2
Year
Warranty
Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
DeLonghi DDC 707-DF Modern
70cm Dual Fuel Range Cooker, Stainless Steel, A Rated
Retail Price
£1,149
Free Delivery
Spread the cost:
£95.75 for 12 months at 0.0% APR***
Service that goes further
Order now for delivery in 7-28 days
Installation & Recycling Available**
Protection available from £6.69 p/m
Flexible Finance Options
£95.75 for 12 months at 0.0% APR***
***Representative Example
- Representative - 23.9% APR (variable)
- Purchase interest rate - 23.9% p.a. (variable)
- Assumed Credit Limit - £1,200
- Product code: DDC707DF
- High-power Gas Hob
- Hob Type - Gas hob
- Number of Ovens - 2
- Number of Zones - 5
- Warranty - 2 years parts and labour
Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 907 x 697 x 597 (excluding handles and knobs)
Energy
Rating
| Type | 70cm Dual Fuel Range Cooker |
| Brand | DeLonghi |
| Model | DDC 707-DF Modern |
| Also known as: | DDC707DF, DDC 707DF Modern |
| EAN: | 8024651207887 |
| High-power Gas Hob | |
| Steel back guard | |
| Side opening main oven door |
| Product type | Freestanding cooker |
| Product colour | Stainless steel |
| Control type | Buttons, Rotary |
| Built-in display | Yes |
| Integrated clock | Yes |
| Hob type | Gas |
| Number of cooking zones | 5 zone(s) |
| Liquefied Petroleum Gas (LPG) convertible | Yes |
| Number of gas cooking zones | 5 zone(s) |
| Number of electric cooking zones | 0 zone(s) |
| Electronic ignition type | One hand ignition |
| Cooking zone 1 position | Left front |
| Cooking zone 1 power source | Gas |
| Cooking zone 2 position | Left rear |
| Cooking zone 2 power source | Gas |
| Cooking zone 3 position | Right front |
| Cooking zone 3 power source | Gas |
| Cooking zone 4 position | Left rear |
| Cooking zone 4 power source | Gas |
| Cooking zone 5 position | Central |
| Cooking zone 5 power source | Gas |
| Cooking zone 5 type | Wok |
| Easy to clean (hob) | Yes |
| Oven size | Small |
| Number of ovens | 2 |
| Oven power source | Electric |
| Oven net capacity | 37 L |
| Grill | Yes |
| Oven position | Top |
| Oven interior coating | Enamel |
| Oven door opening | Drop down opening |
| Oven door material | Glass/metal |
| Number of glass door panels | 2 |
| Door cooling fan | Yes |
| Removable door glass | Yes |
| Interior light | Yes |
| Convection cooking | Yes |
| Oven 2 position | Bottom |
| Oven 2 net capacity | 64 L |
| Oven 2 grill | Yes |
| Oven 2 door opening | Drop down opening |
| Oven 2 door material | Glass/metal |
| Oven 2 removable door glass | Yes |
| Oven 2 interior light | Yes |
| Oven 2 defrost function | Yes |
| Oven 2 internal coating | Enamel |
| Oven timer | Yes |
| Energy efficiency class | A |
| Energy consumption (conventional) | 0.67 kWh |
| Connected load (electric) | 4300 W |
| Connected load (gas) | 8000 W |
| Energy efficiency scale | A+++ to D |
| Oven 2 energy consumption (forced convection) | 0.8 kWh |
| Width | 697 mm |
| Depth | 597 mm |
| Height | 907 mm |
| Height (min) | 902 mm |
2 years parts and labour, 2nd year subject to registration within 30 days of delivery. To activate your warranty go to www.delonghi-cookers.co.uk/warranty-registration/'.
2
Year
Warranty
Compare with similar items
Customers also bought
Customer Reviews
Delivery
We do not have this item in stock at the moment. When you place your order with us, we will order this item from the manufacturer.
Order now for delivery in 7-28 days
We will contact you to arrange a delivery date.
For more details about our delivery service, visit our appliance delivery page.
*Delivery available subject to postcode.
Installation Service
Let us install your new appliance for you. Our installation service covers most of the UK, but you can check if it's available in your area by entering your postcode on the basket page.
Visit our appliance installation page to learn more about pricing and what's included.
**Installation available subject to postcode.
Recycling Services
We can take away your old appliance, unwrap your new one and recycle all that pesky packaging for you.
Just select 'Recycle Old Appliance' and 'Unwrap and Recycle Packaging' on the basket page.
Find out more about our appliance and packaging recycling service.
Product Protection
to complement your guarantee
Your quote
Cover for as long as you need it
£6.69
a month
What's covered
- Repairs for accidental damage - starting today
- A replacement (with same or similar features) if your appliance can't be fixed - we'll cover installation costs up to £50 for white, laundry and TV products
- Call-outs, parts and labour included, with no excess to pay
What's not covered
- Cosmetic and malicious damage
- Costs that you may incur due to your product being unusable
- Installation (other than £50 for white, laundry and TV products) and disposal charges for a replacement product
Flexible Finance Options
Spread the cost of your new appliance with our payment options. Choose from the options below and tailor your payments to your needs.
Save even more with Marks+
NEW 120 Day Returns
Discover the perks:
Save £30 on this item
Free recycling (worth £25)
Exclusive competitions
Register for only £19.99
- Membership valid for 12 months
- Membership will not automatically renew

Loading
You've added an item to your basket.