2
Year
Warranty
Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
Liebherr CUele 2331
Low Frost Fridge Freezer, 60/40, Silver, E Rated
£499
Free Delivery
Spread the cost:
£41.59 for 12 months at 0.0% APR***
Service that goes further
Low Stock
Free or Next Day Delivery from 30th April*
Installation & Recycling Available**
Protection available from £4.99 p/m
Flexible Finance Options
£41.59 for 12 months at 0.0% APR***
***Representative Example
- Representative - 23.9% APR (variable)
- Purchase interest rate - 23.9% p.a. (variable)
- Assumed Credit Limit - £1,200
- Product code: CUELE2331
- Net Capacity - Fridge 157 Litres/Freezer 54 Litres
- SmartFrost
- 3 GlassLine Storage Shelves
- VarioSpace Freezer Drawers
- Warranty - 2 years parts and labour
Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 1372 x 550 x 630
Energy
Rating
| Type | Low Frost Fridge Freezer |
| Brand | Liebherr |
| Model | CUele 2331 |
| Also known as: | CUELE2331 |
| EAN: | 4016803145578 |
| SmartFrost | |
| 3 GlassLine Storage Shelves | |
| VarioSpace Freezer Drawers | |
| Recessed Handles | |
| LED Lighting |
| Appliance placement | Freestanding |
| Product colour | Silver |
| Door hinge | Right |
| Reversible doors | Yes |
| Shelves material | Glass |
| Adjustable shelves | Yes |
| Door balconies material | Plastic |
| Total net capacity | 211 L |
| Climate class | SN-ST |
| Noise emission class | C |
| Noise level | 38 dB |
| Number of temperature zones | 2 |
| Fridge net capacity | 157 L |
| Fridge number of shelves/baskets | 3 |
| Number of vegetable drawers | 2 |
| Fridge interior light | Yes |
| Lamp type | LED |
| Smart Frost (fridge) | Yes |
| Automatic defrost (fridge) | Yes |
| Number of removable shelves | 2 |
| Fridge door balconies | 3 |
| Egg balcony | Yes |
| Bottle rack | Yes |
| Freezer position | Bottom-placed |
| Freezer net capacity | 54 L |
| Freezing capacity | 3 kg/24h |
| Storage time during power failure | 14 h |
| Star rating | 4* |
| Freezer number of shelves/baskets | 2 |
| Smart Frost (freezer) | Yes |
| Ice cube tray | Yes |
| Adjustable feet | Yes |
| Cord length | 1.3 m |
| Energy efficiency class | E |
| Annual energy consumption | 193 kWh |
| Energy efficiency scale | A to G |
| AC input voltage | 220-240 V |
| AC input frequency | 50 Hz |
| Current | 1.4 A |
| Width | 550 mm |
| Depth | 630 mm |
| Height | 1372 mm |
| Weight | 47.7 kg |
| Liebherr technologies (food storage) | SmartFrost, VarioSpace |
| Package width | 567 mm |
| Package depth | 711 mm |
| Package height | 1424 mm |
| Package weight | 51.5 kg |
| Country of origin | Bulgaria |
2 years parts and labour. To activate your warranty go to home.liebherr.com/en/gbr/service/guarantee-registration-gb/guarantee-registration-gb.html.
2
Year
Warranty
Compare with similar items
Customers also bought
Free or Next Day Delivery
from 30th April
This item is In Stock at our warehouse and ready for immediate delivery.
Free and Next Day Delivery offers are subject to postcode and availability. You can find your earliest delivery date at checkout.
For more details about our delivery service, visit our appliance delivery page.
*Delivery available subject to postcode.
Click & Collect
from LE4 1AU
If you need an item straight away, you can choose the "Click & Collect" option on the basket page and pick the item up yourself direct from our warehouse in Leicester.
Installation services can not be added to your order when choosing Click & Collect. Find out more about Click & Collect.
Installation Service
Let us install your new appliance for you. Our installation service covers most of the UK, but you can check if it's available in your area by entering your postcode on the basket page.
Visit our appliance installation page to learn more about pricing and what's included.
**Installation available subject to postcode.
Recycling Services
We can take away your old appliance, unwrap your new one and recycle all that pesky packaging for you.
Just select 'Recycle Old Appliance' and 'Unwrap and Recycle Packaging' on the basket page.
Find out more about our appliance and packaging recycling service.
Product Protection
to complement your guarantee
Your quote
Cover for as long as you need it
£4.99
a month
What's covered
- Repairs for accidental damage - starting today
- A replacement (with same or similar features) if your appliance can't be fixed - we'll cover installation costs up to £50 for white, laundry and TV products
- Call-outs, parts and labour included, with no excess to pay
What's not covered
- Cosmetic and malicious damage
- Costs that you may incur due to your product being unusable
- Installation (other than £50 for white, laundry and TV products) and disposal charges for a replacement product
Flexible Finance Options
Spread the cost of your new appliance with our payment options. Choose from the options below and tailor your payments to your needs.
£0 today. 3 interest free payments of £166.33 with a 3 month plan. Read More





Loading
You've added an item to your basket.