Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
Smeg FAB32LWH5UK
Fridge Freezer
(Discontinued)
This item is not currently available
Service that goes further
- Product code: FAB32LWH5UK
- Net Capacity - Fridge 234 Litres/Freezer 97 Litres
- Generous 294 litre capacity to house fresh and frozen foods
- Multiflow cooling system ensures the ideal temperature and humidity for ideal food storage
- Lifeplus 0C drawer ensures better and longer preservation of perishable foods
- Warranty - 2 years parts and labour
Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 1968 x 601 x 728
Energy
Rating
| Type | Fridge Freezer |
| Brand | Smeg |
| Model | FAB32LWH5UK |
| EAN: | 8017709298333 |
| Generous 294 litre capacity to house fresh and frozen foods | |
| Multiflow cooling system ensures the ideal temperature and humidity for ideal food storage | |
| Lifeplus 0C drawer ensures better and longer preservation of perishable foods | |
| Perfect illumination with LED light strips on both side of the fridge |
| Appliance placement | Freestanding |
| Product colour | White |
| Built-in display | Yes |
| Door hinge | Left |
| Door hinge type | Fixed hinge |
| Door opening angle | 110° |
| Control type | Buttons, Rotary |
| Display placement | Inside |
| Shelves material | Glass |
| Adjustable shelves | Yes |
| Shelf finish type | Chrome frame |
| Number of compressors | 1 |
| Total net capacity | 331 L |
| Climate class | SN-T |
| Noise emission class | C |
| Noise level | 37 dB |
| Minimum operating temperature | 10 °C |
| Maximum operating temperature | 43 °C |
| Holiday function | Yes |
| ECO mode | Yes |
| Fridge net capacity | 234 L |
| No Frost (fridge) | Yes |
| Multi-Airflow system (fridge) | Yes |
| Fridge number of shelves/baskets | 2 |
| Number of vegetable drawers | 1 |
| Cooling system | Static |
| Fridge interior light | Yes |
| Lamp type | LED |
| Automatic defrost (fridge) | Yes |
| Number of removable shelves | 2 |
| Fridge door balconies | 2 |
| Door bottle balcony | Yes |
| Bottle rack | Yes |
| Freezer position | Bottom-placed |
| Freezer net capacity | 97 L |
| Freezing capacity | 6 kg/24h |
| Storage time during power failure | 40 h |
| Star rating | 4* |
| No Frost (freezer) | Yes |
| Fast freeze function | Yes |
| Freezer drawers quantity | 3 |
| Door open alarm | Yes |
| Temperature alarm | Yes |
| Cord length | 1.8 m |
| Energy efficiency class | D |
| Annual energy consumption | 204 kWh |
| Energy efficiency scale | A to G |
| Connected load | 127 W |
| AC input voltage | 220 - 240 V |
| AC input frequency | 50 - 60 Hz |
| Current | 0.8 A |
| Width | 601 mm |
| Depth | 728 mm |
| Height | 1968 mm |
| Weight | 103.4 kg |
| Depth without handle | 728 mm |
| Width with door open | 926 mm |
| Depth with door open | 1197 mm |
| Smeg technologies (food storage) | LifePlus 0°C Drawer, Multiflow |
| Package width | 685 mm |
| Package depth | 860 mm |
| Package height | 2090 mm |
| Package weight | 117 kg |
Compare with similar items
Customers also bought
Installation Service
Let us install your new appliance for you. Our installation service covers most of the UK, but you can check if it's available in your area by entering your postcode on the basket page.
Visit our appliance installation page to learn more about pricing and what's included.
**Installation available subject to postcode.
Recycling Services
We can take away your old appliance, unwrap your new one and recycle all that pesky packaging for you.
Just select 'Recycle Old Appliance' and 'Unwrap and Recycle Packaging' on the basket page.
Find out more about our appliance and packaging recycling service.

Loading
You've added an item to your basket.