2
Year
Warranty
Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
Neff D61MAC1X0B N30
Integrated Cooker Hood, Silver, D Rated
£159
Save £40
Was £199
£179 with delivery
- Product code: D61MAC1X0B/NP
- DAMAGED ITEM - WAS £199
- Extraction Rate (m³/h) - 368
- Extraction Type - Ducted/Recirculating
- LED Lighting - Clear illumination while you cook
- Reduced Noise: our optimised motor guarantees a quiet cooking experience
- Warranty - 2 years parts and labour
Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 402 x 599 x 271
Energy
Rating
| Type | Integrated Cooker Hood |
| Brand | Neff |
| Model | D61MAC1X0B N30 |
| Also known as: | D61MAC1X0B |
| EAN: | 0200000004046 |
| This item is without its original packaging and has been discounted accordingly to clear. | |
| Please see photographs of the product in above carousel. Damage is identified with a blue arrow. It has been repackaged and comes with its full warranty. |
| LED Lighting - Clear illumination while you cook | |
| Reduced Noise: our optimised motor guarantees a quiet cooking experience |
| Maximum extraction power | 368 m³/h |
| Type of extraction | Ducted/Recirculating |
| Fluid dynamic efficiency class | E |
| Lighting efficiency class | A |
| Grease filtering efficiency class | C |
| Number of speeds | 3 |
| Noise level | 62 dB |
| Noise level (low speed) | 52 dB |
| Noise level (high speed) | 62 dB |
| Pressure (Pa) | 171 |
| Minimum distance from electric hob | 500 mm |
| Minimum distance from gas hob | 650 mm |
| Type | Semi built-in (pull out) |
| Product colour | Silver |
| Cord length | 1.5 m |
| Exhaust connection diameter | 150 mm |
| Number of motors | 1 |
| Motor included | Yes |
| Certification | EN 61591, EN 60704-2-13, EN 50564 CE |
| Grease filter type | Aluminium |
| Number of filters | 2 pc(s) |
| Removable filter | Yes |
| Washable filter | Yes |
| Bulb power | 3 W |
| Number of bulbs | 2 bulb(s) |
| Bulb type | LED |
| Illuminance | 188 lx |
| Lighting position | Back |
| Annual energy consumption | 65.7 kWh |
| Energy efficiency scale | A+++ to D |
| Connected load | 126 W |
| Motor power | 120 W |
| AC input voltage | 220 - 240 V |
| AC input frequency | 50 / 60 Hz |
| Current | 10 A |
| Energy efficiency class (old) | D |
| Width | 599 mm |
| Depth | 271 mm |
| Height | 402 mm |
| Weight | 11.4 kg |
2 years parts and labour.To activate your warranty go to www.neff-home.com/uk/service/warranty.
2
Year
Warranty
Compare with similar items
Customers also bought
Damaged Item
This item is without its original packaging and has been discounted accordingly to clear.
Please see photographs of the product in the images carousel. Damage is identified with a blue arrow. It has been repackaged and comes with its full warranty.
Free or Next Day Delivery
from 29th April
This item is In Stock at our warehouse and ready for immediate delivery.
Free and Next Day Delivery offers are subject to postcode and availability. You can find your earliest delivery date at checkout.
For more details about our delivery service, visit our appliance delivery page.
*Delivery available subject to postcode.
Click & Collect
from LE4 1AU
If you need an item straight away, you can choose the "Click & Collect" option on the basket page and pick the item up yourself direct from our warehouse in Leicester.
Installation services can not be added to your order when choosing Click & Collect. Find out more about Click & Collect.
Product Protection
to complement your guarantee
Your quote
Cover for as long as you need it
£2.99
a month
What's covered
- Repairs for accidental damage - starting today
- A replacement (with same or similar features) if your appliance can't be fixed - we'll cover installation costs up to £50 for white, laundry and TV products
- Call-outs, parts and labour included, with no excess to pay
What's not covered
- Cosmetic and malicious damage
- Costs that you may incur due to your product being unusable
- Installation (other than £50 for white, laundry and TV products) and disposal charges for a replacement product
Flexible Finance Options
Spread the cost of your new appliance with our payment options. Choose from the options below and tailor your payments to your needs.
£0 today. 3 interest free payments of £53 with a 3 month plan. Read More

Loading
You've added an item to your basket.