Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
Shark FA050UKPK
Cooling and Heating Fan
(Discontinued)
This item is not currently available
Service that goes further
- Product code: FA050UKPK
- Style - Household blade fan
Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 291 x 212 x 220
| Type | Cooling and Heating Fan |
| Brand | Shark |
| Model | FA050UKPK |
| EAN: | 0622356340762 |
| Type | Household blade fan |
| Product colour | Light pink |
| Placement | Floor, Table |
| Number of speeds | 5 |
| Auto oscillating | Yes |
| Noise level | 65 dB |
| Fan diameter | 175 mm |
| Oscillation range | 45° |
| Control type | Buttons |
| Turbo mode | Yes |
| Cord length | 2 m |
| Country of origin | China |
| Power source type | AC, Battery |
| Power consumption (typical) | 36 W |
| Battery type | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Battery capacity | 1900 mAh |
| Width | 212 mm |
| Depth | 220 mm |
| Height | 291 mm |
| Weight | 1.77 kg |
| Expanded Polystyrene (EPS) packaging weight | 0 g |
| Paper packaging weight | 687 g |
| Metal packaging weight | 0 g |
| Wood packaging weight | 0 g |
| Plastic packaging weight | 26 g |
| Package width | 245 mm |
| Package depth | 229 mm |
| Package height | 311 mm |
| Package weight | 2.07 kg |
| Colour | Yes |
| Dimensions (WxDxH) | 212 x 220 x 291 mm |
Compare with similar items
PRODUCT
Type
Cooling and Heating Fan
Brand
Shark
Model
FA050UKPK
Price
£129.99
Rating
-
Ean
0622356340762
FEATURES
Auto oscillating
Yes
Control type
Buttons
Cord length
2 m
Country of origin
China
Fan diameter
175 mm
Noise level
65 dB
Number of speeds
5
Oscillation range
45°
Placement
Floor, Table
Product colour
Light pink
Turbo mode
Yes
Type
Household blade fan
POWER
Battery capacity
1900 mAh
Battery type
Lithium-Ion (Li-Ion)
Power consumption (typical)
36 W
Power source type
AC, Battery
TECHNICAL DETAILS
Colour
Yes
WEIGHT & DIMENSIONS
Depth
220 mm
Height
291 mm
Weight
1.77 kg
Width
212 mm
OTHER FEATURES
Dimensions (WxDxH)
212 x 220 x 291 mm
PACKAGING DATA
Expanded Polystyrene (EPS) packaging weight
0 g
Metal packaging weight
0 g
Package depth
229 mm
Package height
311 mm
Package weight
2.07 kg
Package width
245 mm
Paper packaging weight
687 g
Plastic packaging weight
26 g
Wood packaging weight
0 g

Loading
You've added an item to your basket.