Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
Ecoair DC12 MK3
Dehumidifier with Timer, Continuous Drainage Digital Hygrometer Display and Laundry Drying
(Discontinued)
This item is not currently available
Service that goes further
- Product code: DC-100015
- Tank Capacity (Litres) - 2
- Extraction Rate (Litres/Day) - 12
- Intelligent Display and Touch Button Technology
- Compressor Technology
- Warranty - 2 years parts and labour
Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 490 x 280 x 200
The EcoAir compressor dehumidifier range now includes the DC12 MK3, which uses eco-friendly R290 refrigerant. This upgraded dehumidifier is equipped with a digital humidity display and a 2-litre water tank. It excels in terms of control, flexibility, and performance.
This compact compressor dehumidifier offers various air management options, allowing for quick humidity control and indoor laundry drying. It effectively prevents mould, condensation, and bacterial growth.
You can control the humidity levels in your home using an intelligent LED control and receive guidance from various sensors and alarms. It's excellent for use in homes. The DC12 MK3 also features a sleep mode and child lock function.
Intelligent Display and Touch Button Technology
Manage humidity levels with precision via a 'Humidity Button' control pad with an LED display, allowing total control of your appliance. Keep track of timed sessions easily with the convenient 1 to 24-hour timer function.
Compressor Technology
It is capable of extracting up to 12 litres of moisture per day and can be collected via an internal tank or continuous drainage with the provided hose.
Auto Features
The Water Full Light Indicator will illuminate when the water tank is full. This unit also features an 'Auto Restart' function, which automatically restarts the unit and restores the previous settings in case of a power interruption.
Two Fan Speeds
It offers the flexibility of high and low fan speeds and, therefore, the ability to reduce energy and sound footprint when in low mode.
| Type | Dehumidifier with Timer, Continuous Drainage Digital Hygrometer Display and Laundry Drying |
| Brand | Ecoair |
| Model | DC12 MK3 |
| Also known as: | DC-100015 |
| EAN: | 5051462013430 |
| Intelligent Display and Touch Button Technology | |
| Compressor Technology | |
| Auto Restart' function | |
| Two Fan Speeds | |
| Timer | |
| Includes Sleep Mode | |
| Child Lock Mode |
| Water tank capacity | 2 L |
| Noise level | 39 dB |
| Product colour | Blue, White |
| Dehumidifying capacity (max) | 12 l/24h |
| Automatic defrost | Yes |
| Humidistat | Yes |
| Castor wheels | Yes |
| Timer duration (maximum) | 24 h |
| Water tank full indicator | Yes |
| Auto power off | Yes |
| Built-in display | Yes |
| Integrated timer | Yes |
| LED indicators | Filter clean |
| Child lock | Yes |
| Placement | Floor |
| Night mode | Yes |
| Hose connection | Yes |
| Power consumption (typical) | 210 W |
| Power consumption (max) | 240 W |
| AC input voltage | 220 - 240 V |
| AC input frequency | 50 Hz |
| Operating temperature (T-T) | 15 - 35 °C |
| Width | 280 mm |
| Depth | 200 mm |
| Height | 490 mm |
| Weight | 9.5 kg |
| Manual | Yes |
| Hose included | Yes |
Loading
You've added an item to your basket.