LG DFGH836P
Dishwasher
(Discontinued)
This item is not currently available
Service that goes further
- Product code: DFGH836P
- Place Settings - 15
- TrueSteam removes 99.9% of bacteria and germs remaining on the dishes with hot steam generated from boiled water at 100C, and is certified by TV
- LG dishwashers are designed with EasyRack Plus, an internal structure that is adjustable and flexible to be used conveniently for any loading.
- With the LG ThinQ App, we're always developing ways to meet your needs. Overseeing product status and even download new dish programmes.
- Warranty - 5 years parts and labour
Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 815 x 598 x 544
A
Energy
Rating
TrueSteam™
TrueSteam removes 99.9% of bacteria and germs remaining on the dishes with hot steam generated from boiling water of 100 degrees Celsius, and is certified by TÜV Rheinland. The steam is sprayed from the front, bottom and top of the tub to clean and sterilize all dishes. In addition, True Steam even washes away tiny minerals left on the tableware, reducing water spots and leaving the dishes shiny.
QuadWash Pro™
Inverter Direct Drive™
A motor designed with your peace and quiet in mind. LG's Inverter Direct Drive motor carefully controls water circulation and spray intensity for long-lasting, quiet performance. .
AI Sense Clean
EasyRack™ Plus
Each meal is different and we don't always serve the same, we may use tableware or plates of various sizes and designs. LG dishwashers are designed with EasyRack™ Plus, an internal structure that is flexible to be used conveniently for any loading. The Upper rack can be adjusted to 3 levels to make additional space, the tines in the rack can be adjusted to load all types of plates easily, and with the 3rd rack for cuttlery and utensils you have more loading space for plates or pots and pans.
ThinQ™ WiFi
With the LG ThinQ App, we're always developing ways to meet your needs. Overseeing product status and even download new dish programmes. With personalised settings, select different cleaning options tailored to your pots, pans or glasses. After every 30 cycles, the illuminated indicator will remind you to run the cleaning program and with Smart Diagnosis™ solve any problem quickly, we will notify you with suggestions for simple solutions and next steps.
| Type | Dishwasher |
| Brand | LG |
| Model | DFGH836P |
| EAN: | 8806096940464 |
| TrueSteam removes 99.9% of bacteria and germs remaining on the dishes with hot steam generated from boiled water at 100C, and is certified by TV | |
| LG dishwashers are designed with EasyRack Plus, an internal structure that is adjustable and flexible to be used conveniently for any loading. | |
| With the LG ThinQ App, we're always developing ways to meet your needs. Overseeing product status and even download new dish programmes. |
| Appliance placement | Freestanding |
| Product size | Full size (60 cm) |
| Door colour | Black |
| Built-in display | Yes |
| Display type | LED |
| Number of place settings | 15 place settings |
| Number of washing programs | 6 |
| Noise emission class | A |
| Noise level | 37 dB |
| Energy efficiency class | A |
| Water consumption per cycle | 8.2 L |
| Energy consumption per 100 cycles | 50 kWh |
| Width | 598 mm |
| Depth | 544 mm |
| Height | 815 mm |
| Weight | 47 kg |
| Package width | 680 mm |
| Package depth | 665 mm |
| Package height | 890 mm |
| Package weight | 51 kg |
Loading
You've added an item to your basket.