2
Year
Warranty
Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
Shark FA022UKGN
Cooling and Heating Fan, Green
£119.99
Save £10
Was £129.99
£125.99 with delivery
- Product code: FA022UKGN
- The first 3-in-1 personal cooling system
- Sleek & portable, travel-friendly design
- Warranty - 2 years parts and labour
Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 112 x 842 x 45

| Type | Cooling and Heating Fan |
| Brand | Shark |
| Model | FA022UKGN |
| EAN: | 622356368452;0622356368452 |
| The first 3-in-1 personal cooling system: Stay cool with high-speed fan, ultra-fine misting and InstaChill cooling | |
| Sleek & portable, travel-friendly design: The powerful indoor & outdoor system that youll want to take everywhere, in a range of on-trend colours | |
| InstaChill cooling plate: Instantly chills on contact to lower skin temperature by up to 9C* | |
| International Civil Aviation Organisation (ICAO) compliant: Perfect for travel and can be safely stored in your carry-on luggage | |
| Swap, customise & chill: Switch attachments and add accessories (sold separately) for more ways to stay cool | |
| Includes: ChillPill system, fan cap, misting pod, InstaChill cooling plate, charging cable and 3 replacement wicks. Colour: Matcha |
| Product colour | Green |
| Number of speeds | 10 |
| Noise level | 72 dB |
| Fan speed (max) | 25000 RPM |
| Fan diameter | 45 mm |
| Tilt angle | 110° |
| Control type | Slider |
| Number of fan blades | 9 |
| Protection grid | Yes |
| On/off switch | Yes |
| Built-in display | Yes |
| Display | LED |
| Cord length | 0.44 m |
| Country of origin | China, Vietnam |
| Care information | Hand wash exterior, hard plastic, non-electronic parts with damp cloth or alcohol wipe |
| Tilt adjustment | Yes |
| Number of modes | 10 |
| Breeze function | Yes |
| Power source type | Battery |
| Power consumption (typical) | 15 W |
| AC input voltage | 5 V |
| Output power | 15 W |
| Battery type | Built-in battery |
| Battery capacity | 4700 mAh |
| Battery voltage | 3.65 V |
| Battery recharge time | 3.5 h |
| Battery technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Width | 842 mm |
| Depth | 45 mm |
| Height | 112 mm |
| Weight | 350 g |
| Manual | Yes |
| Package width | 120 mm |
| Package depth | 162 mm |
| Package height | 71 mm |
| Package weight | 530 g |
| Package type | Box |
2 years parts and labour, subject to registration within 28 days of purchase To activate your warranty go to www.sharkclean.co.uk/register-guarantee.
2
Year
Warranty
Compare with similar items
£119.99
Save £10
Was £129.99
£149
Customers also bought
Delivery
This item is In Stock at our warehouse and ready for immediate delivery.
We will send this item to you via DPD or APC for only £6. Delivery will usually be within 24-48 hours.
For more details about our delivery service, visit our appliance delivery page.
*Delivery available subject to postcode.
Click & Collect
from LE4 1AU
If you need an item straight away, you can choose the "Click & Collect" option on the basket page and pick the item up yourself direct from our warehouse in Leicester.
Installation services can not be added to your order when choosing Click & Collect. Find out more about Click & Collect.
Flexible Finance Options
Spread the cost of your new appliance with our payment options. Choose from the options below and tailor your payments to your needs.
£0 today, then 3 payments of £40 at 0% interest when you choose a 3 month plan. Read More


Loading
You've added an item to your basket.