10
Year Parts
Warranty
+ 2 Year Labour
Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
Beko DTIKP71131W
Integrated Heat Pump Dryer, 7kg, White, A++ Rated
£499
Free Delivery
Spread the cost:
£41.59 for 12 months at 0.0% APR***
Service that goes further
In Stock
Free or Next Day Delivery from 19th May*
Installation & Recycling Available**
Protection available from £4.99 p/m
Flexible Finance Options
£41.59 for 12 months at 0.0% APR***
***Representative Example
- Representative - 23.9% APR (variable)
- Purchase interest rate - 23.9% p.a. (variable)
- Assumed Credit Limit - £1,200
- Product code: DTIKP71131W
- Capacity (kg) - 7
- Sensor Drying Programmes
- Heat Pump Technology
- Interior Light
- Warranty - 10 years parts and 2 years labour
Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 846 x 597 x 508 (depth excludes knobs and door)
Energy
Rating
| Type | Integrated Heat Pump Dryer |
| Brand | Beko |
| Model | DTIKP71131W |
| EAN: | 8690842488016 |
| Need more information: | See our guide to heat pump tumble dryers |
| Sensor Drying Programmes | |
| Heat Pump Technology | |
| Interior Light |
| Appliance placement | Built-in |
| Loading type | Front-load |
| Drying system | Heat pump |
| Product colour | White |
| Control type | Buttons, Rotary |
| Built-in display | Yes |
| Door hinge | Right |
| Door colour | White |
| Display type | LED |
| Door opening angle | 155° |
| Lower built-in capability (topless) | Yes |
| Large porthole door | Yes |
| Rated capacity | 7 kg |
| Drying class | B |
| Drying programs | Baby care, BabyProtect+, Cotton cupboard dry, Cotton eco, Cotton extra dry, Cotton iron dry, Daily, Gentle care, Down wear/duvet, Jeans/denim, Mix, Outdoor/sport, Synthetics cupboard dry, Synthetics iron dry, Timed, Wool refresh, Xpress super short |
| Cycle time | 174 min |
| Noise level | 65 dB |
| Number of drying programs | 15 |
| Anti-Crease function | Yes |
| Energy consumption per cycle (full load) | 1.72 kWh |
| Moisture sensor | Yes |
| Number of drying levels | 3 |
| Left-on mode duration | 30 min |
| Ambient temperature (min) | 5 °C |
| Ambient temperature (max) | 40 °C |
| Number of temperature settings | 2 |
| Cool tumble | Yes |
| Safety cut out | Yes |
| Condensation efficiency class | B |
| Extra dry | Yes |
| Weighted cycle time | 137 min |
| Cycle time (partial load) | 109 min |
| Condensation efficiency | 81% |
| Condensation efficiency (partial load) | 81% |
| Energy consumption per cycle (partial load) | 0.99 kWh |
| Low temperature | Yes |
| Weighted condensation efficiency | 81% |
| Delayed start timer | Yes |
| Delay start (max) | 24 h |
| Drum interior light | Yes |
| Remaining time indication | Yes |
| LED program stage indicator | Yes |
| Buzzer | Yes |
| Buzzer off | Yes |
| Child lock | Yes |
| Adjustable feet | Yes |
| Feet adjustment | 15 mm |
| Number of adjustable feet | 4 |
| Reverse drum operation | Yes |
| Filter cleaning indicator | Yes |
| Water tank full indicator | Yes |
| Auto cooldown phase | Yes |
| Dryness level indicator | Yes |
| Cycle time (full load) | 174 min |
| Automatic control | Yes |
| Feet adjustment type | Front & Rear |
| Dryness control method | Sensor |
| Water tank position | Top |
| Energy efficiency class | A++ |
| Energy consumption | 1.72 kWh |
| Annual energy consumption | 211.4 kWh |
| Energy efficiency scale | A+++ to D |
| Connected load | 900 W |
| AC input voltage | 230 - 240 V |
| AC input frequency | 50 Hz |
| Current | 4 A |
| Power consumption (off) | 0.4 W |
| Power plug current | 13 A |
| Power consumption (left-on) | 1 W |
| Beko technologies (clothes care) | Automatic Anti-Creasing Function |
| Depth | 508 mm |
| Width | 597 mm |
| Height | 846 mm |
| Weight | 39.5 kg |
| Package width | 650 mm |
| Package depth | 535 mm |
| Package height | 885 mm |
| Package weight | 40.5 kg |
| Outlet hose length | 1.3 m |
| Water reservoir location | Top |
| Ventilation requirements | Do not block front grille |
| Required own (furniture) door | Yes |
| Professional installation required | Yes |
| Required tools | Standard tool box |
| Spare part retention | 7 year(s) |
| Can be installed under worktop | Yes |
Sensor Drying Programmes
To prevent over-drying, our sensor drying programmes identify the level of moisture in the drum and automatically stop the cycle when the optimal dryness level has been reached. As well as saving you time and money, your laundry will benefit from better care and protection.
Heat Pump Technology
Your laundry is efficiently dried by using lower temperatures and reusing hot air, which also provides better protection for your clothes.
Interior Light
Making loading and unloading your laundry easier by lighting up the inside of the drum, our interior light helps you easily spot those smaller items that may get left behind.
10 years parts and 2 years labour. We advise that you register your Beko appliance and activate your warranty at www.beko.co.uk/register.
10
Year Parts
Warranty
+ 2 Year Labour
Compare with similar items
Customers also bought
Customer Reviews
Free or Next Day Delivery
from 19th May
This item is In Stock at our warehouse and ready for immediate delivery.
Free and Next Day Delivery offers are subject to postcode and availability. You can find your earliest delivery date at checkout.
For more details about our delivery service, visit our appliance delivery page.
*Delivery available subject to postcode.
Click & Collect
from LE4 1AU
If you need an item straight away, you can choose the "Click & Collect" option on the basket page and pick the item up yourself direct from our warehouse in Leicester.
Installation services can not be added to your order when choosing Click & Collect. Find out more about Click & Collect.
Installation Service
Let us install your new appliance for you. Our installation service covers most of the UK, but you can check if it's available in your area by entering your postcode on the basket page.
Visit our appliance installation page to learn more about pricing and what's included.
**Installation available subject to postcode.
Recycling Services
We can take away your old appliance, unwrap your new one and recycle all that pesky packaging for you.
Just select 'Recycle Old Appliance' and 'Unwrap and Recycle Packaging' on the basket page.
Find out more about our appliance and packaging recycling service.
Product Protection
to complement your guarantee
Your quote
Cover for as long as you need it
£4.99
a month
What's covered
- Repairs for accidental damage - starting today
- A replacement (with same or similar features) if your appliance can't be fixed - we'll cover installation costs up to £50 for white, laundry and TV products
- Call-outs, parts and labour included, with no excess to pay
What's not covered
- Cosmetic and malicious damage
- Costs that you may incur due to your product being unusable
- Installation (other than £50 for white, laundry and TV products) and disposal charges for a replacement product
Flexible Finance Options
Spread the cost of your new appliance with our payment options. Choose from the options below and tailor your payments to your needs.
£0 today, then 3 payments of £166.33 at 0% interest when you choose a 3 month plan. Read More





Loading
You've added an item to your basket.