2
Year
Warranty
Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
Smeg FAB28RPG6 Retro
Tall Fridge with Ice Box, Green, C Rated
£1,049
Save £192
Was £1,241
£1,069 with delivery
Spread the cost:
£87.42 for 12 months at 0.0% APR***
Service that goes further
No Packaging Item
Low Stock
Next Day Delivery from 28th April*
Protection available from £6.49 p/m
Flexible Finance Options
£87.42 for 12 months at 0.0% APR***
***Representative Example
- Representative - 23.9% APR (variable)
- Purchase interest rate - 23.9% p.a. (variable)
- Assumed Credit Limit - £1,200
- Product code: FAB28RPG6/NP
- NO PACKAGING - WAS £1241
- Gross Capacity - Fridge 244 Litres/Ice Box 26 Litres
- Soft touch finish which allows a tactile texture to be introduced into the kitchen
- Multiflow cooling system ensures the ideal temperature and humidity for ideal food storage
- Lifeplus 0C drawer ensures better and longer preservation of perishable foods
- Warranty - 2 years parts and labour
Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 1530 x 601 x 728
Energy
Rating
| Type | Tall Fridge with Ice Box |
| Brand | Smeg |
| Model | FAB28RPG6 |
| EAN: | 0200000004047 |
| This item has been found in our warehouse with damaged packaging. | |
| It is therefore without its original packaging and has been discounted accordingly to clear. | |
| It has been carefully inspected and repackaged and comes with its full warranty. |
| Soft touch finish which allows a tactile texture to be introduced into the kitchen | |
| Multiflow cooling system ensures the ideal temperature and humidity for ideal food storage | |
| Lifeplus 0C drawer ensures better and longer preservation of perishable foods | |
| Available in 3 colour ways |
| Appliance placement | Freestanding |
| Product colour | Green |
| Colour name | Pastel Green |
| Door hinge | Right |
| Control type | Rotary |
| Refrigerating medium | R600a |
| Housing material | Steel |
| Shelves material | Glass |
| Adjustable shelves | Yes |
| Door balconies material | Plastic |
| Number of compressors | 1 |
| Inverter technology | Yes |
| Handle material | Metal |
| Total net capacity | 270 L |
| Climate class | SN-T |
| Noise emission class | B |
| Noise level | 35 dB |
| Total gross capacity | 270 L |
| Minimum operating temperature | 10 °C |
| Maximum operating temperature | 43 °C |
| Number of temperature zones | 1 |
| Adjustable thermostat | Yes |
| Fridge net capacity | 244 L |
| No Frost (fridge) | Yes |
| Multi-Airflow system (fridge) | Yes |
| Fridge number of shelves/baskets | 2 |
| Number of vegetable drawers | 1 |
| Fridge gross capacity | 244 L |
| Cooling system | Dynamic (fan-assisted) |
| Fridge interior light | Yes |
| Lamp type | LED |
| Automatic defrost (fridge) | Yes |
| Number of removable shelves | 2 |
| Telescopic drawer | Yes |
| Fridge door balconies | 4 |
| Egg balcony | Yes |
| Number of egg balconies | 1 |
| Door bottle retainer | Yes |
| Freezer position | Top-placed |
| Freezer net capacity | 26 L |
| Freezing capacity | 2 kg/24h |
| Storage time during power failure | 9 h |
| Star rating | 4* |
| Freezer number of shelves/baskets | 0 |
| Freezer gross capacity | 26 L |
| Freezer drawers quantity | 0 |
| Freezer door balconies | 0 |
| Freezer temperature (min) | -18 °C |
| Multi-Airflow system (freezer) | Yes |
| Ice cube tray | Yes |
| Fresh zone compartment | Yes |
| Door open alarm | Yes |
| Temperature alarm | Yes |
| Failure alarm | Yes |
| Error indication | Yes |
| Adjustable feet | Yes |
| Castor wheels | Yes |
| Defrost water drain | Yes |
| High temperature indication | Yes |
| On/off button | Yes |
| Cord length | 1.8 m |
| Energy efficiency class | C |
| Annual energy consumption | 104 kWh |
| Energy efficiency scale | A to G |
| Energy efficiency index (EEI) | 21.09 |
| Connected load | 90 W |
| AC input voltage | 220 - 240 V |
| AC input frequency | 50 - 60 Hz |
| Current | 1 A |
| Energy usage | 104 kWh/24h |
| Power source | Electric |
| Power plug type | Type F |
| Width | 601 mm |
| Depth | 728 mm |
| Height | 1530 mm |
| Weight | 70 kg |
| Depth without handle | 768 mm |
| Width with door open | 926 mm |
| Depth with door open | 926 mm |
| Package width | 860 mm |
| Package depth | 685 mm |
| Package height | 1660 mm |
| Package weight | 83 kg |
| Multi-airflow system | Yes |
| Country of origin | Italy |
| Thermostat | Yes |
2 years parts and labour.To activate your warranty go to www.smeguk.com/register-warranty.
2
Year
Warranty
Compare with similar items
Customers also bought
No Packaging Item
This item has been found in our warehouse with damaged packaging.
It is therefore without its original packaging and has been discounted accordingly to clear.
It has been carefully inspected and repackaged and comes with its full warranty.
Free or Next Day Delivery
from 28th April
This item is In Stock at our warehouse and ready for immediate delivery.
Free and Next Day Delivery offers are subject to postcode and availability. You can find your earliest delivery date at checkout.
For more details about our delivery service, visit our appliance delivery page.
*Delivery available subject to postcode.
Click & Collect
from LE4 1AU
If you need an item straight away, you can choose the "Click & Collect" option on the basket page and pick the item up yourself direct from our warehouse in Leicester.
Installation services can not be added to your order when choosing Click & Collect. Find out more about Click & Collect.
Product Protection
to complement your guarantee
Your quote
Cover for as long as you need it
£6.49
a month
What's covered
- Repairs for accidental damage - starting today
- A replacement (with same or similar features) if your appliance can't be fixed - we'll cover installation costs up to £50 for white, laundry and TV products
- Call-outs, parts and labour included, with no excess to pay
What's not covered
- Cosmetic and malicious damage
- Costs that you may incur due to your product being unusable
- Installation (other than £50 for white, laundry and TV products) and disposal charges for a replacement product
Flexible Finance Options
Spread the cost of your new appliance with our payment options. Choose from the options below and tailor your payments to your needs.
£0 today. 3 interest free payments of £349.67 with a 3 month plan. Read More

Loading
You've added an item to your basket.