2
Year
Warranty
Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
Ninja CB100UK
Foodi Power Nutri Blender 2-in-1 with Smart Torque & Auto-iQ 1100 watt, Silver
£119.99
£125.99 with delivery
- Product code: CB100UK
- 2-in-1 Ninja blender
- More than smoothies
- 1100W Smart Torque motor powers through thick mixtures
- 4 Auto-iQ blending programs
- Warranty - 2 years parts and labour
Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 300 x 170 x 170

| Type | Foodi Power Nutri Blender 2-in-1 with Smart Torque & Auto-iQ 1100 watt |
| Brand | Ninja |
| Model | CB100UK |
| EAN: | 622356236768;0622356236768 |
| 2-in-1 Ninja blender | |
| More than smoothies – create a variety of textures tailored to your taste | |
| 1100W Smart Torque motor powers through thick mixtures | |
| 4 Auto-iQ blending programs – Blend, Crush, Mix, PowerMix | |
| 400ml Power Nutri Bowl with built-in Power Paddle for thicker textures | |
| 700ml Power Nutri Cup for drinks and dips | |
| Add the spout lid to take your drink on-the-go | |
| Precision-engineered blades made from durable, high-quality stainless steel | |
| Sleek, stylish design | |
| Dishwasher-safe parts | |
| Includes recipe guide |
| Bowl capacity | 0.7 L |
| Number of speeds | 1 |
| Pulse function | Yes |
| Ice crushing | Yes |
| Rotational speed (max) | 20000 RPM |
| Control type | Buttons |
| Smoothie beaker | Yes |
| Number of pre-programmed settings | 4 |
| Built-in display | Yes |
| Display type | LCD |
| Auto power off | Yes |
| Type | Tabletop blender |
| Product colour | Silver |
| Removable bowl | Yes |
| Cord length | 1.01 m |
| Detachable blade unit | Yes |
| Detachable lid | Yes |
| Ergonomic grip | Yes |
| Ergonomic design | Yes |
| Non-slip feet | Yes |
| Easy to disassemble | Yes |
| Easy to clean | Yes |
| Dishwasher-proof parts | Yes |
| Dishwasher proof accessories | Yes |
| On/off switch | Yes |
| LED indicators | Alarm, Fault, Power, Ready |
| Blending bowl material | Plastic |
| Housing material | Plastic, Stainless steel |
| Blade material | Stainless steel |
| Power | 1100 W |
| Power source | AC |
| AC input voltage | 220-240 V |
| AC input frequency | 50-60 Hz |
| Power plug type | Type G |
| Width | 170 mm |
| Depth | 170 mm |
| Height | 300 mm |
| Weight | 2.09 kg |
| Package width | 314 mm |
| Package depth | 160 mm |
| Package height | 360 mm |
| Package weight | 3.65 kg |
| Package type | Box |
| Stainless steel blade included | Yes |
| Number of blades | 1 |
| Number of cups | 2 pc(s) |
| Recipe book | Yes |
| Manual | Yes |
| Packaging content | 1 x 700ml Power Nutri Cup, 1 x 400ml Power Nutri Bowl, 1 x Spout Lid, 1 x Storage Lid, 1 x Hybrid Edge Blades Assembly, Instruction Booklet, Inspiration Guide, Quick Start Guide |
2 years parts and labour.To activate your warranty go to ninjakitchen.co.uk/INTERSHOP/web/WFS/SharkNinja-GB-Site/en_GB/ninja-responsive/GBP/ViewProductRegistration-Start.
2
Year
Warranty
Compare with similar items
£119.99
£189
£129.99
Customers also bought
Customer Reviews
Delivery
This item is In Stock at our warehouse and ready for immediate delivery.
We will send this item to you via DPD or APC for only £6. Delivery will usually be within 24-48 hours.
For more details about our delivery service, visit our appliance delivery page.
*Delivery available subject to postcode.
Click & Collect
from LE4 1AU
If you need an item straight away, you can choose the "Click & Collect" option on the basket page and pick the item up yourself direct from our warehouse in Leicester.
Installation services can not be added to your order when choosing Click & Collect. Find out more about Click & Collect.
Flexible Finance Options
Spread the cost of your new appliance with our payment options. Choose from the options below and tailor your payments to your needs.
£0 today, then 3 payments of £40 at 0% interest when you choose a 3 month plan. Read More



Loading
You've added an item to your basket.