2
Year
Warranty
Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
DeLonghi DSR 927-DF/X Space
90cm Dual Fuel Range Cooker, Stainless Steel, A Rated
£1,749
Free Delivery
Spread the cost:
£145.75 for 12 months at 0.0% APR***
Service that goes further
Order now and get this from Wed 6th May
Installation & Recycling Available**
Protection available from £7.99 p/m
Flexible Finance Options
£145.75 for 12 months at 0.0% APR***
***Representative Example
- Representative - 23.9% APR (variable)
- Purchase interest rate - 23.9% p.a. (variable)
- Assumed Credit Limit - £1,200
- Product code: DSR927DFX
- Single seamless cavity maxi oven 120 Lt
- Hob Type - Gas hob
- Number of Ovens - 1
- Number of Burners - 5
- Warranty - 2 years parts and labour
Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 900 x 900 x 600 (excluding handles and knobs)
Energy
Rating
| Type | 90cm Dual Fuel Range Cooker |
| Brand | DeLonghi |
| Model | DSR 927-DF/X Space |
| Also known as: | DSR927DFX, DSR 927DFX Space |
| EAN: | 8024651208426 |
| Single seamless cavity maxi oven 120 Lt | |
| two 4 kW Wok burners | |
| one 4.2 kW dual burners with simmer flame control | |
| Conventional cooking | |
| Grill function | |
| Twin Fan assisted cooking | |
| 300 degrees max temperature | |
| Full electronic touch cooking programmer | |
| Fan grill | |
| Keep warming | |
| Defrost | |
| Oven light | |
| Triple glass soft-close doors | |
| Storage Compartment | |
| Easy clean enamel | |
| LPG Conversion kit included | |
| Steel Rotisserie kit |
| Control type | Rotary |
| Built-in display | Yes |
| Integrated clock | Yes |
| Hob type | Gas |
| Liquefied Petroleum Gas (LPG) convertible | Yes |
| Number of gas cooking zones | 5 zone(s) |
| Electronic ignition type | One hand ignition |
| Cooking zone 1 position | Right rear |
| Cooking zone 1 power source | Gas |
| Cooking zone 1 power | 1000 W |
| Cooking zone 2 position | Right front |
| Cooking zone 2 power source | Gas |
| Cooking zone 2 power | 1750 W |
| Cooking zone 3 position | Central |
| Cooking zone 3 power source | Gas |
| Cooking zone 3 power | 4000 W |
| Cooking zone 4 position | Left front |
| Cooking zone 4 power source | Gas |
| Cooking zone 4 power | 4000 W |
| Cooking zone 5 position | Left rear |
| Cooking zone 5 power source | Gas |
| Cooking zone 5 power | 1000 W |
| Overflow protection | Yes |
| Easy to clean (hob) | Yes |
| Number of ovens | 1 |
| Oven power source | Electric |
| Oven net capacity | 120 L |
| Grill | Yes |
| Grill power | 3000 W |
| Oven interior coating | Enamel |
| Oven door opening | Drop down opening |
| Oven door material | Glass/metal |
| Removable oven door | Yes |
| Cool door | Yes |
| Removable door glass | Yes |
| Number of shelves | 4 shelves |
| Number of shelf positions | 7 |
| Interior light | Yes |
| Number of functions | 10 |
| Convection cooking | Yes |
| Conventional cooking | Yes |
| Slow cooking | Yes |
| Catalytic liners on side walls | Yes |
| Energy efficiency class | A |
| Energy consumption (conventional) | 1.38 kWh |
| Connected load (electric) | 3210 W |
| Connected load (gas) | 1650 W |
| Energy consumption (forced convection) | 1.01 kWh |
| Oven auto power off | Yes |
| Minimum fuse protection | 3 A |
| Telescopic rail included | Yes |
| Width | 900 mm |
| Depth | 600 mm |
| Height | 900 mm |
| Package weight | 102 kg |
2 years parts and labour, 2nd year subject to registration within 30 days of delivery. To activate your warranty go to www.delonghi-cookers.co.uk/warranty-registration/'.
2
Year
Warranty
Compare with similar items
Customers also bought
Customer Reviews
Delivery
We do not have this item in stock at the moment. When you place your order with us, we will order this item from the manufacturer.
It generally takes 6-12 working days for the item to arrive at our warehouse.
We will then contact you to arrange a delivery date.
For more details about our delivery service, visit our appliance delivery page.
*Delivery available subject to postcode.
Installation Service
Let us install your new appliance for you. Our installation service covers most of the UK, but you can check if it's available in your area by entering your postcode on the basket page.
Visit our appliance installation page to learn more about pricing and what's included.
**Installation available subject to postcode.
Recycling Services
We can take away your old appliance, unwrap your new one and recycle all that pesky packaging for you.
Just select 'Recycle Old Appliance' and 'Unwrap and Recycle Packaging' on the basket page.
Find out more about our appliance and packaging recycling service.
Product Protection
to complement your guarantee
Your quote
Cover for as long as you need it
£7.99
a month
What's covered
- Repairs for accidental damage - starting today
- A replacement (with same or similar features) if your appliance can't be fixed - we'll cover installation costs up to £50 for white, laundry and TV products
- Call-outs, parts and labour included, with no excess to pay
What's not covered
- Cosmetic and malicious damage
- Costs that you may incur due to your product being unusable
- Installation (other than £50 for white, laundry and TV products) and disposal charges for a replacement product
Flexible Finance Options
Spread the cost of your new appliance with our payment options. Choose from the options below and tailor your payments to your needs.

Loading
You've added an item to your basket.