2
Year
Warranty
Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
Neff D65XCC2S0B N50
Integrated Cooker Hood, Black, B Rated
- Product code: D65XCC2S0B
- Extraction Rate (m³/h) - 582
- Extraction Type - Ducted/Recirculating
- Extra Space Storage
- Energy-efficient Capacitor Motor
- Warranty - 2 years parts and labour
Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 340 x 598 x 298
Energy
Rating
| Type | Integrated Cooker Hood |
| Brand | Neff |
| Model | D65XCC2S0B N50 |
| Also known as: | D65XCC2S0B |
| EAN: | 4242004287896 |
| Extra Space Storage: The hoods T-shaped design creates extra space for items up to 10kg each side | |
| Energy-efficient Capacitor Motor: a conventient cooking experience with a powerful suction | |
| Push Button Control: Easy and convenient control of hood settings | |
| LED Lighting - Clear illumination while you cook | |
| Seamless Integration: Almost invisible in an upper cabinet thanks to flush mounted installation | |
| Flexible Installation: Different cupboard design possibilities and one-person installation option |
| Maximum extraction power | 582 m³/h |
| Type of extraction | Ducted/Recirculating |
| Fluid dynamic efficiency class | B |
| Lighting efficiency class | A |
| Grease filtering efficiency class | B |
| Number of speeds | 3 |
| Noise level | 65 dB |
| Maximum recirculating power | 521 m³/h |
| Noise level (recirculation mode) | 72 dB |
| Type | Wall-mounted |
| Product colour | Black |
| Housing material | Stainless steel |
| Control type | Touch |
| Cord length | 1.3 m |
| Exhaust connection diameter | 150 mm |
| Number of motors | 1 |
| Motor included | Yes |
| Grease filter type | Stainless steel |
| Dishwasher proof filter | Yes |
| Removable filter | Yes |
| Washable filter | Yes |
| Bulb power | 1.5 W |
| Number of bulbs | 2 bulb(s) |
| Bulb type | LED |
| Colour temperature | 3500 K |
| Energy efficiency class | B |
| Annual energy consumption | 71 kWh |
| Energy efficiency scale | A+++ to D |
| Power source type | AC |
| Connected load | 200 W |
| Motor power | 185 W |
| AC input voltage | 220 - 240 V |
| AC input frequency | 50\60 Hz |
| Width | 598 mm |
| Depth | 298 mm |
| Height | 340 mm |
| Height without chimney | 60 mm |
| Weight | 7.7 kg |
| Package width | 580 mm |
| Package depth | 720 mm |
| Package height | 500 mm |
2 years parts and labour.To activate your warranty go to www.neff-home.com/uk/service/warranty.
2
Year
Warranty
Compare with similar items
Customers also bought
Free or Next Day Delivery
from 12th May
This item is In Stock at our warehouse and ready for immediate delivery.
Free and Next Day Delivery offers are subject to postcode and availability. You can find your earliest delivery date at checkout.
For more details about our delivery service, visit our appliance delivery page.
*Delivery available subject to postcode.
Click & Collect
from LE4 1AU
If you need an item straight away, you can choose the "Click & Collect" option on the basket page and pick the item up yourself direct from our warehouse in Leicester.
Installation services can not be added to your order when choosing Click & Collect. Find out more about Click & Collect.
Installation Service
Let us install your new appliance for you. Our installation service covers most of the UK, but you can check if it's available in your area by entering your postcode on the basket page.
Visit our appliance installation page to learn more about pricing and what's included.
**Installation available subject to postcode.
Recycling Services
We can take away your old appliance, unwrap your new one and recycle all that pesky packaging for you.
Just select 'Recycle Old Appliance' and 'Unwrap and Recycle Packaging' on the basket page.
Find out more about our appliance and packaging recycling service.
Product Protection
to complement your guarantee
Your quote
Cover for as long as you need it
£4.59
a month
What's covered
- Repairs for accidental damage - starting today
- A replacement (with same or similar features) if your appliance can't be fixed - we'll cover installation costs up to £50 for white, laundry and TV products
- Call-outs, parts and labour included, with no excess to pay
What's not covered
- Cosmetic and malicious damage
- Costs that you may incur due to your product being unusable
- Installation (other than £50 for white, laundry and TV products) and disposal charges for a replacement product
Flexible Finance Options
Spread the cost of your new appliance with our payment options. Choose from the options below and tailor your payments to your needs.
£0 today, then 3 payments of £99.67 at 0% interest when you choose a 3 month plan. Read More
Save even more with Marks+
NEW 120 Day Returns
Discover the perks:
Save an extra £20 on this item
Free recycling (worth £25)
Exclusive competitions
Register for only £19.99
- Membership valid for 12 months
- Membership will not automatically renew



Loading
You've added an item to your basket.