Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
Shark FA300UK FlexBreeze Pro Mist
Indoor & Outdoor Fan & Outdoor Misting System
(Discontinued)
This item is not currently available
Service that goes further
- Product code: FA300UK
- Style - Household blade fan
- Control Type - Buttons, Remote
- Cord Length (m) - 3.9
- Weight (kg) - 7
- Warranty - 2 years parts and labour
Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 934 x 354 x 354

| Type | Indoor & Outdoor Fan & Outdoor Misting System |
| Brand | Shark |
| Model | FA300UK FlexBreeze Pro Mist |
| Also known as: | FA300UK |
| EAN: | 0622356303422;622356303422 |
| Type | Household blade fan |
| Product colour | Charcoal |
| Placement | Floor |
| Number of speeds | 5 |
| Noise level | 57.7 dB |
| Fan diameter | 300 mm |
| Oscillation range | 180° |
| Control type | Buttons, Remote |
| Timer | Yes |
| Cord length | 3.9 m |
| Country of origin | China |
| Power source type | AC, Battery |
| Power consumption (typical) | 36 W |
| Battery type | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Battery capacity | 3800 mAh |
| Width | 354 mm |
| Depth | 354 mm |
| Height | 934 mm |
| Weight | 7 kg |
| Remote control included | Yes |
| Expanded Polystyrene (EPS) packaging weight | 0 g |
| Paper packaging weight | 3.02 kg |
| Metal packaging weight | 0 g |
| Wood packaging weight | 0 g |
| Plastic packaging weight | 4 g |
| Package width | 374 mm |
| Package depth | 374 mm |
| Package height | 650 mm |
| Package weight | 10 kg |
| Colour | Yes |
| Dimensions (WxDxH) | 354 x 354 x 934 mm |
Compare with similar items
PRODUCT
Type
Indoor & Outdoor Fan & Outdoor Misting System
Brand
Shark
Model
FA300UK FlexBreeze Pro Mist
Price
£249.99
Rating
4.8
Ean
0622356303422;622356303422
POWER
Battery capacity
3800 mAh
Battery type
Lithium-Ion (Li-Ion)
Power consumption (typical)
36 W
Power source type
AC, Battery
TECHNICAL DETAILS
Colour
Yes
FEATURES
Control type
Buttons, Remote
Cord length
3.9 m
Country of origin
China
Fan diameter
300 mm
Noise level
57.7 dB
Number of speeds
5
Oscillation range
180°
Placement
Floor
Product colour
Charcoal
Timer
Yes
Type
Household blade fan
WEIGHT & DIMENSIONS
Depth
354 mm
Height
934 mm
Weight
7 kg
Width
354 mm
OTHER FEATURES
Dimensions (WxDxH)
354 x 354 x 934 mm
PACKAGING DATA
Expanded Polystyrene (EPS) packaging weight
0 g
Metal packaging weight
0 g
Package depth
374 mm
Package height
650 mm
Package weight
10 kg
Package width
374 mm
Paper packaging weight
3.02 kg
Plastic packaging weight
4 g
Remote control included
Yes
Wood packaging weight
0 g

Loading
You've added an item to your basket.