2
Year
Warranty
Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
LG DF030FL
Dishwasher, 13 Place Settings, Silver, E Rated
£399
Free Delivery
- Product code: DF030FL
- Place Settings - 13
- 1 Hour Wash
- Adjustable Space
- Stainless Steel Tub
- Warranty - 2 years parts and labour
Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 845 x 600 x 596
Energy
Rating
| Type | Dishwasher |
| Brand | LG |
| Model | DF030FL |
| EAN: | 8806096005507 |
| 1 Hour Wash | |
| 13 Place Settings | |
| Adjustable Space | |
| Stainless Steel Tub |
| Appliance placement | Freestanding |
| Product size | Full size (60 cm) |
| Door colour | Silver |
| Built-in display | Yes |
| Inner components colour | Grey |
| Product height | Standard (80 - 85 cm) |
| Control panel colour | Silver |
| Door handle colour | Silver |
| Control type | Touch |
| Display type | LED |
| Concealed heating element | Yes |
| Number of baskets | 2 basket(s) |
| Baskets adjustable placement | Upper |
| Upper basket adjustable height | Yes |
| Upper basket adjustable height levels | 2 |
| Upper basket rack | Foldable |
| Upper basket rack(s) quantity | 2 |
| Lower basket rack | Foldable |
| Lower basket rack type | Double |
| Cutlery compartment type | Basket |
| Cutlery compartment colour | Grey |
| Removable cutlery basket | Yes |
| Included number of shelves | 2 |
| Tub material | Stainless steel |
| Languages | English |
| Door hinge | Fixed |
| Self-balancing hinge | Yes |
| Control panel type | Symbolic |
| Electronic control | Yes |
| Upper basket handle | Yes |
| Lower basket folding tines | 2 |
| Lower basket handle | Yes |
| Number of place settings | 13 place settings |
| Number of washing programs | 8 |
| Noise emission class | C |
| Noise level | 46 dB |
| Dishwashing programs | 60min, Auto, Delicate, Eco, Express, Intensive, Rinse, Self-Clean 60°C, SelfCare |
| Temperature (max) | 65 °C |
| Cycle time | 235 min |
| Drying system | Condensation |
| Automatic programs | Yes |
| Cycle time (quick washing program) | 60 min |
| Integrated timer | Yes |
| Delayed start timer | Yes |
| Countdown timer | Yes |
| Left-on mode duration | 10 min |
| Extra dry | Yes |
| Half-load | Yes |
| Auto power off | Yes |
| Inverter technology | Yes |
| Tablet detergent function | Yes |
| Powder detergent function | Yes |
| Motor type | Brushless |
| Eco program duration | 235 min |
| Multitab option | Yes |
| Child lock | Yes |
| Adjustable feet | Yes |
| Feet adjustment | 40 mm |
| Ready indicator | Yes |
| Remaining time indication | Yes |
| Buzzer | Yes |
| LED backlight | Yes |
| Backlight colour | White |
| Salt indicator | Yes |
| Rinse aid indicator | Yes |
| Feet adjustment type | Front & Rear |
| Feet extension (min) | 40 mm |
| Energy efficiency class | E |
| Water consumption per cycle | 9.9 L |
| Energy consumption per 100 cycles | 93 kWh |
| Energy efficiency scale | A to G |
| AC input voltage | 220-240 V |
| AC input frequency | 50 Hz |
| Width | 600 mm |
| Depth | 596 mm |
| Height | 845 mm |
| Weight | 44 kg |
| Installation compartment width | 605 mm |
| Installation compartment depth | 600 mm |
| Installation compartment height | 880 mm |
| Installation compartment height (min) | 850 mm |
| Extra Drying function | Yes |
| Package dimensions (WxDxH) | 680 x 656 x 890 mm |
| Package volume | 397011 cm³ |
| Package width | 680 mm |
| Package depth | 656 mm |
| Package height | 871 mm |
| Package weight | 48.2 kg |
| Dimensions (WxDxH) | 600 x 596 x 845 mm |
| Quick wash | Yes |
| Installation compartment dimensions (WxDxH) | 605 x 600 x 880 mm |
| Gross weight | 48.2 kg |
| Country of origin | China |
| Required tools | Standard tool box |
| Waste Electrical and Electronic Equipment (WEEE) compliance | Yes |
| European Product Registry for Energy Labelling (EPREL) code | 2008117 |
2 years parts and labour.The manufacturer warranty is applicable for normal consumer usage. If the product is used in a commercial environment the product and its parts will have a 12 months parts and labour warranty only.We advise that you register your LG appliance and activate your warranty at www.lg.com/uk/support/product-support/product-registration/.
2
Year
Warranty
Compare with similar items
Customers also bought
Customer Reviews
Free or Next Day Delivery
from 14th May
This item is In Stock at our warehouse and ready for immediate delivery.
Free and Next Day Delivery offers are subject to postcode and availability. You can find your earliest delivery date at checkout.
For more details about our delivery service, visit our appliance delivery page.
*Delivery available subject to postcode.
Click & Collect
from LE4 1AU
If you need an item straight away, you can choose the "Click & Collect" option on the basket page and pick the item up yourself direct from our warehouse in Leicester.
Installation services can not be added to your order when choosing Click & Collect. Find out more about Click & Collect.
Installation Service
Let us install your new appliance for you. Our installation service covers most of the UK, but you can check if it's available in your area by entering your postcode on the basket page.
Visit our appliance installation page to learn more about pricing and what's included.
**Installation available subject to postcode.
Recycling Services
We can take away your old appliance, unwrap your new one and recycle all that pesky packaging for you.
Just select 'Recycle Old Appliance' and 'Unwrap and Recycle Packaging' on the basket page.
Find out more about our appliance and packaging recycling service.
Product Protection
to complement your guarantee
Your quote
Cover for as long as you need it
£4.99
a month
What's covered
- Repairs for accidental damage - starting today
- A replacement (with same or similar features) if your appliance can't be fixed - we'll cover installation costs up to £50 for white, laundry and TV products
- Call-outs, parts and labour included, with no excess to pay
What's not covered
- Cosmetic and malicious damage
- Costs that you may incur due to your product being unusable
- Installation (other than £50 for white, laundry and TV products) and disposal charges for a replacement product
Flexible Finance Options
Spread the cost of your new appliance with our payment options. Choose from the options below and tailor your payments to your needs.
£0 today, then 3 payments of £133 at 0% interest when you choose a 3 month plan. Read More





Loading
You've added an item to your basket.