2
Year
Warranty
Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
DeLonghi D3VR 908-DF/SLATE Vintage
90cm Dual Fuel Range Cooker, Grey, A Rated
£1,499
Free Delivery
Spread the cost:
£124.92 for 12 months at 0.0% APR***
Service that goes further
Order now and get this from Wed 6th May
Installation & Recycling Available**
Protection available from £6.69 p/m
Flexible Finance Options
£124.92 for 12 months at 0.0% APR***
***Representative Example
- Representative - 23.9% APR (variable)
- Purchase interest rate - 23.9% p.a. (variable)
- Assumed Credit Limit - £1,200
- Product code: D3VR908DFSLATE
- Three cavity
- Hob Type - Gas hob
- Number of Ovens - 3
- Number of Zones - 5
- Warranty - 2 years parts and labour
Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 900 x 900 x 600 (excluding handles and knobs)
Energy
Rating
| Type | 90cm Dual Fuel Range Cooker |
| Brand | DeLonghi |
| Model | D3VR 908-DF/SLATE Vintage |
| Also known as: | D3VR908DFSLATE, D3VR 908DFSLATE Vintage |
| EAN: | 8024651204145 |
| Three cavity | |
| Conventional cooking | |
| Grill function | |
| Defrost | |
| Fan assisted cooking | |
| Full electronic cooking programmer | |
| Fan grill | |
| Keep warming | |
| Oven light | |
| Double glass doors | |
| Easy clean enamel | |
| LPG Conversion kit included |
| Product type | Freestanding cooker |
| Product colour | Grey |
| Control type | Rotary |
| Built-in display | Yes |
| Colour name | Slate grey |
| Handle colour | Stainless steel |
| Handle material | Stainless steel |
| Housing material | Steel |
| Control position | Front |
| Control panel material | Stainless steel |
| Integrated clock | Yes |
| Clock type | Electronic |
| Display type | LED |
| On/off light | Yes |
| Internal coating | Enamel |
| Style | Retro |
| Hob type | Gas |
| Number of cooking zones | 5 zone(s) |
| Wok burner | Yes |
| Gas type | Methane/LPG |
| Liquefied Petroleum Gas (LPG) convertible | Yes |
| Number of gas cooking zones | 5 zone(s) |
| Electronic ignition | Yes |
| Electronic ignition type | One hand ignition |
| Cooking zone 1 position | Right front |
| Cooking zone 1 power source | Gas |
| Cooking zone 1 power | 1000 W |
| Cooking zone 1 boost | 3000 W |
| Cooking zone 2 position | Right rear |
| Cooking zone 2 power source | Gas |
| Cooking zone 2 power | 1750 W |
| Cooking zone 2 boost | 1750 W |
| High-speed cooking zone | Yes |
| Cooking zone 3 position | Left front |
| Cooking zone 3 power source | Gas |
| Cooking zone 3 power | 3000 W |
| Cooking zone 3 boost | 3000 W |
| Cooking zone 4 position | Central |
| Cooking zone 4 power source | Gas |
| Cooking zone 4 power | 4000 W |
| Cooking zone 4 boost | 4000 W |
| Flame failure device | Yes |
| Wok burner position | Middle |
| Overflow protection | Yes |
| Easy to clean (hob) | Yes |
| Oven size | Medium |
| Number of ovens | 3 |
| Oven power source | Electric |
| Oven net capacity | 169 L |
| Grill | Yes |
| Defrost function | Yes |
| Oven position | Bottom left |
| Oven power | 2300 W |
| Grill power | 2350 W |
| Fan grill function | Yes |
| Double grill | Yes |
| Grill with fan | Yes |
| Oven interior coating | Enamel |
| Oven door opening | Side opening |
| Soft close system | Yes |
| Door temperature (max) | 50 °C |
| Oven door material | Glass |
| Number of glass door panels | 2 |
| Cool door | Yes |
| Removable door glass | Yes |
| Viewing window | Yes |
| Number of shelves | 4 shelves |
| Number of shelf positions | 4 |
| Removable shelf runners | Yes |
| Telescopic shelves | Yes |
| Removable shelves | Yes |
| Interior light | Yes |
| Lamps quantity | 1 lamp(s) |
| Programmable oven | Yes |
| Number of functions | 8 |
| Top heating | Yes |
| Top and bottom heating | Yes |
| Top heating + Grill | Yes |
| Top heating + Grill + Fan | Yes |
| Convection cooking | Yes |
| Conventional cooking | Yes |
| Cleaning type | Catalytic |
| Catalytic liners on side walls | Yes |
| Closed door grilling | Yes |
| Oven shelf stoppers | Yes |
| Easy to clean (oven) | Yes |
| Oven 2 size | Small |
| Oven 2 power source | Electric |
| Oven 2 position | Top left |
| Oven 2 net capacity | 37 L |
| Oven 2 power | 2700 W |
| Oven 2 grill | Yes |
| Oven 2 grill power | 2725 W |
| Oven 2 full surface grill | Yes |
| Oven 2 fan grill function | Yes |
| Oven 2 door opening | Drop down opening |
| Oven 2 door material | Glass/metal |
| Oven 2 number of glass door panels | 2 |
| Oven 2 removable door glass | Yes |
| Oven 2 number of shelves | 1 shelves |
| Oven 2 number of shelf positions | 2 |
| Oven 2 telescopic shelves | Yes |
| Oven 2 interior light | Yes |
| Oven 2 number of functions | 1 |
| Oven 2 top heating | Yes |
| Oven 2 top and bottom heating | Yes |
| Oven 2 top, bottom & fan | Yes |
| Oven 2 bottom heating | Yes |
| Oven 2 bottom heating & fan | Yes |
| Oven 2 base heating & fan | Yes |
| Oven 2 convection cooking | Yes |
| Oven 2 defrost function | Yes |
| Oven 2 internal coating | Enamel |
| Oven 2 catalytic liners on side walls | Yes |
| Oven 2 removable shelf runners | Yes |
| Oven 2 shelf stoppers | Yes |
| Oven 3 size | Medium |
| Oven 3 power source | Electric |
| Oven 3 position | Right |
| Oven 3 net capacity | 73 L |
| Oven 3 power | 2200 W |
| Oven 3 door opening | Side opening |
| Oven 3 door material | Metal |
| Oven 3 number of shelves | 2 shelves |
| Oven 3 number of shelf positions | 10 |
| Oven 3 telescopic shelves | Yes |
| Oven 3 interior light | Yes |
| Oven 3 number of functions | 1 |
| Oven 3 top heating | Yes |
| Oven 3 bottom heating | Yes |
| Oven 3 convection cooking | Yes |
| Oven 3 keep warm function | Yes |
| Oven 3 catalytic liners on side walls | Yes |
| Oven 3 internal coating | Enamel |
| Oven 3 removable shelf runners | Yes |
| Oven 3 shelf stoppers | Yes |
| Oven timer | Yes |
| Oven timer type | Digital |
| Delayed start timer | Yes |
| Non-slip feet | Yes |
| LED indicators | Error, Timer |
| Ready alarm | Yes |
| Easy to use | Yes |
| Energy efficiency class | A |
| Energy consumption (conventional) | 0.94 kWh |
| Oven 2 energy efficiency class | A |
| Oven 3 energy efficiency class | B |
| Connected load (electric) | 7340 W |
| Connected load (gas) | 11500 W |
| AC input voltage | 230 V |
| AC input frequency | 50 Hz |
| Energy efficiency index (EEI) | 106 |
| Energy efficiency scale | A+++ to D |
| Oven 2 energy consumption (conventional) | 0.94 kWh |
| Power plug type | Type A |
| Oven auto power off | Yes |
| Manual | Yes |
| Wok ring | Yes |
| Grill plate | Yes |
| Grill plate set | Yes |
| Number of grill plates | 1 |
| Grill plate handle(s) | Yes |
| Gas conversion kit | Yes |
| Oven rack | Yes |
| Trivet included | Yes |
| Power cord included | Yes |
| Grill grid included | Yes |
| Number of grids | 2 |
| Telescopic rail included | Yes |
| Baking tray | Yes |
| Number of baking trays | 1 |
| Width | 900 mm |
| Depth | 600 mm |
| Height | 900 mm |
| Weight | 101 kg |
| Package weight | 113 kg |
| Country of origin | Italy |
2 years parts and labour, 2nd year subject to registration within 30 days of delivery. To activate your warranty go to www.delonghi-cookers.co.uk/warranty-registration/'.
2
Year
Warranty
Compare with similar items
Customers also bought
Delivery
We do not have this item in stock at the moment. When you place your order with us, we will order this item from the manufacturer.
It generally takes 6-12 working days for the item to arrive at our warehouse.
We will then contact you to arrange a delivery date.
For more details about our delivery service, visit our appliance delivery page.
*Delivery available subject to postcode.
Installation Service
Let us install your new appliance for you. Our installation service covers most of the UK, but you can check if it's available in your area by entering your postcode on the basket page.
Visit our appliance installation page to learn more about pricing and what's included.
**Installation available subject to postcode.
Recycling Services
We can take away your old appliance, unwrap your new one and recycle all that pesky packaging for you.
Just select 'Recycle Old Appliance' and 'Unwrap and Recycle Packaging' on the basket page.
Find out more about our appliance and packaging recycling service.
Product Protection
to complement your guarantee
Your quote
Cover for as long as you need it
£6.69
a month
What's covered
- Repairs for accidental damage - starting today
- A replacement (with same or similar features) if your appliance can't be fixed - we'll cover installation costs up to £50 for white, laundry and TV products
- Call-outs, parts and labour included, with no excess to pay
What's not covered
- Cosmetic and malicious damage
- Costs that you may incur due to your product being unusable
- Installation (other than £50 for white, laundry and TV products) and disposal charges for a replacement product
Flexible Finance Options
Spread the cost of your new appliance with our payment options. Choose from the options below and tailor your payments to your needs.

Loading
You've added an item to your basket.