2
Year
Warranty
Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
Neff D5855X2GB N30
Canopy Cooker Hood, Silver, D Rated
- Product code: D5855X2GB
- Extraction Rate (m³/h) - 468
- Extraction Type - Ducted/Recirculating
- LED Lighting - Clear illumination while you cook
- Intensive speed setting
- Warranty - 2 years parts and labour
Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 215 x 730 x 380
Energy
Rating
| Type | Canopy Cooker Hood |
| Brand | Neff |
| Model | D5855X2GB N30 |
| Also known as: | D5855X2GB |
| EAN: | 4242004289845 |
| LED Lighting - Clear illumination while you cook | |
| Intensive speed setting: increases the extraction rate when the steam gets intense | |
| High extraction rate - for continuously clean air in the kitchen |
| Maximum extraction power | 468 m³/h |
| Type of extraction | Ducted/Recirculating |
| Fluid dynamic efficiency class | D |
| Lighting efficiency class | A |
| Grease filtering efficiency class | B |
| Number of speeds | 4 |
| Noise level | 68 dB |
| Maximum recirculating power | 281 m³/h |
| Boost position air extraction power | 614 m³/h |
| Intensive speed | Yes |
| Noise level (low speed) | 63 dB |
| Noise level (high speed) | 68 dB |
| Noise level (intensive speed) | 70 dB |
| Noise level (recirculation mode) | 73 dB |
| Type | Built-in |
| Product colour | Silver |
| Cord length | 1.3 m |
| Exhaust connection diameter | 150 mm |
| Check valve | Yes |
| Number of motors | 2 |
| Grease filter type | Aluminium |
| Number of filters | 2 pc(s) |
| Dishwasher proof filter | Yes |
| Removable filter | Yes |
| Washable filter | Yes |
| Bulb power | 6.6 W |
| Number of bulbs | 2 bulb(s) |
| Bulb type | LED |
| Lighting efficiency (LE) | 62.1 lux/W |
| Energy efficiency class | D |
| Annual energy consumption | 88 kWh |
| Energy efficiency scale | A+++ to D |
| Motor power | 170 W |
| AC input voltage | 220 - 240 V |
| AC input frequency | 50 Hz |
| Width | 730 mm |
| Depth | 380 mm |
| Height | 215 mm |
| Weight | 9.3 kg |
| Installation compartment width | 700 mm |
| Installation compartment depth | 350 mm |
| Package width | 790 mm |
| Package depth | 430 mm |
| Package height | 290 mm |
| Grease filtering efficiency (GFE) | 87.3% |
| Fluid dynamic efficiency (FDE) | 14.4 |
2 years parts and labour.To activate your warranty go to www.neff-home.com/uk/service/warranty.
2
Year
Warranty
Compare with similar items
£349
Save £114.46
Was £463.46
Customers also bought
Delivery
We do not have this item in stock at the moment. When you place your order with us, we will order this item from the manufacturer.
Order now and get this from Mon 8th Jun
For more details about our delivery service, visit our appliance delivery page.
*Delivery available subject to postcode.
Installation Service
Let us install your new appliance for you. Our installation service covers most of the UK, but you can check if it's available in your area by entering your postcode on the basket page.
Visit our appliance installation page to learn more about pricing and what's included.
**Installation available subject to postcode.
Recycling Services
We can take away your old appliance, unwrap your new one and recycle all that pesky packaging for you.
Just select 'Recycle Old Appliance' and 'Unwrap and Recycle Packaging' on the basket page.
Find out more about our appliance and packaging recycling service.
Product Protection
to complement your guarantee
Your quote
Cover for as long as you need it
£4.59
a month
What's covered
- Repairs for accidental damage - starting today
- A replacement (with same or similar features) if your appliance can't be fixed - we'll cover installation costs up to £50 for white, laundry and TV products
- Call-outs, parts and labour included, with no excess to pay
What's not covered
- Cosmetic and malicious damage
- Costs that you may incur due to your product being unusable
- Installation (other than £50 for white, laundry and TV products) and disposal charges for a replacement product
Flexible Finance Options
Spread the cost of your new appliance with our payment options. Choose from the options below and tailor your payments to your needs.
Save even more with Marks+
NEW 120 Day Returns
Discover the perks:
Save an extra £20 on this item
Free recycling (worth £25)
Exclusive competitions
Register for only £19.99
- Membership valid for 12 months
- Membership will not automatically renew

Loading
You've added an item to your basket.