2
Year
Warranty
Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
Smeg FAB10HRRD6 Retro
Minibar Refrigerator, Red, D Rated
£979
Free Delivery
Spread the cost:
£81.59 for 12 months at 0.0% APR***
Service that goes further
Order now for delivery in 7-28 days
Installation & Recycling Available**
Protection available from £4.99 p/m
Flexible Finance Options
£81.59 for 12 months at 0.0% APR***
***Representative Example
- Representative - 23.9% APR (variable)
- Purchase interest rate - 23.9% p.a. (variable)
- Assumed Credit Limit - £1,200
- Product code: FAB10HRRD6
- 970 x 545 x 659
- Low noise level
- Available in 8 colours
- Warranty - 2 years parts and labour
Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 970 x 545 x 659
Energy
Rating
| Type | Minibar Refrigerator |
| Brand | Smeg |
| Model | FAB10HRRD6 |
| Also known as: | FAB10HRRD6 Retro |
| EAN: | 8017709342623 |
| 970 x 545 x 659 | |
| Low noise level | |
| Available in 8 colours |
| Appliance placement | Freestanding |
| Product colour | Red |
| Fridge number of shelves/baskets | 2 |
| Number of vegetable drawers | 0 |
| Market positioning | Beverage cooler |
| Door colour | Red |
| Door hinge | Right |
| Control type | Rotary |
| Fridge door balconies | 2 |
| Door balconies material | Plastic |
| Bottle rack | Yes |
| Can rack | Yes |
| Refrigerating medium | R600a |
| Refrigerating medium weight | 28 g |
| Shelves material | Tempered glass/Plastic |
| Adjustable shelves | Yes |
| Shelf finish type | White frame |
| Handle material | Metal |
| Fridge net capacity | 135 L |
| Climate class | SN-T |
| Noise emission class | B |
| Noise level | 35 dB |
| Fridge gross capacity | 135 L |
| Cooling system | Static |
| Automatic defrost (fridge) | Yes |
| Thermostat | Yes |
| Adjustable thermostat | Yes |
| Minimum operating temperature | 10 °C |
| Maximum operating temperature | 43 °C |
| Fridge interior light | Yes |
| Lamp type | LED |
| Adjustable feet | Yes |
| Castor wheels | Yes |
| Cord length | 1.8 m |
| Energy efficiency class | D |
| Annual energy consumption | 72 kWh |
| Energy efficiency scale | A to F |
| Energy efficiency index (EEI) | 79 |
| Connected load | 50 W |
| Power plug type | Type F |
| Power source type | AC |
| AC input voltage | 230 V |
| AC input frequency | 50 Hz |
| Current | 0.35 A |
| Width | 545 mm |
| Depth | 659 mm |
| Height | 970 mm |
| Depth with door open | 1085 mm |
| Weight | 43 kg |
| Package width | 630 mm |
| Package depth | 760 mm |
| Package height | 1105 mm |
| Package weight | 52 kg |
| Waste Electrical and Electronic Equipment (WEEE) compliance | Yes |
| Country of origin | Italy |
| European Product Registry for Energy Labelling (EPREL) code | 199704 |
2 years parts and labour.To activate your warranty go to www.smeguk.com/register-warranty.
2
Year
Warranty
Compare with similar items
Customers also bought
Customer Reviews
Delivery
We do not have this item in stock at the moment. When you place your order with us, we will order this item from the manufacturer.
It generally takes 6-12 working days for the item to arrive at our warehouse.
We will then contact you to arrange a delivery date.
For more details about our delivery service, visit our appliance delivery page.
*Delivery available subject to postcode.
Installation Service
Let us install your new appliance for you. Our installation service covers most of the UK, but you can check if it's available in your area by entering your postcode on the basket page.
Visit our appliance installation page to learn more about pricing and what's included.
**Installation available subject to postcode.
Recycling Services
We can take away your old appliance, unwrap your new one and recycle all that pesky packaging for you.
Just select 'Recycle Old Appliance' and 'Unwrap and Recycle Packaging' on the basket page.
Find out more about our appliance and packaging recycling service.
Product Protection
to complement your guarantee
Your quote
Cover for as long as you need it
£4.99
a month
What's covered
- Repairs for accidental damage - starting today
- A replacement (with same or similar features) if your appliance can't be fixed - we'll cover installation costs up to £50 for white, laundry and TV products
- Call-outs, parts and labour included, with no excess to pay
What's not covered
- Cosmetic and malicious damage
- Costs that you may incur due to your product being unusable
- Installation (other than £50 for white, laundry and TV products) and disposal charges for a replacement product
Flexible Finance Options
Spread the cost of your new appliance with our payment options. Choose from the options below and tailor your payments to your needs.

Loading
You've added an item to your basket.