5
Year
Warranty
Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
LG F4X1009NWK
Washing Machine, 9kg, 1400 Spin, White, A Rated
£349
Save £150
Was £499
Service that goes further
- Product code: F4X1009NWK
- Capacity (kg) - 9
- Spin Speed (rpm) - 1400
- 6Motion Direct Drive
- Inverter Direct Drive
- Warranty - 5 years parts and labour
Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 850 x 600 x 590 (depth excludes knobs and door)

Energy
Rating
| Type | Washing Machine |
| Brand | LG |
| Model | F4X1009NWK |
| EAN: | 8806096104309 |
| Note | We have a demonstration model of this item on display in our showroom available for you to view |
| 6Motion Direct Drive | |
| Inverter Direct Drive | |
| Steam | |
| ThinQ WiFi |
| Appliance placement | Freestanding |
| Loading type | Front-load |
| Product colour | White |
| Built-in display | Yes |
| Control type | Rotary, Touch |
| Door hinge | Left |
| Colour name | White |
| Inverter technology | Yes |
| Display type | LED |
| Display illumination | Yes |
| Illumination colour | White |
| Door opening | Side opening |
| Door opening angle | 150° |
| Door colour | Transparent |
| Rim colour | Black |
| Drum material | Stainless steel |
| Tub material | Polyurethane |
| Drum type | Embossing |
| Cord length | 1.9 m |
| Inlet hose length | 1.3 m |
| Outlet hose length | 1.75 m |
| Dispenser tray type | 3-way |
| Drum volume | 58 L |
| Lower built-in capability (topless) | Yes |
| Water fill | Cold |
| Motor type | Beltless |
| Universal motor | Yes |
| Viewing window | Yes |
| Country of origin | China |
| Rated capacity | 9 kg |
| Maximum spin speed | 1400 RPM |
| Spin-drying class | B |
| Number of washing programs | 10 |
| Noise emission class | B |
| Noise level (spin) | 75 dB |
| Noise level (wash) | 55 dB |
| Delayed start timer | Yes |
| Washing programs | Cotton, Delicate/silk, Easy care, Eco 40-60°C, Hand/wool, Hygiene/anti-allergy, Mix, Quick 30min, Sport |
| Load balancing system | Yes |
| Delay start (max) | 19 h |
| Delay start (min) | 1 h |
| Timer | Yes |
| Cycle time (max) | 228 min |
| Cycle time (quick washing program, small load) | 30 min |
| Cycle time (quick washing program) | 30 min |
| Number of rinse selections | 1 |
| Adjustable spin speed | Yes |
| Minimum spin speed | 400 RPM |
| Automatic load recognition | Yes |
| Self adjusting water level | Yes |
| Residual moisture | 53.9% |
| Adjustable temperature | Yes |
| Menu languages | English |
| Smartphone/tablet remote support | Yes |
| Left-on mode duration | 10 min |
| Maximum washing temperature | 95 °C |
| Sterilization function | Yes |
| Minimum water flow pressure | 50 kPa |
| Maximum water flow pressure | 800 kPa |
| Wi-Fi controlled | Yes |
| Apps supported | LG ThinQ |
| Apps functions | Downloadable additional programs, Remote diagnostic, Remote monitoring |
| No spin | Yes |
| Child lock | Yes |
| Self-cleaning | Yes |
| Remaining time indication | Yes |
| Auto diagnostic | Yes |
| Auto-restart | Yes |
| Over voltage protection | Yes |
| Drum Clean | Yes |
| Powder detergent function | Yes |
| Error message indicator | Yes |
| Water supply lacking indicator | Yes |
| Electrical component fault indicator | Yes |
| LED program stage indicator | Yes |
| Door open alarm | Yes |
| Buzzer | Yes |
| Automatic locking | Yes |
| Stackable | Yes |
| Adjustable feet | Yes |
| Feet adjustment | 20 mm |
| On/off button | Yes |
| Removable top | Yes |
| Number of adjustable feet | 4 |
| Adjustable back feet from front | Yes |
| Machine care | Yes |
| Feet adjustment type | Front & Rear |
| Feet extension (min) | 10 mm |
| LG technologies (clothes care) | 6 Motion DD, Allergy Care, Inverter Direct Drive Motor, Steam™, ThinQ™ |
| Energy efficiency class | A |
| Energy consumption per 100 cycles | 50 kWh |
| Water consumption per cycle | 50 L |
| Energy efficiency scale | A to G |
| Energy consumption washing per cycle | 0.494 kWh |
| Power consumption (standby) | 0.5 W |
| Power consumption (off) | 0.5 W |
| Width | 600 mm |
| Depth | 590 mm |
| Height | 850 mm |
| Weight | 58 kg |
| Depth with door closed | 590 mm |
| Depth with door open | 1030 mm |
| Installation compartment width | 640 mm |
| Installation compartment depth | 690 mm |
| Installation compartment height | 855 mm |
| Door opening diameter | 300 mm |
| Gross weight | 61.8 kg |
| Manual | Yes |
| Manual languages | English |
| Product languages | English |
| Package width | 660 mm |
| Package depth | 660 mm |
| Package height | 890 mm |
| Package weight | 61.8 kg |
| Package type | Box |
| Package dimensions (WxDxH) | 660 x 660 x 890 mm |
| Dimensions (WxDxH) | 600 x 590 x 850 mm |
| Power requirements | Mains |
| Category | Washing Machine |
| Energy consumption | 50 kWh |
| Hand wash | Yes |
| Indication light | Yes |
| Number of programs | 10 |
| Spin speed | 1400 RPM |
| Rated capacity (washing) | 9 kg |
| Doesn't contain | Chlorofluorocarbon (CFC), Hydrofluorocarbon (HFC) |
| Model year | 2024 |
| Required tools | Standard tool box |
| Spare part retention | 7 year(s) |
| Washing class | A |
| Ean | 8806096104309 |
| Fuzzy Logic controls | Yes |
| Sportswear program | Yes |
| Net weight | 58 kg |
| Eco program duration | 228 min |
| PSTI certified | Yes |
| Waste Electrical and Electronic Equipment (WEEE) compliance | Yes |
Like most modern washing machines, this one is cold fill only. Some older washers also have a hot water intake, but in reality, little hot water ever gets into these machines on most washes. This is because hot water cools rapidly in household water pipes, and by the time it starts to run hot the washing machine has almost finished filling. This is particularly true nowadays because modern washing machines use a lot less water than ever before.
6Motion Direct Drive
The improved 6Motion Direct Drive™ moves the drum in different directions for optimal fabric care. In addition to controlling spin speed and having left and right drum rotation, the system has six types of motions: rubbing, agitating, compressing, rotating, swing and PowerMotion (FL). With the 6 Motion Direct Drive™, your laundry will get a thorough wash without the wrinkles and damage.
Inverter Direct Drive™
The Inverter Direct Drive Motor™ eliminated the traditional belt and pulley system, which means fewer moving parts. Fewer moving parts means less wear and tear, making our LG washing machines much more durable. It is backed by a 10-year warranty.
Steam™
LG Steam™ loosens allergens found in fabrics, which are then drained out during the rinse and spin cycles, reducing allergens on your clothing and bedding.
5 years parts and labour, subject to registration within 90 days of purchase. To activate your warranty go to www.lg.com/uk/5-year-warranty/.
5
Year
Warranty
Compare with similar items
Customers also bought
Customer Reviews
Delivery
We do not have this item in stock at the moment. When you place your order with us, we will order this item from the manufacturer.
It generally takes 6-12 working days for the item to arrive at our warehouse.
We will then contact you to arrange a delivery date.
For more details about our delivery service, visit our appliance delivery page.
*Delivery available subject to postcode.
Installation Service
Let us install your new appliance for you. Our installation service covers most of the UK, but you can check if it's available in your area by entering your postcode on the basket page.
Visit our appliance installation page to learn more about pricing and what's included.
**Installation available subject to postcode.
Recycling Services
We can take away your old appliance, unwrap your new one and recycle all that pesky packaging for you.
Just select 'Recycle Old Appliance' and 'Unwrap and Recycle Packaging' on the basket page.
Find out more about our appliance and packaging recycling service.
Flexible Finance Options
Spread the cost of your new appliance with our payment options. Choose from the options below and tailor your payments to your needs.

Loading
You've added an item to your basket.