy
Rating
| Type | 90cm Gas Range Cooker |
| Brand | DeLonghi |
| Model | DSRM 905G |
| Also known as: | C9S3DX047X |
| EAN: | 8024651216506 |
| Cooktop | |
| 90Cm Stainless Steel Gas Hob | |
| Five Gas Burners Including A Double Crown Burner | |
| Auto Ignition And Flame Safety Devices Fitted On All Burners | |
| Cast Iron Pan Supports | |
| Lpg Conversion Kit Included | |
| Main Oven - Drop Down Door | |
| Gas Oven | |
| Thermostatic Electric Grill | |
| Interior Halogen Lights | |
| 120-Minute Minder Timer | |
| Removable Inner Door Glass For Cleaning | |
| Usable Volume: 126 Liters - A Energy Rating | |
| Accessories: | |
| Grill Pan, Trivet, Two-Wire Handles & Shaped Shelf | |
| Adjustable Feet | |
| Storage Compartment With Drop Down Door |
| Control type | Buttons, Rotary |
| Integrated clock | Yes |
| Hob type | Gas |
| Liquefied Petroleum Gas (LPG) convertible | Yes |
| Number of gas cooking zones | 5 zone(s) |
| Electronic ignition type | Automatic ignition |
| Cooking zone 1 position | Right front |
| Cooking zone 1 power source | Gas |
| Cooking zone 1 power | 1000 W |
| Cooking zone 2 position | Right rear |
| Cooking zone 2 power source | Gas |
| Cooking zone 2 power | 1750 W |
| Cooking zone 3 position | Central |
| Cooking zone 3 power source | Gas |
| Cooking zone 3 power | 4000 W |
| Cooking zone 4 position | Central rear |
| Cooking zone 4 power source | Gas |
| Cooking zone 4 power | 3000 W |
| Cooking zone 5 position | Left rear |
| Cooking zone 5 power source | Gas |
| Cooking zone 5 power | 1750 W |
| Flame failure device | Yes |
| Overflow protection | Yes |
| Easy to clean (hob) | Yes |
| Number of ovens | 1 |
| Oven power source | Gas |
| Oven net capacity | 126 L |
| Grill | Yes |
| Oven position | Bottom |
| Grill power | 2225 W |
| Oven interior coating | Enamel |
| Oven door opening | Drop down opening |
| Oven door material | Glass/metal |
| Removable oven door | Yes |
| Removable door glass | Yes |
| Number of shelves | 2 shelves |
| Number of shelf positions | 4 |
| Interior light | Yes |
| Number of functions | 3 |
| Number of auto cooking programs | 0 |
| Convection cooking | Yes |
| Conventional cooking | Yes |
| Slow cooking | Yes |
| Oven timer | Yes |
| Adjustable feet | Yes |
| Ready alarm | Yes |
| Energy efficiency class | A |
| Energy consumption (forced convection) | 2.37 kWh |
| Connected load (electric) | 2225 W |
| Connected load (gas) | 16200 W |
| Minimum fuse protection | 3 A |
| Width | 900 mm |
| Depth | 600 mm |
| Height | 916 mm |
| Package weight | 72.8 kg |
Customers also bought
Installation Service
Let us install your new appliance for you. Our installation service covers most of the UK, but you can check if it's available in your area by entering your postcode on the basket page.
Visit our appliance installation page to learn more about pricing and what's included.
**Installation available subject to postcode.
Recycling Services
We can take away your old appliance, unwrap your new one and recycle all that pesky packaging for you.
Just select 'Recycle Old Appliance' and 'Unwrap and Recycle Packaging' on the basket page.
Find out more about our appliance and packaging recycling service.
Loading
You've added an item to your basket.