2
Year
Warranty
Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
Siemens CT718L1B0 iQ700
Built-In Coffee Machine, Black
Retail Price
£2,299
Free Delivery
Spread the cost:
£191.59 for 12 months at 0.0% APR***
Service that goes further
- Product code: CT718L1B0
- Capacity (litres) - 2.4
- TFT-Touchdisplay Pro - Large colour touch display for comfortable operation.
- Explore the huge variety of international coffee specialities with one swipe - Siemens coffeeWorld.
- Three different aroma profiles to choose from, according to your personal taste - aromaSelect.
- Warranty - 2 years parts and labour
Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 455 x 594 x 385
| Type | Built-In Coffee Machine |
| Brand | Siemens |
| Model | CT718L1B0 iQ700 |
| Also known as: | CT718L1B0 |
| EAN: | 4242003895580 |
| TFT-Touchdisplay Pro – Large colour touch display for comfortable operation. | |
| Explore the huge variety of international coffee specialities with one swipe - Siemens coffeeWorld. | |
| Three different aroma profiles to choose from, according to your personal taste - aromaSelect. | |
| Save up to 30 individual coffee creations with Favorites. | |
| Fully automatic steam cleaning and optimal hygiene thanks to autoMilk Clean. |
| Appliance placement | Built-in |
| Water tank capacity | 2.4 L |
| Coffee input type | Coffee beans |
| Coffee maker type | Fully-auto |
| Capacity in cups | 1 cups |
| Built-in grinder | Yes |
| Adjustable coffee strength | Yes |
| Hot water system | Yes |
| Maximum operating pressure | 19 bar |
| Adjustable grinder settings | Yes |
| Built-in milk frother | Yes |
| Milk tank | Yes |
| Milk tank capacity | 0.7 L |
| Adjustable coffee spout height | Yes |
| Calc-clean function | Yes |
| Automatic anti-calc | Yes |
| Dishwasher-proof parts | Yes |
| Espresso making | Yes |
| Cappuccino making | Yes |
| Espresso Macchiato making | Yes |
| Latte Macchiato making | Yes |
| Caffe Crema making | Yes |
| Hot milk making | Yes |
| Tea making | Yes |
| Product colour | Black |
| Control type | Touch |
| Built-in display | Yes |
| Display type | TFT |
| Removable water tank | Yes |
| Removable drip tray | Yes |
| Cord length | 1.7 m |
| Coffee filter | Yes |
| AC input voltage | 220 - 240 V |
| AC input frequency | 50/60 Hz |
| Current | 10 A |
| Width | 594 mm |
| Depth | 385 mm |
| Height | 455 mm |
| Installation compartment width | 55.8 cm |
| Installation compartment depth | 37.6 cm |
| Installation compartment height | 44.9 cm |
| Package width | 540 mm |
| Package depth | 478 mm |
| Package height | 670 mm |
2 years parts and labour.To activate your warranty go to www.siemens-home.bsh-group.com/uk/customer-service/siemens-warranties.
2
Year
Warranty
Customers also bought
Customer Reviews
Free or Next Day Delivery
from 6th April
This item is In Stock at our warehouse and ready for immediate delivery.
Free and Next Day Delivery offers are subject to postcode and availability. You can find your earliest delivery date at checkout.
For more details about our delivery service, visit our appliance delivery page.
*Delivery available subject to postcode.
Click & Collect
from LE4 1AU
If you need an item straight away, you can choose the "Click & Collect" option on the basket page and pick the item up yourself direct from our warehouse in Leicester.
Installation services can not be added to your order when choosing Click & Collect. Find out more about Click & Collect.
Installation Service
Let us install your new appliance for you. Our installation service covers most of the UK, but you can check if it's available in your area by entering your postcode on the basket page.
Visit our appliance installation page to learn more about pricing and what's included.
**Installation available subject to postcode.
Recycling Services
We can take away your old appliance, unwrap your new one and recycle all that pesky packaging for you.
Just select 'Recycle Old Appliance' and 'Unwrap and Recycle Packaging' on the basket page.
Find out more about our appliance and packaging recycling service.
Flexible Finance Options
Spread the cost of your new appliance with our payment options. Choose from the options below and tailor your payments to your needs.
£0 today. 3 interest free payments of £766.33 with a 3 month plan. Read More
Save even more with Marks+
NEW 120 Day Returns
Discover the perks:
Save £20 on this item
Free recycling (worth £25)
Free tastecard (worth £79.99)
Exclusive competitions
Register for only £19.99
- Membership valid for 12 months
- Membership will not automatically renew
Loading
You've added an item to your basket.