5
Year
Warranty
Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
LG F4X9009TBC
Washing Machine, 9kg, 1400 Spin, Black, A Rated
£629
Save £120
Was £749
Free Delivery
Spread the cost:
£52.42 for 12 months at 0.0% APR***
Service that goes further
- Product code: F4X9009TBC
- Capacity (kg) - 9
- Spin Speed (rpm) - 1400
- VX Display
- TurboWash360
- Warranty - 5 years parts and labour
Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 850 x 600 x 620 (depth excludes knobs and door)
Energy
Rating
| Type | Washing Machine |
| Brand | LG |
| Model | F4X9009TBC |
| EAN: | 8806096105191 |
| VX Display | |
| TurboWash360 | |
| Steam+ | |
| AI Wash | |
| AI Direct Drive | |
| ThinQ WiFi |
| Appliance placement | Freestanding |
| Loading type | Front-load |
| Product colour | Black |
| Built-in display | Yes |
| Control type | Rotary, Touch |
| Door hinge | Left |
| Colour name | Matte Black |
| Inverter technology | Yes |
| Display type | LCD |
| Display illumination | Yes |
| Illumination colour | White |
| Door opening | Side opening |
| Door opening angle | 150° |
| Door colour | Black |
| Door type | Tempered glass |
| Rim colour | Chrome |
| Drum material | Stainless steel |
| Tub material | Polyurethane |
| Drum type | Embossing |
| Cord length | 1.9 m |
| Inlet hose length | 1.3 m |
| Outlet hose length | 1.75 m |
| Dispenser tray type | 3-way |
| Drum volume | 68 L |
| Water fill | Cold |
| Motor type | Beltless |
| Viewing window | Yes |
| Country of origin | China |
| Rated capacity | 9 kg |
| Maximum spin speed | 1400 RPM |
| Spin-drying class | B |
| Number of washing programs | 24 |
| Noise emission class | A |
| Noise level (spin) | 72 dB |
| Noise level (wash) | 56 dB |
| Delayed start timer | Yes |
| Washing programs | Baby care, Bedding, Blouse/shirt, Cloudy day, Cold, Cotton, Delicate/silk, Down wear/duvet, Easy care, Eco 40-60°C, Hand/wool, Microfiber, Mix, Outdoor, Quick, Quick 14min, Rinse & spin, Silent, Smart AI, Spin/drain, Towel |
| Overflow protection | Yes |
| Load balancing system | Yes |
| Foam control system | Yes |
| Delay start (max) | 19 h |
| Delay start (min) | 1 h |
| Timer | Yes |
| Cycle time (max) | 228 min |
| Cycle time (quick washing program, small load) | 14 min |
| Cycle time (quick washing program) | 39 min |
| Rinse hold | Yes |
| Rinse Plus function | Yes |
| Number of rinse selections | 5 |
| Custom program | Yes |
| Adjustable spin speed | Yes |
| Minimum spin speed | 400 RPM |
| Automatic load recognition | Yes |
| Self adjusting water level | Yes |
| Residual moisture | 53.9% |
| Adjustable temperature | Yes |
| Easy iron function | Yes |
| Add garment (pause) function | Yes |
| Menu languages | English |
| Smartphone/tablet remote support | Yes |
| Left-on mode duration | 10 min |
| Maximum washing temperature | 95 °C |
| Anti-Crease function | Yes |
| Fast+ function | Yes |
| Sterilization function | Yes |
| Artificial Intelligence control | Yes |
| Artificial Intelligence wash | Yes |
| Minimum water flow pressure | 50 kPa |
| Maximum water flow pressure | 800 kPa |
| Wi-Fi controlled | Yes |
| Apps supported | LG ThinQ |
| Apps functions | Downloadable additional programs, Notifications, Remote diagnostic, Remote monitoring, Remote start |
| Cycle time (40°C, partial load) | 81 min |
| No spin | Yes |
| Child lock | Yes |
| Self-cleaning | Yes |
| Remaining time indication | Yes |
| Sensor program selection | Yes |
| Auto diagnostic | Yes |
| TurboWash | Yes |
| Auto-restart | Yes |
| Overdosage indication | Yes |
| Over voltage protection | Yes |
| Drum Clean | Yes |
| Powder detergent function | Yes |
| Error message indicator | Yes |
| Water supply lacking indicator | Yes |
| Electrical component fault indicator | Yes |
| LED program stage indicator | Yes |
| Door open alarm | Yes |
| Buzzer | Yes |
| Automatic locking | Yes |
| Stackable | Yes |
| Adjustable feet | Yes |
| Feet adjustment | 20 mm |
| On/off button | Yes |
| Number of adjustable feet | 4 |
| Machine care | Yes |
| Feet adjustment type | Front & Rear |
| Feet extension (min) | 20 mm |
| LG technologies (clothes care) | 6 Motion DD, AI DD™, Allergy Care, Inverter Direct Drive Motor, Pause & Add, Smart Pairing, Speed 14, Stainless steel lifters, Steam+™, ThinQ™, TurboWash™360 |
| Energy efficiency class | A |
| Energy consumption per 100 cycles | 22 kWh |
| Water consumption per cycle | 45 L |
| Energy efficiency scale | A to G |
| Power consumption (typical) | 2 W |
| Power consumption (standby) | 0.5 W |
| Power consumption (off) | 0.5 W |
| Power consumption (left-on) | 2 W |
| Power plug type | Type G |
| Width | 600 mm |
| Depth | 620 mm |
| Height | 850 mm |
| Weight | 68 kg |
| Depth with door closed | 620 mm |
| Depth with door open | 1100 mm |
| Installation compartment width | 640 mm |
| Installation compartment depth | 720 mm |
| Installation compartment height | 855 mm |
| Door opening diameter | 300 mm |
| Gross weight | 71.8 kg |
| Manual | Yes |
| Manual languages | English |
| Product languages | German, Dutch, English, French, Italian |
| Package width | 660 mm |
| Package depth | 660 mm |
| Package height | 890 mm |
| Package weight | 71.8 kg |
| Package type | Box |
| Package dimensions (WxDxH) | 660 x 660 x 890 mm |
| Dimensions (WxDxH) | 600 x 620 x 850 mm |
| Power requirements | Mains |
| Category | Washing Machine |
| Energy consumption | 22 kWh |
| Hand wash | Yes |
| Indication light | Yes |
| Number of programs | 24 |
| Pause function | Yes |
| Spin speed | 1400 RPM |
| Rated capacity (washing) | 9 kg |
| Model year | 2024 |
| Required tools | Standard tool box |
| Spare part retention | 7 year(s) |
| Washing class | A |
| Sportswear program | Yes |
| Net weight | 68 kg |
| Eco program duration | 228 min |
| PSTI certified | Yes |
| Waste Electrical and Electronic Equipment (WEEE) compliance | Yes |
| European Product Registry for Energy Labelling (EPREL) code | 2050578 |
Like most modern washing machines, this one is cold fill only. Some older washers also have a hot water intake, but in reality, little hot water ever gets into these machines on most washes. This is because hot water cools rapidly in household water pipes, and by the time it starts to run hot the washing machine has almost finished filling. This is particularly true nowadays because modern washing machines use a lot less water than ever before.
Loading
5 years parts and labour, subject to registration within 90 days of purchase. To activate your warranty go to www.lg.com/uk/5-year-warranty/.
5
Year
Warranty
Customers also bought
Customer Reviews
Free or Next Day Delivery
from 6th April
This item is In Stock at our warehouse and ready for immediate delivery.
Free and Next Day Delivery offers are subject to postcode and availability. You can find your earliest delivery date at checkout.
For more details about our delivery service, visit our appliance delivery page.
*Delivery available subject to postcode.
Click & Collect
from LE4 1AU
If you need an item straight away, you can choose the "Click & Collect" option on the basket page and pick the item up yourself direct from our warehouse in Leicester.
Installation services can not be added to your order when choosing Click & Collect. Find out more about Click & Collect.
Installation Service
Let us install your new appliance for you. Our installation service covers most of the UK, but you can check if it's available in your area by entering your postcode on the basket page.
Visit our appliance installation page to learn more about pricing and what's included.
**Installation available subject to postcode.
Recycling Services
We can take away your old appliance, unwrap your new one and recycle all that pesky packaging for you.
Just select 'Recycle Old Appliance' and 'Unwrap and Recycle Packaging' on the basket page.
Find out more about our appliance and packaging recycling service.
Flexible Finance Options
Spread the cost of your new appliance with our payment options. Choose from the options below and tailor your payments to your needs.
£0 today. 3 interest free payments of £209.67 with a 3 month plan. Read More
You've added an item to your basket.