2
Year
Warranty
Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
DeLonghi DSR 926IND-BL
90cm Induction Range Cooker, Black, A Rated
£1,649
Free Delivery
Spread the cost:
£137.42 for 12 months at 0.0% APR***
Service that goes further
Order now and get this from Wed 6th May
Installation & Recycling Available**
Protection available from £7.99 p/m
Flexible Finance Options
£137.42 for 12 months at 0.0% APR***
***Representative Example
- Representative - 23.9% APR (variable)
- Purchase interest rate - 23.9% p.a. (variable)
- Assumed Credit Limit - £1,200
- Product code: DSR926IND-BL
- Electric multifunction oven (9 functions)
- Hob Type - Zone induction hob
- Number of Ovens - 1
- Number of Zones - 5
- Warranty - 2 years parts and labour
Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 906.5 x 900 x 600 (excluding handles and knobs)
Energy
Rating
| Type | 90cm Induction Range Cooker |
| Brand | DeLonghi |
| Model | DSR 926IND-BL |
| Also known as: | DSR926IND-BL, DSR 926INDBL |
| EAN: | 8024651215639 |
| Electric multifunction oven (9 functions) | |
| Electric thermostatic grill | |
| Removable inner door glass |
| Product type | Freestanding cooker |
| Product colour | Black |
| Control type | Rotary, Touch |
| Built-in display | Yes |
| Integrated clock | Yes |
| Hob type | Zone induction hob |
| Number of cooking zones | 5 zone(s) |
| Number of gas cooking zones | 0 zone(s) |
| Number of electric cooking zones | 5 zone(s) |
| Cooking zone 1 position | Left front |
| Cooking zone 1 power source | Electric |
| Cooking zone 1 power | 1600 W |
| Cooking zone 1 boost | 1850 W |
| Cooking zone 2 position | Left rear |
| Cooking zone 2 power source | Electric |
| Cooking zone 2 power | 2100 W |
| Cooking zone 2 boost | 3000 W |
| Cooking zone 3 position | Central |
| Cooking zone 3 power source | Electric |
| Cooking zone 3 power | 2300 W |
| Cooking zone 3 boost | 3000 W |
| Cooking zone 4 position | Right front |
| Cooking zone 4 power source | Electric |
| Cooking zone 4 power | 1600 W |
| Cooking zone 4 boost | 1850 W |
| Cooking zone 5 position | Right rear |
| Cooking zone 5 power source | Electric |
| Cooking zone 5 power | 2100 W |
| Cooking zone 5 boost | 3000 W |
| Easy to clean (hob) | Yes |
| Oven size | Large |
| Number of ovens | 1 |
| Oven power source | Electric |
| Oven net capacity | 87 L |
| Grill | Yes |
| Defrost function | Yes |
| Oven position | Bottom |
| Oven thermostat range | 50 - 250 °C |
| Oven interior coating | Enamel |
| Oven door opening | Drop down opening |
| Number of glass door panels | 2 |
| Removable door glass | Yes |
| Viewing window | Yes |
| Interior light | Yes |
| Number of functions | 9 |
| Top heating | Yes |
| Bottom heating | Yes |
| Convection cooking | Yes |
| Cooling fan | Yes |
| Hob timer | Yes |
| Oven timer | Yes |
| Child lock | Yes |
| Adjustable feet | Yes |
| Ready alarm | Yes |
| Energy efficiency class | A |
| Energy consumption (conventional) | 1.09 kWh |
| Connected load (electric) | 9150 W |
| Energy efficiency scale | A+++ to D |
| Energy consumption (forced convection) | 0.87 kWh |
| Hob auto power off | Yes |
| Minimum fuse protection | 40 A |
| Width | 900 mm |
| Depth | 600 mm |
| Height | 906.5 mm |
| Height (min) | 853 mm |
2 years parts and labour, 2nd year subject to registration within 30 days of delivery. To activate your warranty go to www.delonghi-cookers.co.uk/warranty-registration/'.
2
Year
Warranty
Compare with similar items
Customers also bought
Delivery
We do not have this item in stock at the moment. When you place your order with us, we will order this item from the manufacturer.
It generally takes 6-12 working days for the item to arrive at our warehouse.
We will then contact you to arrange a delivery date.
For more details about our delivery service, visit our appliance delivery page.
*Delivery available subject to postcode.
Installation Service
Let us install your new appliance for you. Our installation service covers most of the UK, but you can check if it's available in your area by entering your postcode on the basket page.
Visit our appliance installation page to learn more about pricing and what's included.
**Installation available subject to postcode.
Recycling Services
We can take away your old appliance, unwrap your new one and recycle all that pesky packaging for you.
Just select 'Recycle Old Appliance' and 'Unwrap and Recycle Packaging' on the basket page.
Find out more about our appliance and packaging recycling service.
Product Protection
to complement your guarantee
Your quote
Cover for as long as you need it
£7.99
a month
What's covered
- Repairs for accidental damage - starting today
- A replacement (with same or similar features) if your appliance can't be fixed - we'll cover installation costs up to £50 for white, laundry and TV products
- Call-outs, parts and labour included, with no excess to pay
What's not covered
- Cosmetic and malicious damage
- Costs that you may incur due to your product being unusable
- Installation (other than £50 for white, laundry and TV products) and disposal charges for a replacement product
Flexible Finance Options
Spread the cost of your new appliance with our payment options. Choose from the options below and tailor your payments to your needs.

Loading
You've added an item to your basket.