Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
Smeg FAB30RPG5UK
Fridge Freezer
(Discontinued)
This item is not currently available
Service that goes further
- Product code: FAB30RPG5UK
- Net Capacity - Fridge 222 Litres/Freezer 72 Litres
- Generous 294 litre capacity to house fresh and frozen foods
- Multiflow cooling system ensures the ideal temperature and humidity for ideal food storage
- Lifeplus 0C drawer ensures better and longer preservation of perishable foods
- Warranty - 2 years parts and labour
Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 1730 x 601 x 788
Energy
Rating
| Type | Fridge Freezer |
| Brand | Smeg |
| Model | FAB30RPG5UK |
| EAN: | 8017709298425 |
| Generous 294 litre capacity to house fresh and frozen foods | |
| Multiflow cooling system ensures the ideal temperature and humidity for ideal food storage | |
| Lifeplus 0C drawer ensures better and longer preservation of perishable foods | |
| Perfect illumination with LED light strips on both side of the fridge |
| Appliance placement | Freestanding |
| Product colour | Green |
| Colour name | Pastel Green |
| Door hinge | Right |
| Door opening angle | 110° |
| Control type | Rotary |
| Total net capacity | 294 L |
| Climate class | SN-T |
| Noise level | 37 dB |
| Total gross capacity | 298 L |
| Fridge net capacity | 222 L |
| Fridge number of shelves/baskets | 3 |
| Number of vegetable drawers | 1 |
| Cooling system | Ventilated |
| Fridge interior light | Yes |
| Number of removable shelves | 3 |
| Fridge door balconies | 3 |
| Freezer position | Top-placed |
| Freezer net capacity | 72 L |
| Freezing capacity | 4 kg/24h |
| Star rating | 4* |
| Freezer number of shelves/baskets | 2 |
| Fresh zone compartment | Yes |
| Annual energy consumption | 156 kWh |
| Energy efficiency scale | A+++ to D |
| Energy efficiency class (old) | A+++ |
| Width | 601 mm |
| Depth | 788 mm |
| Height | 1730 mm |
| Depth without handle | 748 mm |
| Width with door open | 926 mm |
| Depth with door open | 1197 mm |
| Package width | 685 mm |
| Package depth | 860 mm |
| Package height | 1815 mm |
| Package weight | 78.6 kg |
| Country of origin | Italy |
Compare with similar items
Customers also bought
Installation Service
Let us install your new appliance for you. Our installation service covers most of the UK, but you can check if it's available in your area by entering your postcode on the basket page.
Visit our appliance installation page to learn more about pricing and what's included.
**Installation available subject to postcode.
Recycling Services
We can take away your old appliance, unwrap your new one and recycle all that pesky packaging for you.
Just select 'Recycle Old Appliance' and 'Unwrap and Recycle Packaging' on the basket page.
Find out more about our appliance and packaging recycling service.

Loading
You've added an item to your basket.