5
Year
Warranty
Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
LG F2X50S9TWB
Washing Machine, 9kg, 1200 Spin, White, A Rated
£379
Save £120
Was £499
Service that goes further
- Product code: F2X50S9TWB
- Capacity (kg) - 9
- Spin Speed (rpm) - 1200
- Blitz through a 5kg load in just 39 minutes with TurboWash360 tech, maintaining quality.
- LG's Steam technology uses powerful sanitizing steam to reduce allergens by up to 99.99%
- Warranty - 5 years parts and labour
Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 850 x 600 x 535 (depth excludes knobs and door)

Energy
Rating
| Type | Washing Machine |
| Brand | LG |
| Model | F2X50S9TWB |
| EAN: | 8806096474891 |
| Note | We have a demonstration model of this item on display in our showroom available for you to view |
| Blitz through a 5kg load in just 39 minutes with TurboWash360 tech, maintaining quality. | |
| LG's Steam technology uses powerful sanitizing steam to reduce allergens by up to 99.99% | |
| The AI Wash cycle uses the best motion and stroke depending on the fabric for optimal care | |
| LG AI Direct Drive detects load and fabric characteristics to offer 18% more fabric care. | |
| LG Counter-Depth MAX washing machines offer full capacities in a reduced footprint | |
| LG ThinQ Wi-Fi models allow simple control, monitoring and even download of new cycles. |
| Appliance placement | Freestanding |
| Loading type | Front-load |
| Product colour | White |
| Built-in display | Yes |
| Control type | Rotary, Touch |
| Door hinge | Left |
| Colour name | White |
| Display type | LED |
| Rated capacity | 9 kg |
| Maximum spin speed | 1200 RPM |
| Spin-drying class | B |
| Number of washing programs | 12 |
| Noise emission class | A |
| Noise level (spin) | 71 dB |
| Noise level (wash) | 56 dB |
| Delayed start timer | Yes |
| Washing programs | Cotton, Easy care, Eco 40-60°C, Hand/wool, Hygiene/anti-allergy, Microfiber, Mix, Quick 14min, Sport |
| Overflow protection | Yes |
| Load balancing system | Yes |
| Foam control system | Yes |
| Child lock | Yes |
| Self-cleaning | Yes |
| Remaining time indication | Yes |
| LG technologies (clothes care) | AI DD™, Counter-Depth MAX™, Inverter Direct Drive Motor, Steam™, ThinQ™, TurboWash™360 |
| Energy efficiency class | A |
| Energy consumption per 100 cycles | 32 kWh |
| Water consumption per cycle | 50 L |
| Energy efficiency scale | A to G |
| Energy consumption washing per cycle | 0.344 kWh |
| Width | 600 mm |
| Depth | 535 mm |
| Height | 850 mm |
| Weight | 57 kg |
| Package width | 630 mm |
| Package depth | 565 mm |
| Package height | 890 mm |
| Package weight | 60.3 kg |
Like most modern washing machines, this one is cold fill only. Some older washers also have a hot water intake, but in reality, little hot water ever gets into these machines on most washes. This is because hot water cools rapidly in household water pipes, and by the time it starts to run hot the washing machine has almost finished filling. This is particularly true nowadays because modern washing machines use a lot less water than ever before.
5 years parts and labour, subject to registration within 90 days of purchase. To activate your warranty go to www.lg.com/uk/5-year-warranty/.
5
Year
Warranty
Compare with similar items
Customers also bought
Customer Reviews
Delivery
We do not have this item in stock at the moment. When you place your order with us, we will order this item from the manufacturer.
Order now for delivery in 4+ weeks
We will contact you to arrange a delivery date.
For more details about our delivery service, visit our appliance delivery page.
*Delivery available subject to postcode.
Installation Service
Let us install your new appliance for you. Our installation service covers most of the UK, but you can check if it's available in your area by entering your postcode on the basket page.
Visit our appliance installation page to learn more about pricing and what's included.
**Installation available subject to postcode.
Recycling Services
We can take away your old appliance, unwrap your new one and recycle all that pesky packaging for you.
Just select 'Recycle Old Appliance' and 'Unwrap and Recycle Packaging' on the basket page.
Find out more about our appliance and packaging recycling service.
Flexible Finance Options
Spread the cost of your new appliance with our payment options. Choose from the options below and tailor your payments to your needs.

Loading
You've added an item to your basket.