2
Year
Warranty
Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
Smeg FAB30LCR6UK Retro
Static Fridge Freezer, 80/20, Cream, C Rated
£1,299
Save £300
Was £1,599
Free Delivery
Spread the cost:
£108.25 for 12 months at 0.0% APR***
Service that goes further
- Product code: FAB30LCR6UK/NP
- DAMAGED ITEM - WAS £1,599.00
- Net Capacity - Fridge 222 Litres/Freezer 72 Litres
- Refrigerator Internal lighting
- Interior lighting for perfect visibility of shelves in the refrigerator compartment
- The Multiflow system ensures even distribution of cold air inside the refrigerator
- Warranty - 2 years parts and labour
Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 1720 x 600 x 728
Energy
Rating
| Type | Static Fridge Freezer |
| Brand | Smeg |
| Model | FAB30LCR6UK |
| EAN: | 0200000004049 |
| This item is without its original packaging and has been discounted accordingly to clear. | |
| Please see photographs of the product in above carousel. Damage is identified with a blue arrow. It has been repackaged and comes with its full warranty. |
| Refrigerator Internal lighting | |
| Interior lighting for perfect visibility of shelves in the refrigerator compartment | |
| The Multiflow system ensures even distribution of cold air inside the refrigerator | |
| The fan contributes to an even distribution of air inside the refrigerator | |
| The external handle ensures practicality and ease of use of the refrigerator | |
| The fruit and vegetable drawer ensures the best storage conditions for fresh food, avoiding any contamination | |
| Inverter compressor reduces noise and vibration levels for a quiet and comfortable kitchen environment | |
| Refrigerant gas R600a | |
| Environmentally friendly R600a refrigerant gas contributes to rapid cooling with lower energy consumption | |
| Climatic class SN-T makes the appliance suitable for working at room temperature between 10 C and 43 C (50 F ~ 109 F) |
| Appliance placement | Freestanding |
| Product colour | Cream |
| Door hinge | Left |
| Door hinge type | Fixed hinge |
| Door opening angle | 90° |
| Control type | Rotary |
| Refrigerating medium | R600a |
| Refrigerating medium weight | 68 g |
| Housing material | Aluminium foil, Polypropylene (PP), Steel |
| Shelves material | Glass |
| Adjustable shelves | Yes |
| Shelf finish type | Chrome frame |
| Compressor type | Variable Speed compressor |
| Number of compressors | 1 |
| Finishing | Glossy |
| Inverter technology | Yes |
| External handle(s) | Yes |
| Handle type | Fixed |
| Handle colour | Chrome |
| Temperature control type | Electronic |
| Design | Rounded |
| Anti-glare shield | Yes |
| Total net capacity | 294 L |
| Climate class | SN-T |
| Noise emission class | B |
| Noise level | 34 dB |
| Total gross capacity | 298 L |
| Minimum operating temperature | 10 °C |
| Maximum operating temperature | 43 °C |
| Certification | CB, CB Test report |
| Fridge net capacity | 222 L |
| Multi-Airflow system (fridge) | Yes |
| Fridge number of shelves/baskets | 3 |
| Number of vegetable drawers | 1 |
| Cooling system | Static |
| Fridge interior light | Yes |
| Lamp type | LED |
| Number of removable shelves | 2 |
| Type of crisper/vegetable drawers cover | Glass |
| Crisper cover | Yes |
| Fridge door balconies | 3 |
| Door bottle balcony | Yes |
| Freezer position | Top-placed |
| Freezer net capacity | 72 L |
| Freezing capacity | 4 kg/24h |
| Storage time during power failure | 20 h |
| Star rating | 4* |
| Freezer number of shelves/baskets | 1 |
| Freezer temperature (min) | -18 °C |
| Manual defrost (freezer) | Yes |
| Type of shelves (freezer) | Wire |
| Door open alarm | Yes |
| Cord length | 1.8 m |
| Energy efficiency class | C |
| Annual energy consumption | 135 kWh |
| Energy efficiency class (old) | A+++ |
| Energy efficiency scale | A to G |
| Energy efficiency index (EEI) | 64 |
| Connected load | 100 W |
| AC input voltage | 220 - 240 V |
| AC input frequency | 50 - 60 Hz |
| Current | 0.8 A |
| Power plug type | Type G |
| Width | 600 mm |
| Depth | 728 mm |
| Height | 1720 mm |
| Weight | 78.6 kg |
| Depth without handle | 728 mm |
| Depth with handle | 788 mm |
| Width with door open | 926 mm |
| Depth with door open | 1197 mm |
| Net depth without door | 592 mm |
| Maximum stackability | 3 |
| Spacer depth | 20 mm |
| Smeg technologies (food storage) | Multiflow |
| Package width | 685 mm |
| Package depth | 860 mm |
| Package height | 1815 mm |
| Package weight | 92.4 kg |
| Packaging material | Cardboard |
| Country of origin | Italy |
| Drawers profile colour | Chrome |
| Colour of glass shelf profile | Chrome |
| Door shelves profile colour | Chrome |
| Number of lights | 2 |
| Number of adjustable door shelves | 2 |
| Adjustable door shelves | Yes |
| Foam agent | Cyclopentane |
| Fan | Yes |
| Material type | Heat-moulded |
2 years parts and labour.To activate your warranty go to www.smeguk.com/register-warranty.
2
Year
Warranty
Compare with similar items
Customers also bought
Damaged Item
This item is without its original packaging and has been discounted accordingly to clear.
Please see photographs of the product in the images carousel. Damage is identified with a blue arrow. It has been repackaged and comes with its full warranty.
Free or Next Day Delivery
from 4th May
This item is In Stock at our warehouse and ready for immediate delivery.
Free and Next Day Delivery offers are subject to postcode and availability. You can find your earliest delivery date at checkout.
For more details about our delivery service, visit our appliance delivery page.
*Delivery available subject to postcode.
Click & Collect
from LE4 1AU
If you need an item straight away, you can choose the "Click & Collect" option on the basket page and pick the item up yourself direct from our warehouse in Leicester.
Installation services can not be added to your order when choosing Click & Collect. Find out more about Click & Collect.
Product Protection
to complement your guarantee
Your quote
Cover for as long as you need it
£6.69
a month
What's covered
- Repairs for accidental damage - starting today
- A replacement (with same or similar features) if your appliance can't be fixed - we'll cover installation costs up to £50 for white, laundry and TV products
- Call-outs, parts and labour included, with no excess to pay
What's not covered
- Cosmetic and malicious damage
- Costs that you may incur due to your product being unusable
- Installation (other than £50 for white, laundry and TV products) and disposal charges for a replacement product
Flexible Finance Options
Spread the cost of your new appliance with our payment options. Choose from the options below and tailor your payments to your needs.
£0 today. 3 interest free payments of £433 with a 3 month plan. Read More

Loading
You've added an item to your basket.