10
Year
Warranty
Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
Liebherr CNd 5704
No Frost Fridge Freezer, 50/50, White, D Rated
Retail Price
£649
Free Delivery
Spread the cost:
£54.09 for 12 months at 0.0% APR***
Service that goes further
- Product code: CNd5704
- Net Capacity - Fridge 225 Litres/Freezer 123 Litres
- PowerCooling system
- Plinth concept
- SuperSilent
- Warranty - 10 year Warranty
Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 2015 x 597 x 675
Energy
Rating
| Type | No Frost Fridge Freezer |
| Brand | Liebherr |
| Model | CNd 5704 |
| Also known as: | CNd5704 |
| EAN: | 4016803126010 |
| Powercooling System | |
| Plinth Concept | |
| Supersilent | |
| Led Ceiling Lighting | |
| Door Shelf | |
| Height-Adjustable Inner Door Shelves | |
| Glass Shelves With Stainless-Steel-Look Decorative Trim | |
| Convenient Height Adjustment For Glass Shelves | |
| Separate Temperature Control | |
| Easyfresh With Integrated Drawer Runner |
| Appliance placement | Freestanding |
| Product colour | White |
| Built-in display | Yes |
| Door hinge | Right |
| Reversible doors | Yes |
| Door opening angle | 115° |
| Control type | Touch |
| Display placement | Inside |
| Housing material | Plastic, Steel |
| Shelves material | Glass |
| Adjustable shelves | Yes |
| Recessed handle(s) | Yes |
| Total net capacity | 348 L |
| Climate class | SN-T |
| Noise level | 37 dB |
| Total gross capacity | 370 L |
| Holiday function | Yes |
| Number of temperature zones | 2 |
| Adjustable thermostat | Yes |
| Fridge net capacity | 225 L |
| Fridge number of shelves/baskets | 4 |
| Super Cool function | Yes |
| Fridge interior light | Yes |
| Lamp type | LED |
| Automatic defrost (fridge) | Yes |
| Fridge door balconies | 3 |
| Egg balcony | Yes |
| Door bottle balcony | Yes |
| Bottle rack | Yes |
| Can rack | Yes |
| Fridge temperature range | 2 - 9 °C |
| Fast Cooling function | Yes |
| Freezer position | Bottom-placed |
| Freezer net capacity | 123 L |
| Freezing capacity | 16 kg/24h |
| Storage time during power failure | 24 h |
| Star rating | 4* |
| No Frost (freezer) | Yes |
| Freezer number of shelves/baskets | 4 |
| Automatic defrost (freezer) | Yes |
| Freezer temperature (min) | -26 °C |
| Fresh zone compartment | Yes |
| Door open alarm | Yes |
| Failure alarm | Yes |
| Adjustable feet | Yes |
| Castor wheels | Yes |
| Cord length | 2 m |
| Annual energy consumption | 267 kWh |
| Connected load | 183 W |
| AC input voltage | 220 - 240 V |
| AC input frequency | 50/60 Hz |
| Current | 1.4 A |
| Energy usage | 0.73 kWh/24h |
| Power plug type | Type C |
| Width | 597 mm |
| Depth | 675 mm |
| Height | 2015 mm |
| Weight | 74.4 kg |
| Liebherr technologies (food storage) | BioFresh, DuoCooling, EasyFresh, FrostSafe, NightMode, No frost system, PartyMode, SabbathMode, SuperCool, SuperFrost, VarioSpace |
| Package width | 615 mm |
| Package depth | 767 mm |
| Package height | 2087 mm |
| Package weight | 79.8 kg |
10 years parts and labour warranty, subject to registration within 1 year of purchase via the Liebherr SmartDevice app. For more information go to www.liebherr.com/en-gb/fridges-freezers/10yearguarantee-3265806
10
Year
Warranty
Compare with similar items
Customers also bought
Customer Reviews
Free or Next Day Delivery
from 20th May
This item is In Stock at our warehouse and ready for immediate delivery.
Free and Next Day Delivery offers are subject to postcode and availability. You can find your earliest delivery date at checkout.
For more details about our delivery service, visit our appliance delivery page.
*Delivery available subject to postcode.
Click & Collect
from LE4 1AU
If you need an item straight away, you can choose the "Click & Collect" option on the basket page and pick the item up yourself direct from our warehouse in Leicester.
Installation services can not be added to your order when choosing Click & Collect. Find out more about Click & Collect.
Installation Service
Let us install your new appliance for you. Our installation service covers most of the UK, but you can check if it's available in your area by entering your postcode on the basket page.
Visit our appliance installation page to learn more about pricing and what's included.
**Installation available subject to postcode.
Recycling Services
We can take away your old appliance, unwrap your new one and recycle all that pesky packaging for you.
Just select 'Recycle Old Appliance' and 'Unwrap and Recycle Packaging' on the basket page.
Find out more about our appliance and packaging recycling service.
Flexible Finance Options
Spread the cost of your new appliance with our payment options. Choose from the options below and tailor your payments to your needs.
£0 today, then 3 payments of £216.33 at 0% interest when you choose a 3 month plan. Read More
Save even more with Marks+
NEW 120 Day Returns
Discover the perks:
Save £40 on this item
Free recycling (worth £25)
Exclusive competitions
Register for only £19.99
- Membership valid for 12 months
- Membership will not automatically renew





Loading
You've added an item to your basket.