2
Year
Warranty
Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
Smeg FAB30LPG5UK Retro
Static Fridge Freezer, 80/20, Green, D Rated
£1,049
Save £210
Was £1,259
Free Delivery
Spread the cost:
£87.42 for 12 months at 0.0% APR***
Service that goes further
- Product code: FAB30LPG5UK/NP
- DAMAGED ITEM - WAS £1,259.00
- Net Capacity - Fridge 222 Litres/Freezer 72 Litres
- Generous 294 litre capacity to house fresh and frozen foods
- Multiflow cooling system ensures the ideal temperature and humidity for ideal food storage
- Lifeplus 0C drawer ensures better and longer preservation of perishable foods
- Warranty - 2 years parts and labour
Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 1730 x 601 x 788
Energy
Rating
| Type | Static Fridge Freezer |
| Brand | Smeg |
| Model | FAB30LPG5UK |
| EAN: | 0200000002241 |
| This item is without its original packaging and has been discounted accordingly to clear. | |
| Please see photographs of the product in above carousel. Damage is identified with a blue arrow. It has been repackaged and comes with its full warranty. There is a slight dent on the bottom door of the fridge. However, this is not visible on the images. |
| Generous 294 litre capacity to house fresh and frozen foods | |
| Multiflow cooling system ensures the ideal temperature and humidity for ideal food storage | |
| Lifeplus 0C drawer ensures better and longer preservation of perishable foods | |
| Perfect illumination with LED light strips on both side of the fridge |
| Appliance placement | Freestanding |
| Product colour | Green |
| Colour name | Pastel Green |
| Door hinge | Left |
| Door opening angle | 110° |
| Control type | Rotary |
| Total net capacity | 294 L |
| Climate class | SN-T |
| Noise level | 37 dB |
| Total gross capacity | 298 L |
| Fridge net capacity | 222 L |
| Fridge number of shelves/baskets | 3 |
| Number of vegetable drawers | 1 |
| Cooling system | Ventilated |
| Fridge interior light | Yes |
| Number of removable shelves | 3 |
| Fridge door balconies | 3 |
| Freezer position | Top-placed |
| Freezer net capacity | 72 L |
| Freezing capacity | 4 kg/24h |
| Star rating | 4* |
| Freezer number of shelves/baskets | 2 |
| Fresh zone compartment | Yes |
| Annual energy consumption | 156 kWh |
| Energy efficiency scale | A+++ to D |
| Energy efficiency class (old) | A+++ |
| Width | 601 mm |
| Depth | 788 mm |
| Height | 1730 mm |
| Weight | 78.6 kg |
| Depth without handle | 748 mm |
| Width with door open | 926 mm |
| Depth with door open | 1197 mm |
| Package width | 685 mm |
| Package depth | 860 mm |
| Package height | 1815 mm |
| Package weight | 92.4 kg |
| Country of origin | Italy |
2 years parts and labour.To activate your warranty go to www.smeguk.com/register-warranty.
2
Year
Warranty
Compare with similar items
£1,049
Save £210
Was £1,259
Customers also bought
Damaged Item
This item is without its original packaging and has been discounted accordingly to clear.
Please see photographs of the product in the images carousel. Damage is identified with a blue arrow. It has been repackaged and comes with its full warranty.
Free or Next Day Delivery
from 29th May
This item is In Stock at our warehouse and ready for immediate delivery.
Free and Next Day Delivery offers are subject to postcode and availability. You can find your earliest delivery date at checkout.
For more details about our delivery service, visit our appliance delivery page.
*Delivery available subject to postcode.
Click & Collect
from LE4 1AU
If you need an item straight away, you can choose the "Click & Collect" option on the basket page and pick the item up yourself direct from our warehouse in Leicester.
Installation services can not be added to your order when choosing Click & Collect. Find out more about Click & Collect.
Product Protection
to complement your guarantee
Your quote
Cover for as long as you need it
£6.69
a month
What's covered
- Repairs for accidental damage - starting today
- A replacement (with same or similar features) if your appliance can't be fixed - we'll cover installation costs up to £50 for white, laundry and TV products
- Call-outs, parts and labour included, with no excess to pay
What's not covered
- Cosmetic and malicious damage
- Costs that you may incur due to your product being unusable
- Installation (other than £50 for white, laundry and TV products) and disposal charges for a replacement product
Flexible Finance Options
Spread the cost of your new appliance with our payment options. Choose from the options below and tailor your payments to your needs.
£0 today, then 3 payments of £349.67 at 0% interest when you choose a 3 month plan. Read More

Loading
You've added an item to your basket.