5
Year
Warranty
Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
Smeg DNP92SEUK
Heat Pump Tumble Dryer, 9kg, White, A++ Rated
£499
Save £50
Was £549
Free Delivery
Spread the cost:
£41.59 for 12 months at 0.0% APR***
Service that goes further
- Product code: DNP92SEUK
- Capacity (kg) - 9
- 9kg drum capacity - great for large households
- Full area display with bigger white LEDs and soft touch control which allows the user to easily set the machine and select each option
- Efficient Heat Pump technology uses less energy
- Warranty - 5 years parts and labour
Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 846 x 598 x 607 (depth excludes knobs and door)
Energy
Rating
| Type | Heat Pump Tumble Dryer |
| Brand | Smeg |
| Model | DNP92SEUK |
| EAN: | 8017709327491 |
| Need more information: | See our guide to heat pump tumble dryers |
| 9kg drum capacity - great for large households | |
| Full area display with bigger white LEDs and soft touch control which allows the user to easily set the machine and select each option | |
| Efficient Heat Pump technology uses less energy | |
| Giant door to give a more modern look and ensure an easy loading of all the items |
| Appliance placement | Freestanding |
| Loading type | Front-load |
| Drying system | Heat pump |
| Product colour | White |
| Reversible doors | Yes |
| Control type | Rotary, Touch |
| Colour name | White |
| Door hinge | Right |
| Door style | Glass window door |
| Door colour | Black |
| Drum volume | 110 L |
| Display type | LED |
| Cord length | 1.5 m |
| Door opening angle | 160° |
| Rated capacity | 9 kg |
| Drying class | B |
| Drying programs | Bedding, Cotton, Eco, Jeans/denim, Mix, Outdoor/sport, Quick, Steam, Synthetics, Timed, Towel |
| Noise level | 64 dB |
| Anti-Crease function | Yes |
| Delayed start timer | Yes |
| Delay start (max) | 24 h |
| Remaining time indication | Yes |
| Child lock | Yes |
| Adjustable feet | Yes |
| Filter cleaning indicator | Yes |
| Energy efficiency class | A++ |
| Energy consumption | 2.17 kWh |
| Annual energy consumption | 259 kWh |
| Power consumption (standby) | 1 W |
| Power plug type | Type G |
| Depth | 607 mm |
| Width | 598 mm |
| Height | 846 mm |
| Weight | 42 g |
| Package width | 650 mm |
| Package depth | 630 mm |
| Package height | 885 mm |
| Package weight | 43 g |
| Country of origin | Turkey |
5 years parts and labour, subject to registration within 90 days of purchase. To activate your warranty go to help.smeguk.com/app/warranties/register.
5
Year
Warranty
Compare with similar items
Customers also bought
Customer Reviews
Free or Next Day Delivery
from 29th April
This item is In Stock at our warehouse and ready for immediate delivery.
Free and Next Day Delivery offers are subject to postcode and availability. You can find your earliest delivery date at checkout.
For more details about our delivery service, visit our appliance delivery page.
*Delivery available subject to postcode.
Click & Collect
from LE4 1AU
If you need an item straight away, you can choose the "Click & Collect" option on the basket page and pick the item up yourself direct from our warehouse in Leicester.
Installation services can not be added to your order when choosing Click & Collect. Find out more about Click & Collect.
Installation Service
Let us install your new appliance for you. Our installation service covers most of the UK, but you can check if it's available in your area by entering your postcode on the basket page.
Visit our appliance installation page to learn more about pricing and what's included.
**Installation available subject to postcode.
Recycling Services
We can take away your old appliance, unwrap your new one and recycle all that pesky packaging for you.
Just select 'Recycle Old Appliance' and 'Unwrap and Recycle Packaging' on the basket page.
Find out more about our appliance and packaging recycling service.
Flexible Finance Options
Spread the cost of your new appliance with our payment options. Choose from the options below and tailor your payments to your needs.
£0 today. 3 interest free payments of £166.33 with a 3 month plan. Read More





Loading
You've added an item to your basket.