10
Year
Warranty
Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
Liebherr CNsfd 5704
Frost Free Fridge Freezer, 50/50, Silver, D Rated
£589
Save £99
Was £688
Free Delivery
Spread the cost:
£49.09 for 12 months at 0.0% APR***
- Product code: CNsfd5704/NP
- NO PACKAGING - WAS £688.00
- Net Capacity - Fridge 227 Litres/Freezer 132 Litres
- EasyFresh
- NoFrost
- DuoCooling
- Warranty - 10 year Warranty
Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 2015 x 597 x 675
Energy
Rating
| Type | Frost Free Fridge Freezer |
| Brand | Liebherr |
| Model | CNsfd 5704 |
| Also known as: | CNsfd5704 |
| EAN: | 0200000003925 |
| This item has been found in our warehouse with damaged packaging. | |
| It is therefore without its original packaging and has been discounted accordingly to clear. | |
| It has been carefully inspected and repackaged and comes with its full warranty. |
| EasyFresh | |
| NoFrost | |
| DuoCooling | |
| POwercooling with FreshAir Filter | |
| Touch Control |
| Appliance placement | Freestanding |
| Product colour | Silver |
| Built-in display | Yes |
| Door hinge | Right |
| Reversible doors | Yes |
| Door opening angle | 115° |
| Control type | Touch |
| Display type | LCD |
| Display placement | Inside |
| Housing material | Plastic, Steel |
| Shelves material | Glass |
| Adjustable shelves | Yes |
| Recessed handle(s) | Yes |
| Total net capacity | 348 L |
| Climate class | SN-T |
| Noise emission class | C |
| Noise level | 36 dB |
| Total gross capacity | 359 L |
| Holiday function | Yes |
| Number of temperature zones | 2 |
| Adjustable thermostat | Yes |
| Fridge net capacity | 227 L |
| Fridge number of shelves/baskets | 4 |
| Number of vegetable drawers | 1 |
| Super Cool function | Yes |
| Fridge interior light | Yes |
| Lamp type | LED |
| Automatic defrost (fridge) | Yes |
| Fridge door balconies | 3 |
| Egg balcony | Yes |
| Door bottle balcony | Yes |
| Bottle rack | Yes |
| Can rack | Yes |
| Fridge temperature range | 2 - 9 °C |
| Fast Cooling function | Yes |
| Freezer position | Bottom-placed |
| Freezer net capacity | 132 L |
| Freezing capacity | 10 kg/24h |
| Storage time during power failure | 24 h |
| Star rating | 4* |
| No Frost (freezer) | Yes |
| Freezer number of shelves/baskets | 4 |
| Automatic defrost (freezer) | Yes |
| Freezer temperature (min) | -26 °C |
| Fresh zone compartment | Yes |
| Door open alarm | Yes |
| Failure alarm | Yes |
| Adjustable feet | Yes |
| Castor wheels | Yes |
| Cord length | 2 m |
| Energy efficiency class | D |
| Annual energy consumption | 210 kWh |
| Energy efficiency scale | A to G |
| Connected load | 183 W |
| AC input voltage | 220 - 240 V |
| AC input frequency | 50/60 Hz |
| Current | 1.4 A |
| Energy usage | 0.73 kWh/24h |
| Power plug type | Type C |
| Width | 597 mm |
| Depth | 675 mm |
| Height | 2015 mm |
| Weight | 74.4 kg |
| Liebherr technologies (food storage) | Door Alarm, DuoCooling, EasyFresh, FrostSafe, NightMode, No frost system, PartyMode, SabbathMode, SuperCool, SuperFrost, VarioSpace |
| Package width | 625 mm |
| Package depth | 772 mm |
| Package height | 2087 mm |
| Package weight | 79.8 kg |
| Country of origin | Bulgaria |
10 years parts and labour warranty, subject to registration within 1 year of purchase via the Liebherr SmartDevice app. For more information go to www.liebherr.com/en-gb/fridges-freezers/10yearguarantee-3265806
10
Year
Warranty
Compare with similar items
Customers also bought
No Packaging Item
This item has been found in our warehouse with damaged packaging.
It is therefore without its original packaging and has been discounted accordingly to clear.
It has been carefully inspected and repackaged and comes with its full warranty.
Free or Next Day Delivery
from 14th May
This item is In Stock at our warehouse and ready for immediate delivery.
Free and Next Day Delivery offers are subject to postcode and availability. You can find your earliest delivery date at checkout.
For more details about our delivery service, visit our appliance delivery page.
*Delivery available subject to postcode.
Click & Collect
from LE4 1AU
If you need an item straight away, you can choose the "Click & Collect" option on the basket page and pick the item up yourself direct from our warehouse in Leicester.
Installation services can not be added to your order when choosing Click & Collect. Find out more about Click & Collect.
Flexible Finance Options
Spread the cost of your new appliance with our payment options. Choose from the options below and tailor your payments to your needs.
£0 today, then 3 payments of £196.33 at 0% interest when you choose a 3 month plan. Read More

Loading
You've added an item to your basket.