2
Year
Warranty
Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
DELOPACK252
DeLonghi Gas Range Cooker & Hood Pack
£1,358.10
Free Delivery
Spread the cost:
£113.18 for 12 months at 0.0% APR***
Save £39.90
Separate Price: £1,398
Service that goes further
PRO 965 GAA
90cm Gas Range Cooker
- A
- Color: Anthracite
- Hob Type - Gas hob
- Number of Ovens - 1
- Number of Zones - 5
- Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 921 x 900 x 600 (excluding handles and knobs)
- Warranty - 2 years parts and labour
DCH 900 BL
90cm Chimney Cooker Hood
- B
- Extraction Rate (m³/h) - 740
- Extraction Type - Ducted/Recirculating
- 90 cm wide chimney hood
- Push-button controls
- Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 790-1100 x 898 x 470
- Warranty - 2 years parts and labour
DeLonghi PRO 965 GAA
90cm Gas Range Cooker, Grey, A Rated
| Type | 90cm Gas Range Cooker |
| Brand | DeLonghi |
| Model | PRO 965 GAA |
| Components | C9S4DX039A, DCH900BL |
| Also known as: | DELOPACK252 |
| EAN: | 8024651216964 |
| Color: Anthracite | |
| Splashback | |
| Stainless steel squared h40mm cooktop | |
| 5 gas burners of which one DC | |
| Cast iron pan supports | |
| Minute minder | |
| Brushed metal finishing knobs with outer bezel | |
| Stainless steel door frame with see through glass | |
| Brushed metal finishing handle | |
| Double glass door with removable inner glass | |
| Static gas oven with electric grill - closed door grilling | |
| A class | |
| 106 net liters cavity with side racks | |
| Easy to clean enamel cavity | |
| Oven lamp | |
| Cooling fan | |
| Drop down door storage compartment | |
| Adjustable feet | |
| Accessories: 1 tray, 1 trivet, 2 wire handles, 1 shelf, 1 cast iron wok support |
| Product type | Range cooker |
| Product colour | Anthracite |
| Control type | Rotary |
| Built-in display | Yes |
| Colour name | Anthracite |
| Handle colour | Black |
| Handle material | Stainless steel |
| Housing material | Stainless steel |
| Control position | Front |
| Control panel material | Stainless steel |
| Integrated clock | Yes |
| Clock type | Mechanical |
| Display type | LCD |
| On/off light | Yes |
| Internal coating | Enamel |
| Storage compartment | Yes |
| Storage compartment position | Bottom |
| Storage compartment door material | Metal |
| Storage compartment type | Drop down door compartment |
| Hob type | Gas |
| Number of cooking zones | 5 zone(s) |
| Wok burner | Yes |
| Gas type | NG + LPG (Propane/Butane) |
| Liquefied Natural Gas (LNG) compatibility | Yes |
| Liquefied Petroleum Gas (LPG) convertible | Yes |
| Top surface type | Stainless steel |
| Number of gas cooking zones | 5 zone(s) |
| Number of electric cooking zones | 0 zone(s) |
| Electronic ignition type | Button ignition |
| Cooking zone 1 position | Right front |
| Cooking zone 1 power source | Gas |
| Cooking zone 1 type | Auxiliary |
| Cooking zone 1 power | 1000 W |
| Cooking zone 2 position | Right rear |
| Cooking zone 2 power source | Gas |
| Cooking zone 2 type | Semi-rapid |
| Cooking zone 2 power | 1750 W |
| Cooking zone 3 position | Central front |
| Cooking zone 3 power source | Gas |
| Cooking zone 3 type | Double crown |
| Cooking zone 3 power | 4000 W |
| Cooking zone 4 position | Left rear |
| Cooking zone 4 power source | Gas |
| Cooking zone 4 type | Semi-rapid |
| Cooking zone 4 power | 1750 W |
| Flame failure device | Yes |
| Adjustable heat settings | Yes |
| Number of simultaneously used cooking zones | 5 |
| Wok burner position | Middle |
| Overflow protection | Yes |
| Easy to clean (hob) | Yes |
| Oven size | Large |
| Number of ovens | 1 |
| Oven power source | Gas |
| Oven net capacity | 126 L |
| Grill | Yes |
| Oven position | Bottom |
| Oven power | 2260 W |
| Grill type | Fixed rate grill |
| Grill power | 1178 W |
| Oven interior coating | Enamel |
| Oven door opening | Drop down opening |
| Oven door material | Glass/metal |
| Number of glass door panels | 2 |
| Removable oven door | Yes |
| Removable door glass | Yes |
| Viewing window | Yes |
| Number of shelves | 5 shelves |
| Number of shelf positions | 5 |
| Removable shelf runners | Yes |
| Telescopic shelves | Yes |
| Removable shelves | Yes |
| Interior light | Yes |
| Lamps quantity | 1 lamp(s) |
| Lamp type | Halogen |
| Number of functions | 3 |
| Number of auto cooking programs | 0 |
| Fast heat | Yes |
| Bottom heating | Yes |
| Conventional cooking | Yes |
| Defrost programs quantity | 0 |
| Closed door grilling | Yes |
| Cooling fan | Yes |
| Static cooking | Yes |
| Water tank capacity | 0 L |
| Easy to clean (oven) | Yes |
| Oven timer | Yes |
| Oven timer type | Mechanical |
| Non-slip feet | Yes |
| Height adjustment | 921 mm |
| On/off switch | Yes |
| Adjustable feet | Yes |
| Ready alarm | Yes |
| Energy efficiency class | A |
| Energy consumption (conventional) | 2.4 kWh |
| Energy consumption (forced convection) | 0 kWh |
| Connected load (electric) | 2260 W |
| Connected load (gas) | 1620 W |
| Energy efficiency index (EEI) | 95.3 |
| Energy efficiency scale | A+++ to D |
| Manual | Yes |
| Wok ring | Yes |
| Grill plate | Yes |
| Number of grill plates | 1 |
| Grill plate handle(s) | Yes |
| Number of grill plate handles | 2 |
| Gas conversion kit type | LPG conversion kit |
| Oven rack | Yes |
| Number of oven racks | 5 |
| Plinth panel | Yes |
| Trivet included | Yes |
| Power cord included | Yes |
| Grill grid included | Yes |
| Number of grids | 1 |
| Telescopic rail included | Yes |
| Baking tray | Yes |
| Number of baking trays | 1 |
| Waste Electrical and Electronic Equipment (WEEE) compliance | Yes |
| Width | 900 mm |
| Depth | 600 mm |
| Height | 921 mm |
| Weight | 73 kg |
| Package weight | 81 kg |
| Country of origin | Italy |
DeLonghi DCH 900 BL
90cm Chimney Cooker Hood, Black, B Rated
| Type | 90cm Chimney Cooker Hood |
| Brand | DeLonghi |
| Model | DCH 900 BL |
| Components | C9S4DX039A, DCH900BL |
| Also known as: | DELOPACK252 |
| EAN: | 8024651202394 |
| 90 cm wide chimney hood | |
| Push-button controls | |
| Three speeds plus booster function | |
| Dishwashable aluminum grease filters | |
| Air diverter included | |
| Charcoal filter available as an optional extra |
| Maximum extraction power | 740 m³/h |
| Type of extraction | Ducted/Recirculating |
| Fluid dynamic efficiency class | B |
| Lighting efficiency class | A |
| Grease filtering efficiency class | C |
| Number of speeds | 3 |
| Noise level | 68 dB |
| Intensive speed | Yes |
| Pressure (Pa) | 500 |
| Type | Wall-mounted |
| Product colour | Black |
| Control type | Buttons |
| Number of motors | 1 |
| Grease filter type | Aluminium |
| Removable filter | Yes |
| Washable filter | Yes |
| Number of bulbs | 2 bulb(s) |
| Energy efficiency class | B |
| Annual energy consumption | 82 kWh |
| Energy efficiency scale | A+++ to D |
| Width | 898 mm |
| Depth | 470 mm |
| Height (min) | 790 mm |
| Height (max) | 1100 mm |
| Chimney height | 250 mm |
Loading
2 years parts and labour, 2nd year subject to registration within 30 days of delivery. To activate your warranty go to www.delonghi-cookers.co.uk/warranty-registration/'.
2
Year
Warranty
Free or Next Day Delivery
from 19th May
This item is In Stock at our warehouse and ready for immediate delivery.
Free and Next Day Delivery offers are subject to postcode and availability. You can find your earliest delivery date at checkout.
For more details about our delivery service, visit our appliance delivery page.
*Delivery available subject to postcode.
Click & Collect
from LE4 1AU
If you need an item straight away, you can choose the "Click & Collect" option on the basket page and pick the item up yourself direct from our warehouse in Leicester.
Installation services can not be added to your order when choosing Click & Collect. Find out more about Click & Collect.
Installation Service
Let us install your new appliance for you. Our installation service covers most of the UK, but you can check if it's available in your area by entering your postcode on the basket page.
Visit our appliance installation page to learn more about pricing and what's included.
**Installation available subject to postcode.
Recycling Services
We can take away your old appliance, unwrap your new one and recycle all that pesky packaging for you.
Just select 'Recycle Old Appliance' and 'Unwrap and Recycle Packaging' on the basket page.
Find out more about our appliance and packaging recycling service.
Flexible Finance Options
Spread the cost of your new appliance with our payment options. Choose from the options below and tailor your payments to your needs.
You've added an item to your basket.