Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
Beko FDD6231W
Dual Fuel Cooker with Double Oven
(Discontinued)
This item is not currently available
Service that goes further
- Product code: FDD6231W
- Capacity (Usable Litres) - 36/69
- Hob Type - Gas hob
- Number of Ovens - 2
- Number of Zones - 4
- Warranty - 10 years parts and 1 years labour
Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 900 x 600 x 600 (excluding handles and knobs)
Energy
Rating
| Type | Dual Fuel Cooker with Double Oven |
| Brand | Beko |
| Model | FDD6231W |
| EAN: | 8690842687006 |
| AeroPerfect | |
| Touch Control White LED Display | |
| SimplySteam | |
| 69L Main Oven | |
| High-Efficiency Gas Burners | |
| Four-burner Gas Hob |
| Product type | Freestanding cooker |
| Product colour | White |
| Control type | Rotary |
| Built-in display | Yes |
| Handle colour | White |
| Control position | Front |
| Control panel material | Metal |
| Integrated clock | Yes |
| Display type | LED |
| Certification | EN 60335-2-6, PREN30 |
| Hob type | Gas |
| Number of cooking zones | 4 zone(s) |
| Electronic ignition | Yes |
| Electronic ignition type | Button ignition |
| Cooking zone 1 position | Left front |
| Cooking zone 1 power source | Gas |
| Cooking zone 1 power | 2900 W |
| Cooking zone 2 position | Left rear |
| Cooking zone 2 power source | Gas |
| Cooking zone 2 power | 2000 W |
| Cooking zone 3 position | Right front |
| Cooking zone 3 power source | Gas |
| Cooking zone 3 power | 1000 W |
| Cooking zone 4 position | Right rear |
| Cooking zone 4 power source | Gas |
| Cooking zone 4 power | 2000 W |
| Flame failure device | Yes |
| Pan support material | Enamelled |
| Adjustable heat settings | Yes |
| Oven size | Small |
| Number of ovens | 2 |
| Oven power source | Electric |
| Oven net capacity | 36 L |
| Grill | Yes |
| Defrost function | Yes |
| Oven position | Top |
| Oven power | 700 W |
| Grill type | Variable rate grill |
| Full surface grill | Yes |
| Oven thermostat range | 80 - 240 °C |
| Oven door opening | Drop down opening |
| Oven door material | Glass/metal |
| Number of glass door panels | 3 |
| Removable door glass | Yes |
| Viewing window | Yes |
| Base heating & fan | Yes |
| Conventional cooking | Yes |
| Cleaning type | Steam |
| Open door grilling | Yes |
| Cooling fan | Yes |
| Static cooking | Yes |
| Easy to clean (oven) | Yes |
| Internal coating colour | Black |
| Oven 2 size | Medium |
| Oven 2 power source | Electric |
| Oven 2 position | Bottom |
| Oven 2 net capacity | 69 L |
| Oven 2 power | 790 W |
| Oven 2 thermostat range | 80 - 240 °C |
| Oven 2 door opening | Side opening |
| Oven 2 door material | Glass/metal |
| Oven 2 number of glass door panels | 2 |
| Oven 2 removable door glass | Yes |
| Oven 2 number of shelf positions | 5 |
| Oven 2 interior light | Yes |
| Hob timer | Yes |
| Oven timer | Yes |
| Hob timer type | Digital |
| Oven timer type | Digital |
| Adjustable feet | Yes |
| Energy efficiency class | A |
| Oven 2 energy efficiency class | A |
| Energy efficiency scale | A+++ to D |
| Energy consumption (forced convection) | 0.8 kWh |
| Oven 2 energy consumption (conventional) | 0.74 kWh |
| Recommended for hardwiring | Yes |
| Grill plate | Yes |
| Grill plate width | 460 mm |
| Grill plate depth | 370 mm |
| Grill plate height | 40 mm |
| Gas conversion kit | Yes |
| Gas conversion kit type | LPG conversion kit |
| Number of baking trays | 3 |
| Beko technologies (cooking) | High-Efficiency™ Gas Burners, SimplySteam™ |
| Width | 600 mm |
| Depth | 600 mm |
| Height | 900 mm |
| Weight | 55.1 kg |
| Package width | 660 mm |
| Package depth | 700 mm |
| Package height | 1025 mm |
| Package weight | 59.3 kg |
| Compliance certificates | CE |
AeroPerfect™
This stylish freestanding cooker features our AeroPerfect™ technology, which uses a constant stream of airflow in the oven to minimise temperature fluctuations, ensuring fast and even cooking every time.
Touch Control White LED Display
Stay in control of your cooking with this models touch-control white LED display, ensuring precise cooking results thanks to the built-in timer. Whether it's Sunday roasts or quick mid-week family meals, the display keeps you on track, even during busy moments.
SimplySteam™
We know cleaning your oven can be a chore. With SimplySteam™ your cooker will do the hard work for you. Simply pour some water into the tray and as the water evaporates it will soften the burnt-on food and grease in your oven, making it easier to clean.
69L Main Oven
Whether you're cooking for one or preparing dinner for the whole family, this freestanding cooker's spacious 69L main oven capacity makes it quick, easy, and convenient. With two wire racks and one tray included in the main oven, it provides the versatility needed to meet a variety of cooking needs
High-Efficiency™ Gas Burners
Save money on your energy bills with our high-efficiency gas burners, available on this freestanding cooker. Designed to distribute heat quickly and evenly across the bottom of your pan, these burners are more efficient than standard ones, cutting down cooking times to save you time in the kitchen.
Four-burner Gas Hob
Perfect for your everyday cooking needs, this flexible four-burner gas hob offers three different burner sizes: a rapid burner for boiling pasta, a simmer burner for gently cooking soup, and two regular-sized burners for everything in between, allowing you to cook multiple dishes at once.

Loading
You've added an item to your basket.