2
Year
Warranty
Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
Bosch DFM063W57B
Telescopic Cooker Hood, Silver, C Rated
Service that goes further
- Product code: DFM063W57B
- Extraction Rate (m³/h) - 351
- Extraction Type - Ducted/Recirculating
- Silent: maximum extractor performance with minimal noise
- LED Illumination
- Warranty - 2 years parts and labour
Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 203 x 598 x 290
Energy
Rating
| Type | Telescopic Cooker Hood |
| Brand | Bosch |
| Model | DFM063W57B |
| EAN: | 4242005538072 |
| Silent: maximum extractor performance with minimal noise | |
| LED Illumination: The energy-saving lighting provides bright and clear lighting for the hob area | |
| An impressive extraction rate of m3/h ensures this hood will have your kitchen odour free in no time | |
| Beautifully designed to provide excellent viewability when not in use |
| Maximum extraction power | 351 m³/h |
| Type of extraction | Ducted/Recirculating |
| Fluid dynamic efficiency class | D |
| Lighting efficiency class | A |
| Grease filtering efficiency class | C |
| Number of speeds | 2 |
| Noise level | 64 dB |
| Maximum recirculating power | 220 m³/h |
| Noise level (low speed) | 58 dB |
| Noise level (high speed) | 64 dB |
| Airflow (low speed) | 254 m³/h |
| Minimum distance from electric hob | 430 mm |
| Minimum distance from gas hob | 650 mm |
| Type | Semi built-in (pull out) |
| Product colour | Silver |
| Housing material | Metal |
| Control type | Buttons |
| Cord length | 1.75 m |
| Exhaust connection diameter | 150 mm |
| Motor included | Yes |
| Grease filter type | Aluminium |
| Number of filters | 2 pc(s) |
| Removable filter | Yes |
| Washable filter | Yes |
| Bulb power | 1.5 W |
| Number of bulbs | 2 bulb(s) |
| Bulb type | LED |
| Illuminance | 131 lx |
| Colour temperature | 3500 K |
| Lighting position | Back |
| Lighting efficiency (LE) | 45.2 lux/W |
| Energy efficiency class | C |
| Annual energy consumption | 44 kWh |
| Energy efficiency scale | A+++ to D |
| Connected load | 90 W |
| AC input voltage | 220 - 240 V |
| AC input frequency | 50 Hz |
| Current | 10 A |
| Energy efficiency class (old) | C |
| Width | 598 mm |
| Depth | 290 mm |
| Height | 203 mm |
| Weight | 8.5 kg |
| Installation compartment width | 526 mm |
| Installation compartment depth | 290 mm |
| Installation compartment height | 162 mm |
| Grease filtering efficiency (GFE) | 82.8% |
| Fluid dynamic efficiency (FDE) | 14.9 |
2 years parts and labour.To activate your warranty go to www.bosch-home.co.uk/customer-service/warranty#/Togglebox=9197539-15284478-1/.
2
Year
Warranty
Compare with similar items
Customers also bought
Delivery
We do not have this item in stock at the moment. When you place your order with us, we will order this item from the manufacturer.
It generally takes 6-12 working days for the item to arrive at our warehouse.
We will then contact you to arrange a delivery date.
For more details about our delivery service, visit our appliance delivery page.
*Delivery available subject to postcode.
Product Protection
to complement your guarantee
Your quote
Cover for as long as you need it
£2.99
a month
What's covered
- Repairs for accidental damage - starting today
- A replacement (with same or similar features) if your appliance can't be fixed - we'll cover installation costs up to £50 for white, laundry and TV products
- Call-outs, parts and labour included, with no excess to pay
What's not covered
- Cosmetic and malicious damage
- Costs that you may incur due to your product being unusable
- Installation (other than £50 for white, laundry and TV products) and disposal charges for a replacement product
Flexible Finance Options
Spread the cost of your new appliance with our payment options. Choose from the options below and tailor your payments to your needs.
Save even more with Marks+
NEW 120 Day Returns
Discover the perks:
Save an extra £20 on this item
Free recycling (worth £25)
Free tastecard (worth £79.99)
Exclusive competitions
Register for only £19.99
- Membership valid for 12 months
- Membership will not automatically renew

Loading
You've added an item to your basket.