10
Year Parts
Warranty
+ 1 Year Labour
Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
Beko CNG4692S
No Frost Fridge Freezer, 50/50, Stainless Steel, E Rated
Retail Price
£419
Save £20
Was £439
Free Delivery
- Product code: CNG4692S
- Net Capacity - Fridge 190 Litres/Freezer 127 Litres
- AeroFlow
- Freezer Guard Technology
- Reversible Doors
- Warranty - 10 years parts and 1 years labour
Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 1920 x 597 x 663
Energy
Rating
| Type | No Frost Fridge Freezer |
| Brand | Beko |
| Model | CNG4692S |
| EAN: | 8690842658921 |
| AeroFlow | |
| Freezer Guard Technology | |
| Reversible Doors | |
| Door Open Alarm | |
| Large Salad Crisper |
| Appliance placement | Freestanding |
| Product colour | Stainless steel |
| Built-in display | Yes |
| Door hinge | Right |
| Reversible doors | Yes |
| Shelves material | Glass |
| Adjustable shelves | Yes |
| Door handle(s) note | Integrated handles |
| Flame-retardant back | Yes |
| Door hinge note | Standard |
| Total net capacity | 317 L |
| Climate class | SN-T |
| Noise emission class | C |
| Noise level | 37 dB |
| Minimum operating temperature | 10 °C |
| Maximum operating temperature | 43 °C |
| Water supply type | Water tank |
| Adjustable thermostat | Yes |
| Fridge net capacity | 190 L |
| No Frost (fridge) | Yes |
| Multi-Airflow system (fridge) | Yes |
| Fridge number of shelves/baskets | 4 |
| Number of vegetable drawers | 1 |
| Cooling system | Twin |
| Fridge interior light | Yes |
| Lamp type | LED |
| Automatic defrost (fridge) | Yes |
| Egg tray | Yes |
| Fridge door balconies | 4 |
| Freezer position | Bottom-placed |
| Freezer net capacity | 127 L |
| Freezing capacity | 7 kg/24h |
| Storage time during power failure | 11 h |
| Star rating | 4* |
| No Frost (freezer) | Yes |
| Freezer number of shelves/baskets | 0 |
| Fast freeze function | Yes |
| Automatic defrost (freezer) | Yes |
| Freezer drawers quantity | 3 |
| Freezer temperature rise (max) | 11 °C/h |
| Ice cube tray | Yes |
| Minimum operating temperature (freezer) | -15 °C |
| Fresh zone compartment | Yes |
| Fresh zone compartment net capacity | 190 L |
| Door open alarm | Yes |
| High temperature indication | Yes |
| Energy efficiency class | E |
| Annual energy consumption | 258 kWh |
| Energy efficiency scale | A to G |
| Energy efficiency index (EEI) | 100 |
| Width | 597 mm |
| Depth | 663 mm |
| Height | 1920 mm |
| Weight | 72 kg |
| Beko technologies (food storage) | Freezer Guard |
| Package tare weight | 8 kg |
| Package width | 661 mm |
| Package depth | 762 mm |
| Package height | 1987 mm |
| Package weight | 77 kg |
| No Frost system | Yes |
Door Tested 300,000 Times For Proven Durability
Tested for lasting reliability, our fridge doors are engineered to withstand 300,000 open and closes. This not only ensures that the appliance effortlessly handles life's demands but also provides you with peace of mind with every use.
Compressor Tested To Last 25 Years
Tested rigorously to endure anything life throws at them; our refrigerator compressors (used to circulate cold air) have successfully passed VDE's 25-year life tests. This ensures durability and longevity, allowing you to relax knowing your Beko appliance is built to last.
AeroFlow™
Up to 30% longer freshness. The appearance and shape of food is related to its freshness, and keeping this freshness for longer requires gentle care, just like in nature. The innovative Beko AeroFlow™ cooling system minimises temperature fluctuations inside the fridge and reduces temperature differentiations between shelves with surrounding gentle air distribution for lasting freshness.
Freezer Guard Technology
Whether you need to place your freezer in your garage, outbuilding or anywhere else in your home, our Freezer Guard technology ensures your freezer will always function properly, even in temperatures as low as -15C. We do not recommend you use your fridge compartment in temperatures of 0C and below as food will freeze.
Reversible Doors
Convenient feature, if you are restricted on where you can place your appliance.
Door Open Alarm
An alarm will sound if you accidentally leave the door ajar.
Large Salad Crisper
Large storage space for all your favourite fruit and vegetables.
Loading
10 years parts and 1 years labour. We advise that you register your Beko appliance and activate your warranty at www.beko.co.uk/register.
10
Year Parts
Warranty
+ 1 Year Labour
Compare with similar items
Customers also bought
Customer Reviews
Delivery
We do not have this item in stock at the moment. When you place your order with us, we will order this item from the manufacturer.
Order now and get this from Sat 23rd May
We will contact you to arrange a delivery date.
For more details about our delivery service, visit our appliance delivery page.
*Delivery available subject to postcode.
Installation Service
Let us install your new appliance for you. Our installation service covers most of the UK, but you can check if it's available in your area by entering your postcode on the basket page.
Visit our appliance installation page to learn more about pricing and what's included.
**Installation available subject to postcode.
Recycling Services
We can take away your old appliance, unwrap your new one and recycle all that pesky packaging for you.
Just select 'Recycle Old Appliance' and 'Unwrap and Recycle Packaging' on the basket page.
Find out more about our appliance and packaging recycling service.
Product Protection
to complement your guarantee
Your quote
Cover for as long as you need it
£5.59
a month
What's covered
- Repairs for accidental damage - starting today
- A replacement (with same or similar features) if your appliance can't be fixed - we'll cover installation costs up to £50 for white, laundry and TV products
- Call-outs, parts and labour included, with no excess to pay
What's not covered
- Cosmetic and malicious damage
- Costs that you may incur due to your product being unusable
- Installation (other than £50 for white, laundry and TV products) and disposal charges for a replacement product
Flexible Finance Options
Spread the cost of your new appliance with our payment options. Choose from the options below and tailor your payments to your needs.
Save even more with Marks+
NEW 120 Day Returns
Discover the perks:
Save an extra £20 on this item
Free recycling (worth £25)
Exclusive competitions
Register for only £19.99
- Membership valid for 12 months
- Membership will not automatically renew

You've added an item to your basket.