Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
Ninja DB351UKGN BlendBOSS
Tumbler Blender, Green
£129.99
£135.99 with delivery
- Product code: DB351UKGN
- Powerful personal blending
- Enjoy drinks on-the-go
- Leak-proof Lid
- Included in the box: 1100W Motor Base, BlendBoss Tumbler, Lid, Removeable Straw, CrushBlade & Recipe Guide
Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 320 x 183 x 290
| Type | Tumbler Blender |
| Brand | Ninja |
| Model | DB351UKGN BlendBOSS |
| Also known as: | DB351UKGN |
| EAN: | 0622356376983 |
| Powerful personal blending: A robust 1100-watt motor drives CrushBlade to shave ice and blend through fresh and frozen fruit, vegetables and seeds | |
| Enjoy drinks on-the-go: Blend ingredients directly in the removeable travel tumbler to enjoy smoothies, protein shakes & more | |
| Leak-proof Lid: Travel tumbler wont leak when lid is attached and in the locked position. Auto iQ Technology: Easily create smoothies, crushed ice and protein shakes with 3 automatic programs: Smoothie, Blend & Crush. Also includes manual Pulse mode | |
| Included in the box: 1100W Motor Base, BlendBoss Tumbler, Lid, Removeable Straw, CrushBlade & Recipe Guide | |
| Easy to clean: Removeable parts including the BlendBoss Tumbler, Lid, Straw and CrushBlade are dishwasher safe | |
| Colour: Watermelon Bubblegum |
| Type | Tabletop blender |
| Product colour | Green |
| Locking | Yes |
| Non-slip feet | Yes |
| Easy to clean | Yes |
| Dishwasher-proof parts | Yes |
| Bowl capacity | 0.71 L |
| Number of speeds | 3 |
| Pulse function | Yes |
| Ice crushing | Yes |
| Control type | Buttons |
| Blending bowl material | Plastic |
| Housing material | Plastic |
| Power | 1100 W |
| Power source | AC |
| Width | 183 mm |
| Depth | 290 mm |
| Height | 320 mm |
| Weight | 2.6 kg |
| Package width | 140 mm |
| Package depth | 282 mm |
| Package height | 365 mm |
| Package weight | 3.1 kg |
| Plastic packaging weight | 0 g |
| Paper packaging weight | 500 g |
| Other packaging weight | 0 g |
| Package type | Box |
| Stainless steel blade included | Yes |
| Recipe book | Yes |
| Manual | Yes |
| Country of origin | China |
Compare with similar items
£129.99
£189
£129.99
Customers also bought
Delivery
This item is In Stock at our warehouse and ready for immediate delivery.
We will send this item to you via DPD or APC for only £6. Delivery will usually be within 24-48 hours.
For more details about our delivery service, visit our appliance delivery page.
*Delivery available subject to postcode.
Click & Collect
from LE4 1AU
If you need an item straight away, you can choose the "Click & Collect" option on the basket page and pick the item up yourself direct from our warehouse in Leicester.
Installation services can not be added to your order when choosing Click & Collect. Find out more about Click & Collect.
Flexible Finance Options
Spread the cost of your new appliance with our payment options. Choose from the options below and tailor your payments to your needs.
£0 today, then 3 payments of £43.33 at 0% interest when you choose a 3 month plan. Read More



Loading
You've added an item to your basket.