10
Year
Warranty
Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
Liebherr CBNbsc 778i
No Frost Fridge Freezer, 70/30, Black, C Rated
£2,739
Save £20
Was £2,759
Free Delivery
Spread the cost:
£228.25 for 12 months at 0.0% APR***
Service that goes further
- Product code: CBNBSC778I
- Net Capacity - Fridge 335 Litres/Freezer 138 Litres
- VarioSpace
- Partially-extendible telescopic rails
- Drawers closed on all sides with transparent front
- Warranty - 10 year Warranty
Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 2015 x 747 x 675
Energy
Rating
| Type | No Frost Fridge Freezer |
| Brand | Liebherr |
| Model | CBNbsc 778i |
| Also known as: | CBNBSC778I |
| EAN: | 4016803057734 |
| VarioSpace | |
| Partially-extendible telescopic rails | |
| Drawers closed on all sides with transparent front | |
| LED light in door | |
| Butter dish |
| Appliance placement | Built-in |
| Product colour | Not applicable |
| Built-in display | Yes |
| Custom panel-ready | Yes |
| Door hinge | Right |
| Reversible doors | Yes |
| Door opening angle | 115° |
| Child lock | Yes |
| Control type | Touch |
| Display type | TFT |
| Display placement | Inside |
| Refrigerating medium | R 600a |
| Housing material | Steel |
| Shelves material | Glass |
| Adjustable shelves | Yes |
| Door balconies material | Glass |
| Total net capacity | 473 L |
| Climate class | SN-ST |
| Noise emission class | B |
| Noise level | 34 dB |
| Minimum operating temperature | 10 °C |
| Maximum operating temperature | 38 °C |
| Air filter | Yes |
| Number of temperature zones | 3 |
| Fridge net capacity | 335 L |
| Fridge number of shelves/baskets | 4 |
| Number of vegetable drawers | 2 |
| Super Cool function | Yes |
| Fridge interior light | Yes |
| Lamp type | LED |
| Automatic defrost (fridge) | Yes |
| Number of foldable shelves | 3 |
| Fridge door balconies | 2 |
| Egg balcony | Yes |
| Bottle rack | Yes |
| Can rack | Yes |
| Fridge temperature range | 3 - 9 °C |
| Freezer position | Bottom-placed |
| Freezer net capacity | 138 L |
| Freezing capacity | 10 kg/24h |
| Storage time during power failure | 20 h |
| Star rating | 4* |
| No Frost (freezer) | Yes |
| Fast freeze function | Yes |
| Automatic defrost (freezer) | Yes |
| Freezer interior light | Yes |
| Freezer drawers quantity | 3 |
| Ice cube tray | Yes |
| Fresh zone compartment | Yes |
| Fresh zone compartment net capacity | 126.2 L |
| Door open alarm | Yes |
| Adjustable feet | Yes |
| Castor wheels | Yes |
| Cord length | 2 m |
| Energy efficiency class | C |
| Annual energy consumption | 203 kWh |
| Energy efficiency scale | A to G |
| Connected load | 183 W |
| AC input voltage | 220 - 240 V |
| AC input frequency | 50 - 60 Hz |
| Current | 1.4 A |
| Width | 747 mm |
| Depth | 675 mm |
| Height | 2015 mm |
| Weight | 110.4 kg |
| Liebherr technologies (food storage) | BioFresh, Bottle Timer, FlexSystem, FrostSafe, NightMode, No frost system, SoftSystem, SuperCool, SuperFrost, VarioBoxes |
| Package width | 812 mm |
| Package depth | 767 mm |
| Package height | 2125 mm |
| Package weight | 121.5 kg |
10 years parts and labour warranty, subject to registration within 1 year of purchase via the Liebherr SmartDevice app. For more information go to www.liebherr.com/en-gb/fridges-freezers/10yearguarantee-3265806
10
Year
Warranty
Compare with similar items
Customers also bought
Free or Next Day Delivery
from 19th May
This item is In Stock at our warehouse and ready for immediate delivery.
Free and Next Day Delivery offers are subject to postcode and availability. You can find your earliest delivery date at checkout.
For more details about our delivery service, visit our appliance delivery page.
*Delivery available subject to postcode.
Click & Collect
from LE4 1AU
If you need an item straight away, you can choose the "Click & Collect" option on the basket page and pick the item up yourself direct from our warehouse in Leicester.
Installation services can not be added to your order when choosing Click & Collect. Find out more about Click & Collect.
Installation Service
Let us install your new appliance for you. Our installation service covers most of the UK, but you can check if it's available in your area by entering your postcode on the basket page.
Visit our appliance installation page to learn more about pricing and what's included.
**Installation available subject to postcode.
Recycling Services
We can take away your old appliance, unwrap your new one and recycle all that pesky packaging for you.
Just select 'Recycle Old Appliance' and 'Unwrap and Recycle Packaging' on the basket page.
Find out more about our appliance and packaging recycling service.
Flexible Finance Options
Spread the cost of your new appliance with our payment options. Choose from the options below and tailor your payments to your needs.
£0 today, then 3 payments of £913 at 0% interest when you choose a 3 month plan. Read More


Loading
You've added an item to your basket.