Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
Beko DTLCE80051W
Condenser Tumble Dryer, 8kg, White, B Rated
(Sold)
This repackaged item has been sold
Service that goes further
- Product code: DTLCE80051W/NP
- DAMAGED ITEM - WAS £269
- Capacity (kg) - 8
- Medium 8kg Load Capacity
- Sensor Drying Programmes
- Timed Programmes
- Warranty - 10 years parts and 1 years labour
Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 846 x 597 x 568 (depth excludes knobs and door)
Energy
Rating
| Type | Condenser Tumble Dryer |
| Brand | Beko |
| Model | DTLCE80051W |
| EAN: | 0200000001348 |
| This item is without its original packaging and has been discounted accordingly to clear. | |
| Please see photographs of the product in above carousel. Damage is identified with a blue arrow. It has been repackaged and comes with its full warranty. |
| Medium 8kg Load Capacity | |
| Sensor Drying Programmes | |
| Timed Programmes | |
| Large Porthole Door |
| Appliance placement | Freestanding |
| Loading type | Front-load |
| Drying system | Condensation |
| Product colour | White |
| Control type | Buttons, Rotary |
| Door hinge | Right |
| Door style | Opaque door |
| Door colour | White |
| Door opening angle | 155° |
| Lower built-in capability (topless) | Yes |
| Large porthole door | Yes |
| Rated capacity | 8 kg |
| Drying class | B |
| Drying programs | Baby care, BabyProtect+, Cotton cupboard dry, Cotton eco, Cotton extra dry, Cotton iron dry, Daily, Gentle care, Jeans/denim, Mix, Outdoor/sport, Synthetics cupboard dry, Synthetics iron dry, Wool refresh, Xpress super short |
| Cycle time | 142 min |
| Noise level | 66 dB |
| Number of drying programs | 15 |
| Anti-Crease function | Yes |
| Energy consumption per cycle (full load) | 4.75 kWh |
| Moisture sensor | Yes |
| Number of drying levels | 3 |
| Left-on mode duration | 30 min |
| Ambient temperature (min) | 5 °C |
| Ambient temperature (max) | 40 °C |
| Number of temperature settings | 2 |
| Cool tumble | Yes |
| Safety cut out | Yes |
| Condensation efficiency class | B |
| Extra dry | Yes |
| Weighted cycle time | 107 min |
| Cycle time (partial load) | 80 min |
| Condensation efficiency | 81% |
| Condensation efficiency (partial load) | 81% |
| Energy consumption per cycle (partial load) | 2.53 kWh |
| Low temperature | Yes |
| Weighted condensation efficiency | 81% |
| Delayed start timer | Yes |
| Delay start (max) | 9 h |
| Delay start (min) | 3 h |
| LED program stage indicator | Yes |
| Buzzer | Yes |
| Buzzer off | Yes |
| Child lock | Yes |
| Adjustable feet | Yes |
| Feet adjustment | 15 mm |
| Number of adjustable feet | 4 |
| Filter cleaning indicator | Yes |
| Water tank full indicator | Yes |
| Auto cooldown phase | Yes |
| Dryness level indicator | Yes |
| Cycle time (full load) | 142 min |
| Automatic control | Yes |
| Feet adjustment type | Front & Rear |
| Dryness control method | Sensor |
| Water tank position | Top |
| Energy efficiency class | B |
| Energy consumption | 4.75 kWh |
| Annual energy consumption | 561.1 kWh |
| Energy efficiency scale | A+++ to D |
| Connected load | 2700 W |
| AC input voltage | 230 - 240 V |
| AC input frequency | 50 Hz |
| Current | 11.5 A |
| Power consumption (off) | 0.5 W |
| Power plug current | 13 A |
| Heater power | 2300 W |
| Power consumption (left-on) | 1 W |
| Beko technologies (clothes care) | Automatic Anti-Creasing Function |
| Depth | 568 mm |
| Width | 597 mm |
| Height | 846 mm |
| Weight | 31.5 kg |
| Direct drain hose included | Yes |
| Package width | 650 mm |
| Package depth | 585 mm |
| Package height | 880 mm |
| Package weight | 32.5 kg |
| Outlet hose length | 1.3 m |
| Water reservoir location | Top |
| Outlet water hose | Yes |
| Ventilation requirements | Do not block front grille |
| Professional installation required | Yes |
| Required tools | Standard tool box |
| Spare part retention | 7 year(s) |
| Can be installed under worktop | Yes |
Door Tested 20,000 Times For Proven Durability
Thanks to our meticulous testing, which includes the door opening and closing 20,000 times for proven durability, you can trust that your tumble dryer is built to last, delivering reliable performance cycle after cycle.
Medium 8kg Load Capacity
Great for a larger family's everyday drying needs, this 8kg capacity tumble dryer can dry up to 22 hand towels in one cycle, helping you save time and money.
Sensor Drying Programmes
To prevent over-drying, our sensor drying programmes identify the level of moisture in the drum and automatically stop the cycle when the optimal dryness level has been reached. As well as saving you time and money, your laundry will benefit from better care and protection.
Timed Programmes
Helping you pick the perfect programme to fit your daily schedule, this models range of time-based options means you can pre-select the best drying duration for your laundry.
Large Porthole Door
Loading your tumble dryer with larger items, like duvets and bed linen, is easier with our large 32cm porthole door.
Compare with similar items
Customers also bought
Damaged Item
This item is without its original packaging and has been discounted accordingly to clear.
Please see photographs of the product in the images carousel. Damage is identified with a blue arrow. It has been repackaged and comes with its full warranty.

Loading
You've added an item to your basket.