Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
Ninja DT200UK
Foodi 10-in-1 Multifunction Oven
(Discontinued)
This item is not currently available
Service that goes further
- Product code: DT200UK
- Cook on 2 levels
- 10 cooking functions
- Up to 40% faster than a fan oven* (*Tested against sausages and fish fingers, including pre-heat.)
- Cook family-sized meals in as little as 30 minutes
- 90 second pre-heat
- Warranty - 2 years parts and labour

Discover Ninja’s large capacity countertop oven, quickly and evenly cooking complete meals on 2 levels.
10 cooking functions in 1
More than an oven, create everything from bubbling cheese-on-toast to a whole roast chicken and fluffy roast potatoes with 10 functions – Air Fry, Roast, Whole Roast, Grill, Bake, Pizza, Dehydrate, Reheat, Toast and Bagel.
Up to 40% faster than a fan oven*
Quickly and easily create family-sized meals in as little as 30 minutes. Say goodbye to long waiting times with a super-quick 90 second preheat.
Cook on 2 levels
With 2-level cooking, you can fit a main and sides at the same time – so there’s no need to use multiple appliances to cook a complete meal. Roast a whole lemon-herb chicken with potatoes, Tuscan roast pork with vegetables, traditional fish and chips, or cook two oven pizzas at the same time. A digital oven rack guide illuminates to help you choose the optimal rack positions for each cooking function.
True Surround Convection
Enjoy fast, crispy and even results. A high-velocity fan, rear heat source and surround airflow combine to circulate superheated air throughout the entire oven for even cooking on two racks – no need to rotate your cooking trays or flip your food.
Air Fry using little to no oil
Enjoy extra-crispy results, up to 75% less fat than traditional frying methods**.
Easy to use & clean
Simply select a cooking function, time and temperature or toast shade with touchscreen controls and a digital display. A removable crumb tray slides out so you can easily clean up crumbs and small spills. Get started straight away with a Chef-Created Recipe Guide.
Ninja guarantee:
*Tested against sausages and fish fingers, including pre-heat.
**Tested against deep fried, hand cut French fries.
| Type | Foodi 10-in-1 Multifunction Oven |
| Brand | Ninja |
| Model | DT200UK |
| EAN: | 0622356245425;622356245425 |
| Cook on 2 levels | |
| 10 cooking functions: Air Fry, Roast, Whole Roast, Grill, Bake, Pizza, Dehydrate, Reheat, Toast, Bagel | |
| Up to 40% faster than a fan oven* (*Tested against sausages and fish fingers, including pre-heat.) | |
| Cook family-sized meals in as little as 30 minutes | |
| 90 second pre-heat | |
| True Surround Convection delivers fast, crispy, even results | |
| Air Fry using little to no oil | |
| Removable crumb tray | |
| Includes 2 x Wire Racks, 1 x Oven Tray, 1 x Roast Tray, 1 x Air Fry basket, Chef-Created Recipe Guide |
| Oven net capacity | 29 L |
| Product colour | Black, Silver |
| Appliance placement | Freestanding |
| Control type | Buttons, Rotary |
| Built-in display | Yes |
| Interior light | Yes |
| Grill power | 2400 W |
| Thermostat range | 40 - 230 °C |
| Top and bottom heating | Yes |
| Top heating + Convection (single mode) | Yes |
| Top and bottom heating + Convection (single mode) | Yes |
| Top heating + Grill | Yes |
| Top and bottom heating + Grill + Convection (single mode) | Yes |
| Housing material | Stainless steel |
| Interior material | Stainless steel |
| Number of heating elements | 10 |
| Control panel colour | Black |
| Display type | LCD |
| Timer | Yes |
| Timer type | Digital |
| Auto power off | Yes |
| Ready alarm | Yes |
| Maximum pizza diameter | 310 mm |
| Crumb tray | Yes |
| Removable crumb tray | Yes |
| Baking tray handle | Yes |
| Door material | Glass |
| Non-slip feet | Yes |
| Temperature (max) | 230 °C |
| Adjustable thermostat | Yes |
| Languages | English |
| Cord length | 1 m |
| Convection cooking | Yes |
| Rotisserie | Yes |
| Grill | Yes |
| Conventional cooking | Yes |
| Reheat function | Yes |
| Keep warm function | Yes |
| Baking function | Yes |
| Number of auto cooking programs | 10 |
| Oven power | 2400 W |
| AC input frequency | 50/60 Hz |
| Width | 506 mm |
| Depth | 622 mm |
| Height | 433 mm |
| Weight | 2 kg |
| Package width | 623 mm |
| Package depth | 520 mm |
| Package height | 429 mm |
| Package weight | 21.9 kg |
| Country of origin | United Kingdom |
Compare with similar items
PRODUCT
Type
Foodi 10-in-1 Multifunction Oven
Brand
Ninja
Model
DT200UK
Price
£269.99
Rating
4.8
Ean
0622356245425;622356245425
POWER
AC input frequency
50/60 Hz
Oven power
2400 W
FEATURES
Adjustable thermostat
Yes
Appliance placement
Freestanding
Auto power off
Yes
Baking tray handle
Yes
Built-in display
Yes
Control panel colour
Black
Control type
Buttons, Rotary
Cord length
1 m
Crumb tray
Yes
Display type
LCD
Door material
Glass
Grill power
2400 W
Housing material
Stainless steel
Interior light
Yes
Interior material
Stainless steel
Languages
English
Maximum pizza diameter
310 mm
Non-slip feet
Yes
Number of heating elements
10
Oven net capacity
29 L
Product colour
Black, Silver
Ready alarm
Yes
Removable crumb tray
Yes
Temperature (max)
230 °C
Thermostat range
40 - 230 °C
Timer
Yes
Timer type
Digital
Top and bottom heating
Yes
Top and bottom heating + Convection (single mode)
Yes
Top and bottom heating + Grill + Convection (single mode)
Yes
Top heating + Convection (single mode)
Yes
Top heating + Grill
Yes
COOKING FUNCTIONS & PROGRAMS
Baking function
Yes
Convection cooking
Yes
Conventional cooking
Yes
Grill
Yes
Keep warm function
Yes
Number of auto cooking programs
10
Reheat function
Yes
Rotisserie
Yes
OTHER FEATURES
Country of origin
United Kingdom
WEIGHT & DIMENSIONS
Depth
622 mm
Height
433 mm
Weight
2 kg
Width
506 mm
PACKAGING DATA
Package depth
520 mm
Package height
429 mm
Package weight
21.9 kg
Package width
623 mm

Loading
You've added an item to your basket.