2
Year
Warranty
Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
Hisense FC386D4AWLE
Static 297l Chest Freezer, White, E Rated
£219
Save £80
Was £299
£239 with delivery
- Product code: FC386D4AWLE/NP
- DAMAGED ITEM - WAS £299.00
- Gross Capacity - 297 Litres
- Capacity: 297 litre capacity and space for up to 16 bags of shopping
- The special Winter Guard feature helps this chest freezer run faultlessly in environments as cold as -15 degrees which makes it perfect for being stored in an out house or garage, helping to leave more space in your house if needed
- Electronic control
- Warranty - 2 years parts and labour
Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 842 x 1114 x 630
Energy
Rating
| Type | Static 297l Chest Freezer |
| Brand | Hisense |
| Model | FC386D4AWLE |
| EAN: | 0200000003709 |
| This item is without its original packaging and has been discounted accordingly to clear. | |
| Please see photographs of the product in above carousel. Damage is identified with a blue arrow. It has been repackaged and comes with its full warranty. |
| Capacity: 297 litre capacity and space for up to 16 bags of shopping | |
| The special Winter Guard feature helps this chest freezer run faultlessly in environments as cold as -15 degrees which makes it perfect for being stored in an out house or garage, helping to leave more space in your house if needed | |
| Electronic control | |
| External Handle | |
| Dimensions (cm) - 84.7 H x 111.4 W x 63 D |
| Product type | Chest freezer |
| Appliance placement | Freestanding |
| Product colour | White |
| Freezer number of shelves/baskets | 2 |
| Door hinge | Rear |
| Control type | Rotary |
| Shelves material | Plastic |
| Drawer material | Plastic |
| Freezer net capacity | 297 L |
| Freezing capacity | 12 kg/24h |
| Storage time during power failure | 6 h |
| Star rating | 4* |
| Climate class | SN-ST |
| Noise emission class | C |
| Noise level | 40 dB |
| Freezer gross capacity | 297 L |
| Cooling system | Static |
| Number of ice packs | 0 |
| Thermostat | Yes |
| Adjustable thermostat | Yes |
| Door open alarm | Yes |
| Temperature alarm | Yes |
| Failure alarm | Yes |
| Adjustable feet | Yes |
| Energy efficiency class | E |
| Annual energy consumption | 231 kWh |
| Energy efficiency scale | A to G |
| Width | 1114 mm |
| Depth | 630 mm |
| Height | 842 mm |
| Depth without handle | 630 mm |
| Weight | 38 kg |
| Package weight | 41000 kg |
| Package volume | 0 cm³ |
| Package width | 1145 mm |
| Package depth | 647 mm |
| Package height | 880 mm |
| Package weight | 41 kg |
| Country of origin | China |
| Minimum operating temperature | -15 °C |
| Maximum operating temperature | 40 °C |
2 years parts and labour. We advise that you register your Hisense appliance and activate your warranty at hisense.warrantyonline.co.uk/welcome.
2
Year
Warranty
Compare with similar items
Customers also bought
Damaged Item
This item is without its original packaging and has been discounted accordingly to clear.
Please see photographs of the product in the images carousel. Damage is identified with a blue arrow. It has been repackaged and comes with its full warranty.
Free or Next Day Delivery
from 15th May
This item is In Stock at our warehouse and ready for immediate delivery.
Free and Next Day Delivery offers are subject to postcode and availability. You can find your earliest delivery date at checkout.
For more details about our delivery service, visit our appliance delivery page.
*Delivery available subject to postcode.
Click & Collect
from LE4 1AU
If you need an item straight away, you can choose the "Click & Collect" option on the basket page and pick the item up yourself direct from our warehouse in Leicester.
Installation services can not be added to your order when choosing Click & Collect. Find out more about Click & Collect.
Product Protection
to complement your guarantee
Your quote
Cover for as long as you need it
£3.79
a month
What's covered
- Repairs for accidental damage - starting today
- A replacement (with same or similar features) if your appliance can't be fixed - we'll cover installation costs up to £50 for white, laundry and TV products
- Call-outs, parts and labour included, with no excess to pay
What's not covered
- Cosmetic and malicious damage
- Costs that you may incur due to your product being unusable
- Installation (other than £50 for white, laundry and TV products) and disposal charges for a replacement product
Flexible Finance Options
Spread the cost of your new appliance with our payment options. Choose from the options below and tailor your payments to your needs.
£0 today, then 3 payments of £73 at 0% interest when you choose a 3 month plan. Read More

Loading
You've added an item to your basket.